Ізмаїльський університет зміцнює проукраїнську позицію національних спільнот півдня Одещини(фото)

Ізмаїльський університет зміцнює проукраїнську позицію національних спільнот півдня Одещини(фото)

В Ізмаїльському державному гуманітарному університеті (ІДГУ) був проведений Південноукраїнський форум національних спільнот під патронатом Ради національних спільнот України у тісній співпраці з Державною службою України з етнополітики та свободи совісті.

Відкриваючи перший регіональний форум, ректор ІДГУ Ярослав Кічук наголосив на стратегічній значущості системної співпраці в сфері реалізації проукраїнської гуманітарної політики, захисту прав осіб, які належать до національних спільнот (меншин) і корінних народів, саме з Державною службою України з етнополітики та свободи совісті, взаємодії із Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини, Радою національних спільнот України, національно-культурними товариствами, громадськими і волонтерськими організаціями, місцевими органами влади і бізнесу та ІДГУ єдиного державного закладу вищої освіти півдня Одещини (Українського Подунав’я, Бессарабії, Буджаку).

Вітання учасникам і учасницям форуму надіслали Віктор Єленський (голова Державної служби України з етнополітики та свободи совісті), Ігор Лоссовський (заступник голови Державної служби України з етнополітики та свободи совісті), Василь Кремень (президент Національної академії педагогічних наук України), Євген Бондаренко (керівник відділу інформаційного забезпечення Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим), Ярослава Різникова (начальник управління культури, національностей та релігій Одеської обласної державної адміністрації), Михайло Шарафаненко (голова Болградської районної державної адміністрації), Марина Деной (заступник голови Ізмаїльської районної державної адміністрації), Марія Попова (представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Одеській області), Володимир Гонський (український громадський діяч, почесний професор ІДГУ,), Олександр Доній (голова мистецького об’єднання «Остання барикада»), Микола Томенко (лідер громадського руху «Рідна країна»), Олександр Юрков (співорганізатор фестивалю «Дунайська Січ»), представники і представниці дипломатичного корпусу, національно-культурних товариств та волонтерських організацій.

Як зазначив професор Ярослав Кічук, в умовах унікальної консолідації українського суспільства у період сучасної російсько-української війни, особливої важливості набуває питання формування нової системи підтримки сталого розвитку етнічних меншин, національних спільнот для ефективного відновлення України. З перших днів війни наші місцеві лідери національних спільнот засобами народної дипломатії в Болгарії, Румунії, Туреччині успішно сприяли організації ефективної комунікації та підтримці Україні. Південно-західна частина Одеської області, як один найбільш поліетнічних регіонів України, стає успішним модельним регіоном для формування нової системи етнополітики. Спеціально створені в ІДГУ національно-культурні центри системно впливають на реалізацію місцевої проукраїнської гуманітарної політики. Наразі на базі університету планується створити аналітичний центр з питань моніторингу стану дотримання прав національних спільнот та наукову лабораторію з метою дослідження історично сформованої системи безконфліктного розвитку міжнаціональних відносин, впровадити проєкти зі збереження мов етнічних спільнот, які знаходяться на межі зникнення. Спільно з Офісом Ради Європи в Україні планується підтримати актуальні проєкти місцевих національно-культурних товариств, громадських організацій із впровадження європейських стандартів щодо боротьби з дискримінацією та захисту прав національних меншин.

Заступник Ізмаїльського міського голови Сергій Лузанов відзначив актуальність започаткування громадського діалогу у форматі форуму та вагому роль захисників і захисниць України всіх національностей у забезпеченні миру та перемоги України.
Голова Ради національних спільнот України, Посол Миру Ашот Аванесян звернув увагу учасників і учасниць форуму на те, що кожний та кожна на своєму місці, незважаючи на етнічну приналежність, є громадянами України, які наближають нашу перемогу у сучасній війні. Він акцентував увагу на ролі Ізмаїльського державного гуманітарного університету у зміцненні міжнаціональної злагоди і культурного розмаїття в стратегічно важливому для України південному регіоні.

