Названо 32 найотруйніші істоти на планеті
Отрута – один з найдавніших і найефективніших видів зброї тваринного світу, що забезпечує істот ефективним засобом нападу або захисту. Вважається, що павуча отрута, наприклад, утворилася з одного білка 375 мільйонів років тому, тоді як зміїна отрута вперше з'явилася 60-80 мільйонів років тому.
Приблизно 15% тварин є отруйними – від медуз розміром з ніготь до гігантських ящірок і змій. Видання Live Science назвало 32 найбільш отруйні істоти на Землі.
Медуза Іруканджі
Медуза Іруканджі (Carukia barnesi) – крихітний вид, що виростає лише до 0,8 дюйма (2 сантиметри) в діаметрі, проте її жалкі щупальця, які можуть витягнутися до 3,2 футів (1 метра), можуть завдати дуже неприємного удару. Її отрута, яка викликає синдром Іруканджі, вражає нервову систему і може паралізувати легені та серце. Медузи атакують за допомогою клітин, які вистилають їхні чотири щупальця, вистрілюючи наповненими отрутою колючками у свою ціль, повідомляє Австралійський музей. Їх отрута – це система захисту іруканджи від потенційних хижаків.
Качкодзьоб
Дорослі самці качкодзьобів (Ornithorhynchus anatinus) мають порожнисті шпори на задніх лапах, які з'єднані із залозами, що виробляють отруту. Пік вироблення отрути припадає на шлюбний період, що наводить вчених на думку, що качкодзьоби використовують її як зброю у боротьбі з іншими самцями за доступ до самок, повідомляє Австралійський фонд охорони качкодзьобів (Australian Platypus Conservancy).
Качкодзьоби впорскують отруту, обхопивши жертву ногами і вбиваючи шпори в плоть. Отрута качкодзьоба не є смертельною для людини (або інших качкодзьобів), але може викликати набряк і сильний біль.
Чорна мамба
Чорні мамби (Dendroaspis polylepis) – отруйні змії Африки, що досягають близько 8 футів (2,5 м) у довжину. Вони також є одними з найшвидших змій на Землі, розвивають швидкість близько 12,5 миль/год (20 км/год), за даними National Geographic.
Укус чорної мамби, якщо його не лікувати, майже завжди смертельний. Кожне ікло дорослої чорної мамби містить від 12 до 20 крапель отрути, і достатньо лише двох крапель, щоб убити людину.
Географічний конус
Географічний конус (Conus geographus), що мешкає в рифах Індо-Тихоокеанського регіону, виростає до 6 дюймів (15 см) завдовжки і є найбільш отруйним з відомих видів молюсків. За даними National Geographic, їхня отрута містить понад 10 000 активних сполук, які виділяються за допомогою зуба, що висувається з гнучкого і витяжного придатка, який називається хоботком.
Протиотрути від укусу цієї істоти не існує, і лікування полягає в підтримці життя жертви до тих пір, поки токсини не вивітриться. За даними дослідження 2016 року, опублікованого в Міжнародному журналі клінічної фармакології та терапії, від укусів географічних конусів за останні 30 років померло близько 15 осіб.
Мурахи-кулі
Мурахи-кулі (Paraponera clavata) завдають одні з найболючіших укусів у світі – їх часто порівнюють з пострілом кулею – і біль може тривати до 24 годин. Ці істоти завдовжки лише 0,8 дюйма (2 см) мають потужне жало у своєму крихітному тілі. Мурахи-кулі впорскують отруту, яка вражає нервові клітини, що відповідають за сприйняття болю, викликаючи параліч у місці укусу і неконтрольоване тремтіння. Хоча їхня отрута паралізує і вбиває дрібні організми, укуси не є смертельними для людини.
Комодський варан
Найбільші ящірки на Землі, комодські варани (Varanus komodoensis) можуть виростати до 10 футів (3 м) у довжину. Окрім величезних зазубрених зубів, якими вони шматують здобич, та наповненої бактеріями слини, комодські варани також використовують отруту, що виробляється в залозах у нижній щелепі, щоб вбити здобич.
