Окупанти запустили новий фейк про "народний спротив ТЦК" в Одесі, але дали маху

Окупанти запустили новий фейк про "народний спротив ТЦК" в Одесі, але дали маху

Російські пропагандисти продовжують розганяти тему "народного гніву", спрямованого на співробітників ТЦК. Головний меседж – у нібито масовому фізичному спротиві мобілізації з боку українців.

Цього разу вони взялися поширювати ролик з нібито побиттям співробітника ТЦК в Одесі, перебрехавши не лише час, а й місце й обставини зафіксованих у ньому подій. Російський фейк викрили в АрміяInform.

Відео з кадрами нападу чоловіків у цивільному одязі на військовослужбовця російські Telegram-канали масово почали поширювати у липні цього року. Вони стверджують, що кадри знято в Одесі. Саме відео ж супроводжується текстом про "масовий спротив призову" і "побиття військових у південному регіоні". А троє молодиків, що гуртом напали на одного, за версією роспропаганди – виразники "народного гніву", які "дають відсіч" співробітнику ТЦК.

Однак кореспондентка АрміяInform Ольга Вікарчук знайшла оригінал відео. Воно дійсно було створене не на "Мосфільмі", а зафіксувало реальний інцидент. Щоправда, стався він не в Одесі і не у липні 2025 року, а в Івано-Франківську у вересні 2024-го. І ТЦК там геть ні до чого.

Як розповідали тоді у Нацполіції, 11 вересня 2024 року правоохоронці отримали від очевидця повідомлення про бійку між групою чоловіків у цивільному одязі та військовослужбовцем. Саме цей свідок і зняв фрагмент сутички на телефон та передав відео поліції.

Поліцейські, що виїхали на місце, опитали свідків і встановили особу потерпілого: ним виявився 40-річний учасник бойових дій. Його доставили до лікарні з численними забоями голови та тіла, фізичні ушкодження отримав також один з перехожих, що намагався вступитися за військового.

За фактом події було розпочате кримінальне провадження за  ч. 2 ст. 296 (Хуліганство, вчинене групою осіб) Кримінального кодексу України. Досить скоро всіх трьох нападників було затримано, ними виявилися жителі Івано-Франківська 26, 21 та 17 років, старший з них раніше був судимий. З'ясувалися також причини нападу: нападники розпивали алкоголь, коли до них підійшов військовослужбовець та попросив позичити йому гроші. На це молодики відреагували агресивно та побили чоловіка, напавши на нього натовпом і зі спини, коли він вже йшов геть.

Наприкінці року суд визнав нападників винними, через те, що двоє з трьох фігурантів розкаялися у вчиненому і уклали зі слідством угоду про визнання винуватості – їх звільнили від відбування покарання, натомість призначивши іспитовий строк на 1 рік. Матеріали щодо третього нападника винесли в окрему справу.

І ось відео понад піврічної давнини, яке широко розійшлося в українських ЗМІ, які відслідковували перебіг розслідування та суд над нападниками, росіяни взялися розганяти як "свіже" та ще й приплели туди ТЦК і "масовий спротив мобілізації".

"Ціль очевидна: посіяти емоції. Страх. Гнів. Невпевненість. Ворог активно намагається створити ілюзію, ніби в Україні вибухає внутрішній конфлікт, а мобілізація стикається з масовим відторгненням. Тобто "влада проти народу". А ще краще — "армія проти народу". Це класичний підхід — вкинути брехню в емоційній обгортці, прикрити все "відео з місця події" (навіть якщо ця подія з іншого міста і давно минула), а потім дивуватися, чому українці не вірять", – пояснює мету ворожої пропаганди авторка матеріалу АрміяInform.

Ба більше: одне й те саме відео росіяни вже використовували під виглядом "народного спротиву" мобілізації у Харкові та Ужгороді – і, не виключено, що далі його ж намагатимуться "згодувати" українцям як свіжі кадри з якихось інших куточків нашої країни.

"Головна проблема ворога — він досі не зрозумів, що українці навчилися перевіряти джерела. В часи, коли навіть школярі знають, як знайти геолокацію по тінях і написах на вивісках, спроби "впарити" старе відео під виглядом нового — це вже не просто халтура, а відверта образа аудиторії", – іронізує авторка матеріалу.

Джерело: obozrevatel



Загрузка...