«Цей форум сприятиме створенню унікальних умов для активізації громадського сектору Української Бессарабії та покращенню життєвого рівня представників і представниць національних спільнот відповідно до європейських стандартів. Завдяки зусиллям команди університету і партнерських організацій у контексті національної безпеки зміцнюються проукраїнські позиції серед лідерів національних спільнот в цьому полікультурному регіоні», – зазначив Ашот Аванесян. За особливі заслуги у зміцненні міжнаціональної злагоди і культурного розмаїття професор Ярослав Кічук був нагороджений подякою та «Зіркою Пошани».
Заступник начальника організаційно-комунікаційного відділу Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Любов Мирута-Замірайло зазначила, що цей форум є продовженням великої справи, що народилася в в Києві. 21 травня, Україна вперше на державному рівні відзначила День міжнаціональної злагоди і культурного розмаїття. «Сьогодні на базі Ізмаїльського державного гуманітарного університету спільно з представниками і представницями національних спільнот ми засновуємо нову традицію та розпочинаємо системний конструктивний міжкультурний діалог у форматі регіональних форумів національних спільнот», – зазначила Любов Мирута-Замірайло. Голова громадської організації «Асоціація гагаузьких товариств України» Юрій Дімчогло наголосив на пріоритетній ролі консолідованого громадянського суспільства в Буджаку в критичний період для української державності. Тому надзвичайно важливою є місія Ради національних спільнот України, яка об’єднує активні національно-культурні товариства та сприяє соціальній згуртованості в Україні. Ректор ІДГУ подякував Юрію Дімчогло за постійну підтримку громадських ініціатив лідерів національних спільнот.

Голова громадської організації «Федерація грецьких товариств України» Степан Махсма особливий акцент зробив на об’єднуючій ролі Ради національних спільнот України задля збереження та розвитку культурного розмаїття. Символічно, що з Ізмаїлу розпочинається ініціатива проведення регіональних форумів в Україні та діалогу влади з національно-культурними товариствами, які сприяють гармонізації відповідних міжнародних відносин. Історично Ізмаїл пов’язаний із історією Греції. Саме в Ізмаїлі відбулася нарада з останнього етапу підготовки до грецької революції. Як представник Приазов’я (м. Маріуполь) Степан Махсма представив потужний досвід грецьких товариств та відмітив важливість залучення молоді до громадської діяльності і відкриття регіонального представництва на півдні Одеської області.

«Перший Південноукраїнський форум національних спільнот став важливою платформою для рівноправного діалогу між етнічними спільнотами, експертним середовищем та місцевою владою і бізнесу. Це ще один крок до посилення міжетнічної співпраці та інтеграції України до європейського культурного простору», – підсумував Степан Махсма.

Голова громадської організації «Союз гагаузів України» Василь Келіогло зазначив, що активна громадянська позиція лідерів національних спільнот має бути врахованою при прийнятті важливих рішень в сфері етнополітики як на місцевому, так і державному рівнях. Василь Келіогло подякував ректору ІДГУ за ініціативу створення гагаузького центру на базі університету та відкриття безкоштовних онлайн та офлайн курсів з гагаузької мови. Він передав сотні книг для бібліотек національних спільнот півдня Одещини.

Голова болгарської громади «Свята Софія» Микола Іванов представив ініціативи щодо розвитку болгарської мови, збереження культурної спадщини болгар та власний досвід ефективного об’єднання 5 болгарських товариств в м. Ізмаїл. На форумі були обговорені актуальні питання освіти, захисту прав національних меншин, налагодження діалогу з місцевою владою та бізнесом, професійної підготовки фахівців з етнополітики та медіації, організації роботи недільних шкіл національних спільнот, залучення представників і представниць активної молоді до діяльності національно-культурних товариств, концепції проєктів, які планується реалізувати в місцевих громадах півдня Одеської області.

