Пільги та субсидії: як змінюють надання цієї допомоги
Щороку з держбюджету виділяють на компенсацію пільг та субсидій для оплати житлово-комунальних послуг значні кошти. Для підвищення адресності та ефективності цієї програми чиновники пропонують внести до неї деякі зміни.
У держбюджеті на пільги та субсидії для оплати комунальних послуг щороку передбачено близько 40 млрд грн. На 2025-й на покриття субсидій та пільг заплановано виділити 42,3 млрд грн.
Для того, щоб ці кошти отримували дійсно ті, хто їх потребує, а також щоб вони використовувалися максимально ефективно, уряд ініціював низку важливих змін. Зокрема, вже з 1 січня 2025 року пільги на ЖКП для всіх отримувачів надаватимуться за єдиним підходом, тобто з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї.
"Така норма передбачена в Законі "Про державний бюджет на 2025 рік". Зазначимо, що з 2015 року більшість українців з пільгових категорій пільги на оплату житлово-комунальних послуг отримують саме за таким принципом. Проте деяким категоріям вони надавались без врахування доходу сім'ї. Зважаючи на обмежені війною можливості Державного бюджету України і з урахуванням того, що держава має забезпечити підтримкою тих українців, які її найбільше потребують, передбачено норму, що протягом 2025 року пільги на ЖКП мають надаватися для всіх за єдиним підходом і критеріями: з урахуванням доходу родини та можливості сплачувати за комунальні послуги самостійно", - повідомила пресслужба Мінсоцполітики.
Проте є уточнення: якщо родина звернулася за призначенням пільг з 1 січня 2025 року, її право на отримання пільги визначатиметься з 1 січня, коли набула чинності норма про обов’язкове врахування сукупного доходу родини. Але до тих сімей, які отримували пільги ще до 31 грудня 2024 року включно, зміни щодо призначення застосовуватимуть лише після закінчення опалювального сезону 2024-2025 року - після 30 квітня.
Мінсоцполітики також зазначає, що норма про єдиний підхід врахування доходу родини не стосуватиметься учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни. Для них критерії для надання пільг залишаються незмінними.
Що стосується коштів одноразової державної грошової допомоги "Зимова єПідтримка"та "Національний кешбек" (у межах Всеукраїнської економічної платформи "Зроблено в Україні"), то ці гроші не включаютьдо сукупного доходу сім’ї при вирішенні питання про надання субсидій або пільг.
Крім того, ще напередодні опалювального сезону 2024-2025 було змінено порядок обчислення середньомісячного сукупного доходу родини для нарахування соціальної допомоги, у тому числі й субсидій. При обчисленні розміру такої допомоги має враховуватися зарплата, але за мінусом не лише податку на доходи фізичних осіб, а й військового збору.
Уряд також збільшив максимальну суму разової покупки, що обмежує призначення субсидії, з 50 тис. грн до 100 тис. грн. Це дозволить більшій кількості українців звертатися за державною підтримкою навіть після значних витрат.
А в умовах потенційних відключень електроенергії та потреби в альтернативних джерелах живлення, витрати на придбання генераторів до 150 тис. грн або разовий платіж у розмірі до 150 тис. грн за кредитом на купівлю такої установки також не будуть враховувати при призначенні субсидій.
"Це сприятиме адаптації домогосподарств до складних умов та дасть можливість зберегти нормальний рівень життя навіть в умовах обмеженого енергопостачання", - пояснили в Кабміні.
Вибратися з боргової ями
Ще одне нововведення, яке закладено у підтриманий Кабміном 17 січня законопроєкт, пов’язане зі стимулюванням тих громадян, які отримують монетизовані, тобто такі, що виплачують "живими грошима" пільги на оплату житлово-комунальних послуг.
Така необхідність виникла через те, що не всі, хто отримує пільги, витрачають ці кошти за призначенням.
"Зокрема, з 01.08.2024 до Пенсійного фонду України за наданням пільг на оплату ЖКП звернулося понад 17 тисяч пільговиків, які вже накопичили борг у розмірі 52,7 млн гривень. Тобто люди отримували кошти на сплату житлово-комунальних послуг, проте витрачали їх на інші потреби. Це призвело до збільшення боргів перед підприємствами критичної інфраструктури. Аби змінити ситуацію та стимулювати пільговиків спрямовувати кошти на оплату ЖКП, Уряд внесе відповідний проєкт Закону до Верховної Ради для подальшого розгляду та ухвалення його депутатами",- пояснили в Мінсоцполітики.
Нагадаємо, що нині субсидії отримують 2,8 млн українців.
"Однак, одним з критеріїв перепризначення житлової субсидії є контроль за платіжною дисципліною. Якщо у вас є заборгованість за комірне, зокрема - за газ або його доставку, надання субсидії припиняється. Йдеться про накопичені запонад три місяці борги, сума яких перевищує 40 неоподаткованих мінімумів, на сьогодні це 680 грн", - повідомляє ГазПравда.
У тих, кому відмовили в продовженні надання субсидії через наявні комунальні борги, є два варіанти вирішення проблеми: одразу погасити весь борг або реструктуризувати його, щоб поступово розрахуватися з заборгованістю.
Для укладення договору про реструктуризацію боргу, наприклад, в Києві слід звернутися до будь-якого районного сервісного центру ЦКС, незалежно від місця проживання, та подати заяву, а також оригінали й копії таких документів:
- паспорт або ID-картка та витяг із Єдиного державного демографічного реєстру;
- картка платника податків (ІПН) (не потрібна власником ID-картки в разі наявності ІПН у зазначеному документі);
- документ, що підтверджує право власності/користування житловим приміщенням/квартирою та витяг із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
- належним чином оформлені договори про надання житлово-комунальних послуг із виконавцями цих послуг (за відсутності договорів укладенню договору реструктуризації передує підписання договорів про надання житлово-комунальних послуг).
До речі, днями деякі ЗМІ та телеграм-канали поширили інформацію про начебто можливе скасування виплат людям, які мають ІІ або ІІІ групи інвалідності.
"Звертаємо увагу: ця інформація не відповідає дійсності і є некоректною. Адже усі виплати людям з інвалідністю зберігаються і будуть виплачуватися й надалі. Жодних ініціатив щодо їх скасування немає",- повідомила пресслужба Мінсоцполітики.
Галина Гірак