Згідно з дослідженням, опублікованим у 2009 році, ця отрута викликає шок і перешкоджає згортанню крові, що, зрештою, вбиває жертву і дозволяє драконам неквапливо бенкетувати.
Комодські варани тісно пов'язані з мегаланією (Varanus priscus), величезною вимерлою ящіркою, яка могла досягати до 23 футів (7 м) у довжину, що, згідно з дослідженнями, робить її найбільшою отруйною твариною, яка коли-небудь жила.
Жаба Бруно
Жаби Бруно (Aparasphenodon brunoi) – на відміну від своїх отруйних родичів, які передають токсини через шкірні виділення – є отруйними. Згідно з дослідженням, опублікованим у 2015 році, ці маленькі жаби впорскують свою смертельну отруту через шипи на голові.
Їх отрута зберігається в шкірних залозах навколо голови, готова до введення через кісткові шипи, що вистилають череп. Отрута гостромордих жаб Бруно приблизно в 25 разів сильніша за отруту гадюки. Лише 0,03 унції (1 грам) отрути цього виду може вбити 80 людей, повідомляє New Scientist.
Синьокільчастий восьминіг
Існує чотири види синьокільчастих восьминогів: великий синьокільчастий восьминіг (Hapalochlaena lunulata), південний синьокільчастий восьминіг (Hapalochlaena maculosa), синьошкірий восьминіг (Hapalochlaena fasciata) і звичайний синьокільчастий восьминіг (Hapalochlaena nierstraszi). Всі вони досить малі, щоб поміститися на долоні, і містять потужний нейротоксин, який може паралізувати і вбити людину за лічені хвилини. Протиотрути не існує.
Свою назву вони отримали за різнокольорові кільця, які з'являються, коли восьминіг відчуває загрозу або готується розпорошити отруту.
Гадюка Рассела
Одна з найсмертоносніших змій у світі, гадюка Рассела (Daboia russelii) є причиною більшості з 58 000 смертей від укусів змій в Індії щороку, згідно з дослідженням, опублікованим у 2021 році. Гадюка вбиває так багато людей, оскільки поєднує в собі сильну отруту та близькість до людини – змії часто відпочивають на рисових полях і перетинаються з фермерами під час сезону збору врожаю.
Згідно з доповіддю 2014 року, їхня отрута може спричинити широкий спектр симптомів, включаючи сильну кровотечу, пошкодження органів і ниркову недостатність. Протиотрута доступна, але люди, які постраждали від укусів, часто перебувають у сільській місцевості і не мають швидкого доступу до медичної допомоги, а багато хто з них все ще покладається на традиційних цілителів, а не на медичних працівників.
Сіднейський лійкопавутинний павук
Сіднейські лійкопавутинні павуки (Atrax robustus) зустрічаються в прибережних районах східної Австралії. Самки можуть досягати 3,14 дюйма (8 см) в поперечнику, тоді як найбільший зареєстрований самець був 3,1 дюйма (7,9 см) в поперечнику – приблизно розміром із золоту олімпійську медаль. Отрута, яку виробляють самці, містить нейротоксин, який може бути смертельним для людини.
Укус сіднейського лійкопавутинного павука може вбити всього за 15 хвилин, хоча з моменту запровадження протиотрути майже 50 років тому не було зафіксовано жодного смертельного випадку.
Сідлова гусениця
Сідлові гусениці (Acharia stimulea) – це личинки слимаків. Вони яскраво забарвлені і мають отруйні колючки, які виступають з тіла. Вони зустрічаються на сході Сполучених Штатів, від Флориди до Нью-Йорка і навіть на заході до Техасу.
Колючки загострені і порожнисті, вони глибоко проникають у тканини жертви, перш ніж зламатися. За даними Університету Флориди, отрута може викликати цілий ряд симптомів, від кропив'янки до анафілактичного шоку, утворення тромбів і крововиливів.
Бразильські мандрівні павуки
Усі бразильські мандрівні павуки отруйні, а їхній коктейль токсинів вражає нервово-м'язову систему. Людина відчуває пекучий біль у місці укусу, а також пітливість і мурашки по шкірі. Приблизно через 30 хвилин після укусу жертви можуть відчувати судоми, затуманення зору, прискорене або уповільнене серцебиття і гіпотермію, а також інші симптоми, включаючи болісну і тривалу ерекцію.
