Для українських біженців у країнах ЄС запроваджують нові правила
Понад 4,2 мільйона українців отримали тимчасовий міжнародний захист у країнах Європейського Союзу. Найбільше біженців проживають у Німеччині, Польщі та Чехії. З початку цього року низка країн готує зміни у програмах допомоги українцям, а також надання особливого статусу.
Зокрема, вже відомо, що у Німеччині виплати працездатним біженцям знижуватимуть на 30%, якщо вони відхилятимуть вигідні пропозиції працевлаштування. У цифрах це виглядатиме таким чином: 563 євро для самотніх дорослих, 471 євро для підлітків, та 357 євро для дітей віком до 12 років. Це рішення торкнеться 700 тис. працездатних українців із загальної кількості 1,1 млн співгромадян, які зараз проживають у Німеччині.
Українці, які прибули до Великобританії після 24 лютого 2022 року, можуть подати заявку на продовження візи на 18 місяців. Заявки прийматимуть із 4 лютого цього року.
Біженці зі статусом Pesel UKR у 2025 році можуть отримати карту побуту CUKR. Це дозволить легально проживати та працювати у Польщі протягом 3 років. Отримати CUKR зможуть громадяни, які мали статус Pesel UKR станом на 4 березня 2024 року. З новим статусом українці зможуть виїжджати з Польщі на термін не більше ніж шість місяців.
Щодо Литви, то тут продовжили безкоштовний проїзд у громадському транспорті для українців до кінця 2025 року. Тимчасовий захист діє до березня 2026 року, тому біженцям необхідно оновити посвідки на проживання.
У листопаді минулого року Латвія ухвалила поправки до закону про підтримку українських біженців, які передбачають продовження державної допомоги ще на рік.
Чехія в цьому році також запровадить новий тип дозволу на довгострокове перебування до 5 років із доступом до ринку праці.
З березня 2025 року новоприбулі українські біженці в Ірландії не зможуть отримати безкоштовне житло. А зміни в Словаччині стосуватимуться часу перебування в центрах надання притулку та тривалості виплат допомоги на проживання.
Норвегія також змінює правила прийому біженців із західних регіонів України. Заявки тепер розглядатимуть індивідуально, а допомога для тих, хто живе поза центрами прийому, буде скасована.