Приховує скарби і змінює течію: 10 фантастичних фактів про річку Дніпро

Приховує скарби і змінює течію: 10 фантастичних фактів про річку Дніпро

Борисфен, Славутич, Данапріс, Екси - всі ці назви колись носив Дніпро. Ця велична річка, оспівана Тарасом Шевченком, вважається одним із символів нашої країни. На ній Володимир Великий хрестив Київську Русь. На ній будувалися міста і вирішувалися їхні долі. Без неї Україна була б зовсім іншою.

Річка Дніпро відзначає своє свято 5 липня. У Міжнародний день Дніпра ми згадуємо захопливі, неймовірні та сумні факти про цю водойму, які ви могли не знати.

Цікаві факти про річку Дніпро

Дніпро - найбільша річка України, на якій розташовані 25 українських міст. Майже 30 мільйонів українців отримують з неї воду. Її економічне та культурне значення для нашої країни величезне.

  • Назва Дніпро походить від скіфського слова "данапр" - "глибока річка". З наукової точки зору воно не зовсім відповідає дійсності. Його глибина рідко перевищує 10 метрів.
  • Місце, де починається річка Дніпро, виглядає зовсім непримітно. Витік знаходиться в Смоленській області РФ і нагадує заболочений струмочок. А ось його дельта вражає погляд і населена величезною кількістю живих видів.
  • На честь Дніпра названо однойменне місто, станцію київського метро, київський готель, дніпровський футбольний клуб, печиво та українську ракету.
  • Річка Дніпро на карті України здається особливо широкою там, де розташовані водосховища. У цих місцях водойма зовні нагадує море. Усі вони були побудовані штучно, щоб забезпечити роботу електростанцій і поліпшити водопостачання населення. На даний момент їх п'ять: Київське, Канівське, Кременчуцьке і Дніпровське. Каховське водосховище було зруйноване 6 червня 2023 року внаслідок воєнного злочину армії РФ.
  • Хоча будівництво водосховищ було корисним для економіки, воно також завдало великої шкоди екології. Природну течію річки було змінено, а гігантські площі резервуарів забезпечувалися за рахунок населених пунктів. Близько 230 сіл було затоплено за наказом радянської влади, а їхніх жителів переселили. Найбільше "кладовище" знаходиться під Кременчуцьким водосховищем - 212 поселень.
  • У деяких місцях Дніпро може текти у "зворотний" бік, наприклад, у гирлах річок, що впадають. Під час різких скидів води у водосховищах можна спостерігати ефект, коли через зміну тиску річка ніби тече вгору за течією.
  • Оскільки у водах Дніпра за багато століть затонуло чимало суден і стародавніх поселень, на його дні можна знайти справжні скарби. Науковці виявляли старовинну зброю, посуд, археологічні знахідки та залишки давніх споруд.
  • Екологічний стан Дніпра викликає побоювання, особливо після початку військових дій. Річка стрімко міліє, забруднюється токсинами, а глобальне потепління посилює проблему. Якщо Дніпро обміліє, українці можуть зіткнутися з катастрофічною нестачею води.
  • Через річку пролягає близько 100 мостів, з яких 50 розташовано на території України.
  • Взимку за сильних морозів Дніпро вкривається кригою, але останніми роками через теплі зими річка майже перестала замерзати в південних областях. Зі зміною клімату дніпровський лід стає тоншим і набагато небезпечнішим.
  • Джерело: www.unian.ua


Загрузка...