ВПО 2025: зменшення коштів на виплати, нова послуга, допомога на дітей
Кошти знайде Мінфін
У держбюджеті на 2025 рік закладено близько 48,6 млрд грн на виплати ВПО - це менше ніж було в попередні роки. Проте народним депутатам вдалося переконати уряд збільшити цю суму до 50 млрд грн.
"На наступний рік урядом було закладено біля 48,6 млрд грн на виплати ВПО, йдеться про допомогу на проживання",- зазначив народний депутат України, член Комітету Верховної Ради з питань прав людини Максим Ткаченко в інтерв’ю Укрінформу.
Водночас Ткаченко підкреслив, що у 2022 році ця сума була на рівні близько 73 млрд грн, у 2023 році - 57 млрд.
"Як бачимо, кожного року, на жаль, вона зменшується. Тому наше міжфракційне депутатське об’єднання "ВПО України"підняло це питання, ми змогли переконати уряд виділити додатково ще 1,5 млрд",- поінформував політик.
Також він пригадав, що під час зустрічі з народними депутатами прем’єр-міністр Денис Шмигаль запевнив, що у випадку, якщо наступного року не вистачить виділених у бюджеті коштів на виплати переселенцям, Міністерство фінансів їх знайде.
"Забезпечення ВПО мінімальними соцвиплатами є вкрай важливим з точки зору збереження цих людей на підконтрольній Україні території", - наголосив народний депутат, голова ТСК ВР з питань захисту прав ВПО та інших осіб Павло Фролов.
Він повідомив, що триває робота над законопроєктом №10382 про справедливі критерії виплати допомоги на проживання ВПО, а також внесення змін до Порядку здійснення цих виплат, затвердженого урядом, - задля розширення категорій отримувачів коштів по 2 тис. та 3 тис. грн.
Тож у наступному році виплати на проживання для переселенців залишаться незмінними і залишаться такими:
- 3 тис. грн - для осіб з інвалідністю та дітей;
- 2 тис. грн - для інших осіб.
Передбачене також надання окремих соціальних послуг особам з інвалідністю з числа ВПО, які перебувають у складних життєвих обставинах і мешкають в закладах, що належать до сфери управління Мінсоцполітики. На це в бюджеті на наступний рік закладено 109 млн грн, тоді як цьогоріч на ці потреби було передбачено 99,9 млн грн.
Також заплановане надання соціальних послуг стаціонарного догляду та підтриманого проживання певним категоріям ВПО - одиноким особам похилого віку та особам з інвалідністю - за принципом "гроші ходять за людиною". На це передбачено виділити в наступному році на наступний рік 366,9 млн грн бюджетних коштів.
Новий вид субсидій
Щодо того, чому на наступний рік з бюджету планують виділити на виплати переселенцям менше коштів, ніж у попередні роки, народний депутат, член Комітету Верховної Ради з прав людини Максим Ткаченкоприпустив, що причина цього - брак коштів. Тому невдовзі вже можуть з'явитися нові критерії від Мінсоцполітики відносно виплат допомоги ВПО для того, щоб зменшити кількість одержувачів допомоги, повідомляє 24 Канал.
Також парламентар розповів, що з березня цього року виплат уже позбавили дві третини ВПО, тобто понад 60%.
Депутат додав, що саме через позбавлення виплат на проживання багато хто з ВПО міг ухвалити непросте рішення і повернувся додому - на прифронтову територію або навіть в окупацію.
Разом з тим, незабаром внутрішньо переміщені особи зможуть отримувати ще один новий вид допомоги - субсидії на оренду житла.
За словами Ткаченка, на реалізацію цього проєкту передбачено близько 4 млрд грн. Мінсоцполітики запевняє, що оформлення цих субсидій розпочнеться з середини січня 2025 року.
Право на таку субсидію отримають родини переселенців, які витрачають понад 30% загальних доходів на оренду. Однак якщо доходи сім'ї не перевищують 5 840 грн на одну людину, то допомога покриватиме більшу частину вартості оренди.
Субсидії на оренду житла призначатиме Пенсійний фонд. Тому для отримання їх переселенцям потрібно буде зареєструвати там договір оренди житла.
Для кого буде "Тепла зима"
У Кабміні також повідомили, що незабаром в Україні буде додатково створено понад 5,5 тис. нових місць для проживання внутрішньо переміщених осіб - у 200 місцях тимчасового проживання. Зокрема, у Харківській, Дніпропетровській, Запорізькій, Кіровоградській, Полтавській, Черкаській, Вінницькій, Івано-Франківській, Львівській, Тернопільській, Закарпатській, Рівненській і Волинській областях.
При облаштуванні такого тимчасового житла буде передбачена певна кількість місць для маломобільних людей.Про це на нараді з питань ВПО повідомила заступник керівника Офісу президента Ірина Верещук.
Надання меблів для облаштування кімнат та загальних просторів, а також, за потреби, проведення дрібних ремонтів буде профінансовано Українським Гуманітарним Фондом.
Проєкт буде реалізовуватися такими громадськими організаціями, як "Проліска" та "Десяте Квітня", а також благодійними "Рокада", "Право на Захист", "Посмішка ЮА" та "Схід СОС".
Передбачається, що нові місця для тимчасового проживання переселенців почнуть облаштовувати вже у грудні цього року.
Окрім того, деякі родини ВПО зможуть отримати грошову допомогу для придбання теплого одягу, взуття та інших речей для дітей.
"Таким чином уряд доповнює новими програмами та ініціативами комплексний пакет "Зимової підтримки"для українських родин", - повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
Він наголосив, що захист українських дітей, а також створення для них комфортних та сприятливих умов для життя, навчання і розвитку - в пріоритеті.
Загалом допомога для дітей "Зимова підтримка"включає низку позицій, перша з яких - програма "Тепла зима", яка передбачає одноразову грошову допомогу для дітей на зимовий період.
"Протягом грудня кожна малозабезпечена родина, а також сім'ї-ВПО, у яких є діти або дорослі з інвалідністю І групи, отримають на кожну дитину по 6500 грн. Це кошти на купівлю дітям теплого одягу, взуття та інших речей, які потрібні взимку. Сьогодні ухвалюємо відповідну постанову, що дає старт цій програмі",- повідомив Шмигаль.
Джерело: korrespondent, Галина Гірак