Ще ніколи в історії не віднімали секунду в атомному годиннику: навіщо це хочуть зробити

Ще ніколи в історії не віднімали секунду в атомному годиннику: навіщо це хочуть зробити

Цього літа Земля почала обертатися швидше, ніж будь-коли раніше. Це робить дні на мілісекунди коротшими. І хоча звичайна людина не помітить змін, їх відчувають прилади - особливо суперточний атомний годинник, від якого залежать системи навігації, комп'ютери та телефони. Як пише CNN, через зміну швидкості обертання планети хронометристи замислилися про зміну еталона світового часу.

Загальноприйнята тривалість доби, час для повного обороту планети навколо своєї осі, - 24 години або 86 400 секунд. Однак, кожен поворот займає на мілісекунди більше або менше часу. Це залежить від гравітаційного тяжіння Місяця, сезонних змін в атмосфері та впливу рідкого ядра Землі і не впливає на повсякденне життя.

Однак, коли відхилення в один бік накопичуються, то вони можуть вплинути на роботу комп'ютерів, супутників і телекомунікацій. Тому з 1955 року ведеться безперервний контроль часу за допомогою атомного годинника - найточнішого годинника на землі. Їхній час називається UTC (Всесвітнім координованим часом), і на нього налаштовані всі комп'ютери та телефони у світі.

"З 1972 року ми спостерігаємо тенденцію до невеликого прискорення дня", - цитує CNN почесного професора геофізики в Інституті океанографії Скріппса і дослідника-геофізика Каліфорнійського університету в Сан-Дієго Дункана Агню.

У 1972 році, після довгих років спостережень за уповільненням обертання Землі, вчені вперше ухвалили рішення додати одну секунду до атомного часу. Це можна порівняти з високосним роком, коли додається день, що компенсує розбіжність календаря з часом обороту Землі навколо Сонця. З того моменту по сьогоднішній день таких додаткових секунд знадобилося 27. Останню додали 2016 року і відтоді їх більше не було потрібно.

Ба більше, 2022 року Генеральна конференція з мір і ваг (CGPM) проголосувала за скасування додаткової секунди, починаючи з 2035 року. А за словами Агню, якщо Земля продовжить прискорюватися, в кінцевому підсумку доведеться прибрати одну секунду з UTC.

"Негативної додаткової секунди ніколи не було. Але ймовірність її появи в період із теперішнього моменту до 2035 року становить близько 40%", - сказав він.

Перспектива введення негативної додаткової секунди викликає побоювання вчених. Джуда Левін, фізик і науковий співробітник Національного інституту стандартів і технологій, що спеціалізується на вимірах часу і частоти, сказав CNN, що за 50 років використання додаткових секунд проблеми з ними трапляються.

"Є місця, де це роблять неправильно, у неправильний час, із неправильним числом. І це стосується позитивної додаткової секунди, яка постійно застосовувалася. Набагато більше побоювань викликає негативна додаткова секунда, тому що її ніколи не перевіряли, ніколи не пробували", - сказав він.

Оскільки багато технологічних систем, як-от телекомунікації, фінансові транзакції, електромережі та супутники GPS, покладаються на годинник і час для свого функціонування, поява від'ємної додаткової секунди, за словами Левіна, чимось схожа на проблему 2000 року - момент на зламі минулого століття, коли світ думав, що настане своєрідний кінець світу, оскільки комп'ютери, можливо, не зможуть впоратися з новим форматом дати, який перейшов із "99" на "00".

Джерело: УНІАН



Загрузка...