Падіння народжуваності у світі стає серйозним викликом: створить величезні проблеми, – FT

Падіння народжуваності у світі стає серйозним викликом: створить величезні проблеми, – FT

Падіння рівня народжуваності є одним з найбільших викликів, що стоять перед світом. Люди живуть довше, ніж будь-коли раніше. Це створило як можливості, так і виклики. Але відтермінування смерті – це лише частина демографічної історії. Інша – це зменшення народжуваності. Поєднання цих двох процесів створює величезні зміни у світі, пише Financial Times.

Зазначається, що поняттю "демографічний перехід" майже сто років. Раніше людські суспільства мали приблизно стабільну чисельність населення, з високою смертністю, що поєднувалася з високою народжуваністю. З поширенням переваг економічного зростання і досягнень в медицині та охороні здоров'я більша частина світу пройшла перехід, коли спостерігався демографічний бум, але набагато швидше. В результаті, за останні сто років кількість людей зросла в чотири рази – з 2 млрд до 8 млрд.

Однак, за словами автора, з часом відбулось різке падіння рівня народжуваності (кількість народжень на одну жінку) у більшості країн світу. Народжуваність знижується в усьому світі, причому у 2021 році показники в більш ніж половині країн і територій були  нижчими за рівень відтворення населення. Для світу в цілому коефіцієнт народжуваності у 2021 році становив 2,3, що ледь перевищує рівень відтворення населення, порівняно з 4,7 у 1960 році. Загалом, бідні країни все ще мають вищі показники народжуваності, ніж багаті, але вони також знижуються.

У статті вказано, важливою причиною зниження рівня народжуваності є те, що вижило більше дітей, ніж очікувалося. Тому люди почали практикувати різні форми контролю над народжуваністю. Бажання мати багато дітей також різко зменшилося. Як стверджував покійний Гері Беккер, люди почали бажати мати не багато дітей, а кілька якісних (добре освічених). Частково це було пов'язано з тим, що економіка потребувала саме таких працівників. Але тривала освіта робить дітей дорогими як у часі, так і в грошах. Крім того, у 20-му столітті різко зросла участь жінок в економіці, в тому числі у висококваліфікованих професіях. Це підвищило "альтернативну вартість" народження дітей. Тому вони народжують дітей пізніше, а то й зовсім не народжують.



Загрузка...