Однак смертельні випадки трапляються рідко. Згідно з дослідженням, опублікованим у 2000 році, з 1903 року в Бразилії було зафіксовано п'ятнадцять смертей від цих павуків.
Палестинський жовтий скорпіон
Палестинський жовтий скорпіон (Leiurus quinquestriatus) – один з найсмертоносніших видів скорпіонів у світі. Його укус викликає біль і параліч, згідно з даними Університету штату Арізона. Ці скорпіони живуть у пустелях і чагарниках від Північної Африки до Близького Сходу і ховаються під скелями в очікуванні здобичі. Це великий вид, що досягає майже 4 дюймів (10 см) в довжину і може наносити удари з неймовірною швидкістю – до 51 дюйма (130 см) в секунду.
Хоча отрута викликає сильний біль, вона рідко буває смертельною для здорової дорослої людини. Також досліджується її потенційна роль у лікуванні раку.
Повільні лорі
Повільні лорі (рід Nycticebus) – єдині в світі отруйні примати. Ці пухнасті тваринки, що походять з Південної та Південно-Східної Азії, мають унікальну систему доставки своєї отрути. Вони виділяють токсичну олію із залоз на плечах, а коли відчувають загрозу, піднімають руки і лижуть ці залози, змішуючи олію зі слиною, щоб зробити отруйний укус.
Цей отруйний укус викликає гниття плоті. Він також може призвести до анафілактичного шоку і, в рідкісних випадках, до смерті.
Королівська кобра
Королівські кобри (Ophiophagus hannah) є найдовшими отруйними зміями на Землі, що досягають 18 футів (5,5 м), згідно з даними Музею природної історії в Лондоні. Якщо вони відчувають загрозу, то піднімають голову від землі і спалахують шкірою навколо голови. Хоча їхня отрута не найсильніша, змія може доставити величезну кількість отрути за один укус – і вони, як правило, наносять кілька ударів під час кожної атаки. Один укус може вбити людину приблизно за 15 хвилин, пише Шон Б. Керролл, молекулярний біолог з Університету Меріленда, в газеті The New York Times.
Вогняна мураха червона
Вогняні мурахи червоні (Solenopsis invicta) походять з Південної Америки, але вони закріпилися як інвазивний вид у Сполучених Штатах та Австралії. За даними Університету Флориди, мурахи прикріплюються до шкіри за допомогою нижніх щелеп, а потім впорскують отруту в жертву за допомогою жала.
Укуси болючі і можуть викликати алергічні реакції, включаючи анафілактичний шок, який у рідкісних випадках може призвести до летального результату. За даними Техаського університету A&M, близько 1% населення має підвищену чутливість до отрути і схильні до ризику виникнення смертельних алергічних реакцій.
Внутрішній тайпан
Тайпани (Oxyuranus microlepidotus), що походять з центральної та східної Австралії, є одними з найбільш отруйних видів змій у світі. Згідно з дослідженням, опублікованим у 2007 році, їхня отрута є однією з найсильніших з коли-небудь виявлених. За даними Австралійського зоопарку, один укус містить достатньо отрути, щоб убити 100 людей.
Симптоми укусу внутрішнього тайпана включають головний біль, нудоту, біль у животі та параліч. Окрім надзвичайної сили, їхня отрута також містить спеціальний фермент, який допомагає збільшити швидкість всмоктування.
На щастя, внутрішні тайпани рідко контактують з людьми, тому укусів зафіксовано небагато.
Звичайний кажан-вампір
З розмахом крил лише 7 дюймів (18 см), звичайні кажани-вампіри (Desmodus rotundus) є отруйними ссавцями, які використовують свій токсичний укус, щоб харчуватися кров'ю. Зазвичай вони нападають на великих тварин, таких як велика рогата худоба, коні, свині та вівці, коли ті сплять. Кажани-вампіри використовують свої гострі різці, щоб проколоти шкіру жертви, перш ніж випустити отруту з боків язика, коли він всмоктує кров через протоки по обидва боки язика.
