"Здорово бути живим у Колмі" - чому туристи з усього світу приїжджають у місто мертвих(відео)
Кладовища - це те місце, куди теж люблять ходити туристи.
У галасливому Сан-Франциско цвинтарів майже немає: залишився один для армійських ветеранів і другий, зовсім невеликий, у місії Долорес. Покійників перевозять до сусіднього міста Колми, пише travellizy.
Місцеві в Колмі зовсім не переймаються з приводу такого сусідства. Цвинтарі тут називають парками і використовують їх відповідно: влаштовують пікніки, прогулянки, граються тут з дітьми. Тут справді дуже красиво, територія доглянута та прибрана.
Історія
На початку ХХ століття мерія Сан-Франциско зіткнулася з проблемою централізованого містобудування: місто зростало, як на дріжджах. Десятки тисяч людей з усього світу влаштовувалися тут, створювали сім'ї, старіли та вмирали. Місто будувалося без урахування такого зростання, і нові будинки зводили поряд зі свіжими могилами.
Лікарі забили на сполох і завдяки зусиллям освічених людей спільно з власниками дорогої нерухомості в 1912 році було прийнято рішення заборонити поховання в межах міста. Наявні ж могили слід було перенести в інше місце, створене спеціально для догляду за сотнями тисяч покійних мешканців Сан-Франциско та околиць. Так і виникла ідея, завдяки якій через 12 років на карті з'явилося містечко Колма (округ Сан-Матео). Вся його інфраструктура працює виключно для обслуговування цвинтарів.
Перенесення поховань із Сан-Франциско тривало близько двадцяти років. За цей час до Колми перевезли понад 150 тис. останків. Вартість перепоховання становила 10 доларів (приблизно 250$ за цінами нашого часу). Ті останки, за які ніхто не заплатив, помістили в братські могили, а могильні камені використовували для міських потреб.
Колма у наші дні
Містечко Колма розташоване на півдні Сан-Франциско. Серце знаменитої Кремнієвої долини та всесвітньо відоме ліберальне місто качають свіжу кров у ці землі. А коли життя їхніх мешканців закінчуються, свій останній притулок вони знаходять на пагорбах Колми.
Населення Колми близько 1800 чоловік, більшість яких працює на 17-ти цвинтарях, що знаходяться в адміністративному управлінні міста. Загальна площа Колми 4,9 км, з них 70% це цвинтарі.
У цьому тихому некрополі вже 1,5 мільйона поховань. Якщо зайнятися цинічною математикою, то одного живого жителя Колми припадає близько тисячі мертвих. Городяни давно звикли до такого становища і продають туристам футболки з написом "Здорово бути живим у Колмі". Не дивно, що чорний гумор популярний у такому специфічному місці.
Розцінки на потойбічне життя
Вартість поховання в Колмі залежить від очікувань замовника та його фінансової успішності за життя. Скромна урна з кремованими останками обійдеться в 4500 $, могила - близько 10 000 $.
Високі розцінки на гідне потойбічне життя для тих, хто пішов, відлякують багатьох живих. Тому зараз основний тренд - кремація. Вона популярна як ніколи: половина всіх померлих закінчують земний шлях в урні. За прогнозами працівників похоронних агентств, у наступні два десятиліття ця тенденція лише посилиться.
Відомі каліфорнійці у Колмі
У цих місцях лежить прах багатьох відомих жителів Північної Каліфорнії. Наприклад, мавзолей піонера джинсової промисловості Леві Стауса знаходиться на цвинтарі "Будинок світу", поряд з "Пагорбами вічності". На іншому цвинтарі - племінниця Теодора Рузвельта Дженні Рузвельт Пул. Неподалік могила скандально відомого медіа-магната Вільяма Херста.
Мавзолеї з кондиціонерами
Колма йде в ногу з часом і постійно модернізує сервіс. Одна з незвичних послуг, але вкрай популярна, це багатоповерхові поховання всередині будівель з кондиціонерами, що постійно працюють. Довгі коридори прикрашені вітражним склом.
Деякі стіни та арки прикрашені мозаїкою або розписом, гідними музею. Багатоярусні полиці розділені на безліч однотипних осередків із пластиковими дверцятами. У кожній зберігається порох померлого в урні, часто фотографії та сувеніри.