Реєстрація домашніх улюбленців: навіщо це потрібно і як відбуватиметься
Мета проєкту
Незважаючи на те, що в Україні неодноразово намагалися запровадити реєстрацію домашніх улюбленців як на державному рівні, так і в окремих містах, усі ці спроби виявилися марними і довго не проіснували. Тому й досі невідомо, скільки ж українці тримають домашніх, не сільськогосподарських, тварин. Тому зараз створюють єдиний такий реєстр, який має дати відповідь на всі запитання про домашніх тварин, яких утримують українці.
Міністерство агрополітики та продовольства України разом з Держпродпспоживслужбою та Міністерством цифрової трансформації заявили про запуск Єдиного державного реєстру домашніх тварин.
Цей проєкт має на меті допомогти ефективніше запобігати поширенню небезпечних захворювань, гармонізувати українське законодавство з європейським щодо поводження з тваринами, а також - формувати культуру відповідальних власників, які належно піклуються про своїх вихованців.
Впровадження реєстру, підготовленого завдяки фінансовій підтримці донорів, розпочинається з першого етапу - авторизації державних та приватних ветеринарних закладів.
Реєстр створено на платформі Дія.Engine, де зберігатиметься інформація про котів, собак і тхорів: кличка і опис тварини, інформація про вакцинацію та біостерилізацію, контакти власників або утримувачів, та інші суттєві для здоров’я тварини дані.
Завдяки цьому реєстру Мінагрополітики та Держпродспоживслужба збиратимуть та аналізуватимуть інформацію про чисельність домашніх тварин, стан їхнього здоров’я та вакцинацію.
"Єдиний державний реєстр домашніх тварин - це підвищення безпеки та формування відповідального ставлення до утримання тварин в Україні. Держава вперше за історію незалежності отримає реальні дані про кількість домашніх тварин і зможе контролювати їх вакцинальний статус. Така інформація вкрай актуальна для ефективного зниження ризику поширення небезпечних інфекцій, таких як сказ. Перевагами для власників тварин стануть безпроблемне відновлення з реєстру втрачених документів і даних про зареєстровану тварину, полегшений пошук зареєстрованих тварин, які загубились, а у наступному році, після появи ветеринарного паспорта в Дії, спрощення подорожей з тваринами по Україні", - пояснив заступник міністра аграрної політики і продовольства Денис Башлик.
Запуск цього реєстру - важливий крок у гармонізації законодавства України з європейськими вимогами щодо добробуту тварин.
"Функціонування Єдиного державного реєстру домашніх тварин сприятиме підвищенню рівня відповідального утримання тварин в Україні. Хоча реєстрація є добровільною, після старту кампанії з реєстрації тварин ми заохочуватимемо власників скористатися можливістю внести своїх улюбленців до Реєстру та за потреби провести ідентифікацію. Це не тільки підвищує шанси на повернення загублених тварин додому, але й допомагає державі краще розуміти епізоотичну ситуацію та планувати профілактичні заходи. У майбутньому ми плануємо інтегрувати український реєстр з міжнародними базами даних, що зробить процес ідентифікації ще ефективнішим", - підкреслив голова Держпродспоживслужби Сергій Ткачук.
Покрокова інструкція
У Мінагрополітики розказали, як функціонуватиме реєстр і яким чином він наповнюватиметься.
"Реєстр буде впроваджено у два етапи. На першому етапі, який вже стартував, Мінагрополітики зосередиться на залученні ветеринарних клінік і лікарів до роботи з платформою. Для державних та приватних ветеринарних лікарів заплановано низку навчальних вебінарів, а протягом листопада-грудня буде доступна технічна підтримка ветеринарних лікарів телефоном та у чаті, де вони зможуть отримати консультацію щодо авторизації", - повідомили в міністерстві.
У реєстрі авторизуватимуться як державні, так і приватні ветеринарні заклади. Для цього їм потрібно буде подати заявку до Держпродспоживслужби. Для цього керівник закладу ветеринарної медицини заповнює заяву у електронному кабінеті в реєстрі, на що йому доведеться витратити не більше 30 хвилин.
Далі Держпродспоживслужба має перевірити протягом 10 робочих днів отриману в заяві інформацію, і, відповідно до результатів - погодити чи відхилити заяву та надіслати сповіщення про результат розгляду на електронну пошту заявника.
Після підтвердження авторизації керівник ветзакладу зможе внести до реєстру дані про ветеринарних лікарів, які реєструватимуть чотирилапих пацієнтів. Потім ветлікарі-агенти з реєстрації мають зайти до своїх кабінетів у реєстрі та дозаповнити дані про себе.
Після успішної авторизації ветзаклад зможе розпочати реєстрацію домашніх тварин разом з офіційним стартом другого етапу запуску реєстру - кампанії з реєстрації тварин, про яку оголосять додатково.
Планується, що кампанія з реєстрації домашніх тварин розпочнеться на початку 2025 року.
Вносити дані до Єдиного державного реєстру домашніх тварин авторизовані ветлікарі зможуть під час огляду або будь-якої іншої процедури у котів, собак і тхорів, - за бажанням і в присутності власників або утримувачів. Реєстрація тварин є безкоштовною і добровільною.
У результаті реєстрації створюється електронний ветеринарний паспорт тварини, який згодом, після розробки відповідного функціоналу, з’явиться у власника в застосунку Дія. Електронний ветпаспорт передбачає обов’язкове додавання фотографії, на якій чітко видно мордочку тварини, та, за бажанням, додаткової фотографії на повний зріст. Для того, щоб у Дії все відображалось коректно, фотографія тварини має відповідати таким вимогам: вертикальна (книжна) орієнтація, співвідношення сторін 4х3.
На створення цього реєстру не витрачено жодної копійки з держбюджету.
"Ми вдячні партнерам за те, що цей масштабний проєкт вдалося реалізувати без використання коштів з українського бюджету. Розробка реєстру відбулася завдяки фінансовій підтримці GIZ, а його впровадження ми здійснюємо за сприяння проєкту "Підтримка цифрової трансформації", що фінансується USAID та UK Dev. Завдяки цій підтримці ми розробили і підготували для передачі Міністерству агрополітики та Держпродспоживслужбі не лише сам реєстр, але й напрацювання, пов’язані з технічною підтримкою і комунікаційним супроводом", - пояснила заступник виконавчого директора Офісу ефективного регулювання BRDO, організації-розробника реєстру, Яна Горюнова.
Галина Гірак