Укус описується як безболісний, а їхня отрута має антикоагулянтні властивості, що затримує згортання крові, дозволяючи кажану харчуватися стільки, скільки йому потрібно.
Бородавчатки
Бородавчатки (Synanceia) – це група риб, що складається з п'яти видів, кожен з яких може завдати потенційно смертельного отруйного укусу. Ці риби, що мешкають у прибережних рифах Індійського і Тихого океанів, абсолютно нерухомо сидять на морському дні, чекаючи на здобич, яка нічого не підозрює і пропливає повз них.
Їхня отрута призначена для захисту, а не для того, щоб підкорити собі наступну жертву. Їхні спинні хребти містять отруту, яка вивільняється під тиском – наприклад, якщо на них наступити. Укус кам'яної риби може викликати сильний біль і набряк у місці укусу, який може поширитися на решту ноги або руки протягом декількох хвилин, повідомляє Mount Sinai. Смертельні випадки трапляються вкрай рідко, але все ж є.
Чорна вдова
Чорні вдови (Latrodectus mactans) – це невеликий вид павуків, що мешкає на південному сході США і завдає неприємних укусів. За даними Центру з контролю та профілактики захворювань, їхня отрута є сильнодіючим нейротоксином. Вона викликає біль у місці укусу, який потім поширюється на груди, живіт і, можливо, на все тіло.
Укуси рідко бувають смертельними, але вони можуть вбити дітей і літніх людей з важкими симптомами, включаючи судоми і утруднене дихання, повідомляє Mount Sinai.
Португальські кораблики
Португальські кораблики (Physalia physalis) – отруйні сифонофори, що нагадують медуз. Ці істоти насправді утворюють колонію генетично ідентичних особин з різними формами та функціями, які працюють разом як одне ціле. За даними Національного управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA), вони плавають по поверхні океану, залишаючи у воді довгі пасма щупалець, що іноді досягають 100 футів (30 м). Їхні щупальця містять колючі трубки, які паралізують і вбивають здобич. Хоча їхнє жало рідко буває смертельним для людини, воно надзвичайно болюче.
Східна коричнева змія
Найсмертоносніша змія Австралії, східна коричнева змія (Pseudonaja textilis), має дуже сильну отруту, яка може викликати внутрішню кровотечу і параліч, згідно з даними Австралійського музею. Початковий укус часто безболісний і його важко виявити, тобто людина не відразу усвідомлює, що вона в небезпеці. Східні коричневі змії часто зустрічаються в передмістях і великих містах, а також на сільськогосподарських угіддях, що призводить до їх регулярного тісного контакту з людьми. Багато укусів є наслідком того, що люди намагаються вбити змій.
Крилатка смугаста
Крилатка смугаста (Pterois volitans) – красива, але смертельно небезпечна риба, яка має отруйні залози в борозенках хребта. За даними NOAA, ця отрута викликає нестерпний біль, порушення дихання і параліч. Крилатка смугаста є рідною для Індійського та південної частини Тихого океану, але вона стала інвазивним видом у Карибському басейні та вздовж південно-східного узбережжя США, де її популяція стрімко зросла.
Червоноспинний павук
Червоноспинні павуки (Latrodectus hasselti), також відомі як австралійські чорні вдови, як правило, живуть у місцях, де є люди, і часто знаходять притулок у купах сміття, сараях і туалетах. Вони можуть жити практично скрізь, де є їжа. Укуси цього отруйного павука є поширеним явищем. За даними Австралійського музею, понад 250 укусів потребують лікування протиотрутою щороку. Укуси можуть бути смертельними, а отрута діє на нерви, викликаючи біль, м'язову слабкість, нудоту і блювоту.
Гелодерма аризонська
Гелодерми аризонськи (Heloderma suspectum) – отруйні ящірки, що мешкають на південному заході США, і їхні укуси викликають нестерпний біль. Чорні з рожевим або помаранчевим візерунком гелодерми досягають до 22 дюймів (56 см) завдовжки. За даними Національного зоопарку Смітсонівського інституту біології та охорони природи, вони мають великі рифлені зуби в нижній щелепі, які виділяють отруту, коли монстри жують. Їх отрута схожа за токсичністю на отруту західної діамантової гримучої змії (Crotalus atrox), і у людини викликає пекучий біль, нудоту і високий кров'яний тиск, серед інших симптомів. В екстремальних випадках може спричинити смерть.