Форум став логічним продовженням національної ініціативи, започаткованої 21 травня, коли Україна вперше на державному рівні відзначила День міжнаціональної злагоди і культурного розмаїття. Тоді в Києві було закладено Сад міжнаціональної злагоди як символ культурної єдності. Цю традицію продовжили в Ізмаїлі – перед будівлею університету відкрили Майдан та заклали Сквер міжнаціональної злагоди і культурного розмаїття, де кожне дерево – символ взаємоповаги, єдності та надії.
В рамках роботи форуму заступник голови координаційної ради з питань молоді РНСУ Денис Гайдарли та член молодіжної ради РНСУ, представниця польської спільноти Кароліна Єрмак в університеті провели тренінг з метою залучення місцевих молодіжних лідерів до активної діяльності національно-культурних товариств півдня Одеської області. Після проведення тренінгу за ініціативи Валентини Нідельчу та Олени Ліскевич була створена молодіжна організація румунської спільноти, а за ініціативи Галини Глиби та Тамари Мінчевої – організація гагаузької спільноти. Також за ініціативи місцевих молодіжних лідерів була обговорена концепція пам’ятного знаку і муралу, присвячена представникам і представницям різних національностей, захисникам і захисницям України. Ректор ІДГУ Ярослав Кічук представив концепцію проєкту заохочення повернення української молоді додому (з Болгарії, Румунії, Туреччини) та проєкту організації роботи Дому національних спільнот. В рамках цього проєкту планується надати у спільне безоплатне користування в ІДГУ активним національно-культурним товариствам комьюніті центр, молодіжний коворкінг, 2 тренігових простори, 19 обладнаних офісів для здійснення ефективної діяльності місцевих національно-культурних, громадських організацій та ініціативних груп.

В рамках форуму також були представлені результати роботи на базі ІДГУ 3-х інформаційних центрів національних культур (болгарський, гагаузький, румунський). Найближчим часом на базі університету планується відкриття албанського центру. Також на цьому форумі були обговорені гуманітарні ініціативи та проєкти підтримки албанської спільноти зі старостою с. Каракурт Оленою Жечевою та 35 представниками албанської спільноти, присутніх на форумі. У роботі форумі також взяли участь представники Національної академії педагогічних наук України, експерти Ради Європи в Україні. Зокрема, професор Наталія Богданець-Білоскаленко (м. Київ), завідувач відділу навчання мов національних меншин, подарувала книги в місцеві бібліотеки. А доцент Оксана Науменко (м. Київ), член Національної музичної спілки провела майстер клас для місцевих представниць національних спільнот.

Наприкінці форуму за особистий внесок у розвиток міжнаціональної злагоди і культурного розмаїття від імені організаційного комітету були нагороджені подяками та медалями громадські діячі регіону.

На форумі від імені вченої ради університету ректор Ярослав Кічук урочисто вручив диплом почесного професора ІДГУ голові Ради національних спільнот України Ашоту Аванесяну.

В цей день був відкритий офіс представництва Ради національних спільнот України в м. Ізмаїл. Головою представництва обрано ректора ІДГУ Ярослава Кічука.

В рамках роботи форуму спільно з КУ «Обласний центр національних культур» був проведений Фестиваль національних спільнот Українського Придунав’я. Учасниками фестивалю стали творчі колективи з Болградського району та м. Ізмаїл і Ізмаїльського району. Вони представили унікальні албанські, болгарські гагаузькі, румунські, українські вокальні та танцювальні номери», – зазначив Георгій Чілік. Особливою родзинкою фестивалю стали колоритні виступи албанського танцювального колективу із села Каракурт та гагаузького танцювального колективу із села Виноградівка Болградського району Одеської області.
Символічно, що м. Ізмаїл став місцем діалогу – місто, де представники і представниці національних спільнот століттями мирно живуть поруч, ділячи побут і свята, спільну історію та відповідальність за майбутнє. Як зазначила заступник начальника організаційно-комунікаційного відділу Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Любов Мирута-Замірайло, «міжнаціональний мир не з’являється автоматично – його потрібно берегти, підтримувати й наповнювати проукраїнським змістом. Форум в Ізмаїлі – це приклад того, як має працювати політика злагоди на місцях: через співпрацю, діалог та спільне бачення майбутнього».

Після закінчення роботи форуму учасники та учасниці відвідали 7 музеїв і національно-культурних центрів компактних поселень представників національних спільнот Болградського та Ізмаїльського районів півдня Одеської області.

Валентина Нідельчу,
координатор «Проєктного офісу ІДГУ»

Джерело: іdgu.edu.uа



Загрузка...