Азійський гігантський шершень
Також відомі як "шершні-вбивці" через їхнє дуже болюче жало, азійські гігантські шершні (Vespa mandarinia) можуть виростати до 2 дюймів (5 см) завдовжки, а їхнє жало може виділяти велику кількість отрути. Лише пара цих величезних шершнів може вбити цілий бджолиний вулик за 2 години. Хоча їхня отрута менш токсична, ніж у інших видів шершнів, вони можуть впорскувати більше за один укус. За даними Музею природознавства в Лондоні, їхнє жало досить довге, щоб пробити товстий одяг. Вони також можуть жалити кілька разів, що робить їх небезпечними для маленьких дітей та людей з певними захворюваннями.
Квітковий їжак
Квіткові їжаки (Toxopneustes pileolus) вважаються одним з найбільш отруйних видів морських їжаків у світі – Toxopneustes означає "токсичний поди". Вони доставляють свою отруту через кігтеподібні квіткоподібні придатки, які змикаються, коли здобич наближається, і утримують її в пастці. Укус квіткового їжака викликає біль, проблеми з диханням і параліч м'язів, повідомляє Medscape. Також фіксувалися смертельні випадки.
Терновий вінець
Тернові вінці (Acanthaster planci), що досягають до 18 дюймів (46 см) завширшки, є хижими хижаками, які харчуються, видавлюючи свій шлунок через рот. Потім вони обертають свій шлунок навколо коралів, щоб перетравити тканини. Але вони небезпечні і для людини. Отрута викликає біль, блювоту і набряк – і біль може тривати довго, оскільки тернові вінці зазвичай залишають у своїх жертвах елементи, які доводиться видаляти хірургічним шляхом.
Крайт звичайний
Крайт звичайний – один "великої четвірки" видів змій в Індії, які спричиняють найбільшу кількість смертей. Отрута звичайного крайта (Bungarus caeruleus) викликає м'язовий параліч, який може перешкоджати руху діафрагми. Повітря не потрапляє в легені, внаслідок чого жертва задихається. Змія веде нічний спосіб життя і живе поруч з людиною. Змії часто кусають людей, які сплять вночі на підлозі – часто жертви не знають, що їх укусили. Приблизно в половині випадків відбувається зупинка дихання.
Гігантський шовкопряд
Личинки гігантського шовкопряда (Lonomia obliqua), виду, що походить з Південної Америки, вкриті шипами, які можуть легко проколоти людську плоть і впорснути надзвичайно сильну отруту. Вдень гусениці, як правило, групуються на низьких стовбурах дерев, а це означає, що жертву можуть вжалити одразу декілька істот. Їх токсична отрута викликає внутрішню кровотечу, і між 1989 і 2001 роками на півдні Бразилії від їх укусів померла 21 людина.
Амазонська гігантська сороконіжка
Ця 12-дюймова (30 см) гігантська сороконіжка (Scolopendra gigantea) з Південної Америки є найбільшою у світі і здатна поїдати жаб, мишей та ящірок. Її отрута доставляється через кігті, що містять отруйну залозу. Вона використовує отруту для захоплення здобичі та самозахисту.
Для людей її укуси болючі, але дуже рідко бувають смертельними. Діти піддаються більшому ризику смерті. У 2000 році лікарі зафіксували випадок, коли новонародженого вкусила амазонська гігантська сороконіжка – він страждав від болю, утворення тромбів, гіпертермії та набряку.
Морська оса
Морські оси (Chironex fleckeri) зустрічаються вздовж північного узбережжя Австралії і вважаються найбільш отруйними морськими тваринами у світі. Щупальця цих медуз можуть виростати до 10 футів (3 м) завдовжки, кожна нитка має мільйони крихітних гачків, наповнених отрутою. Їх отрута смертельна для людини і може призвести до летального результату вже через кілька хвилин після укусу. Кожна медуза має достатньо отрути, щоб вбити понад 60 людей.
За оцінками журналу Science, щороку від укусів морських ос помирає близько 40 осіб.