ВИПАДКИ ЛЕПТОСПІРОЗУ СЕРЕД ТВАРИН НА ТЕРИТОРІЇ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ВИПАДКИ ЛЕПТОСПІРОЗУ СЕРЕД ТВАРИН НА ТЕРИТОРІЇ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Ізмаїльська районна державна адміністрація та ДУ «Одеський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» інформують про нестійку епідемічну та епізоотичну ситуацію з інфекційних хвороб, спільних для людей і тварин
Епідемічна та епізоотична ситуація з інфекційних хвороб, спільних для людей і тварин, в Одеській області характеризується як нестійка. Протягом останніх декількох років реєструються поодинокі випадки захворювань, які мають ризик поширення серед населення та тваринного світу.
Зокрема, реєструються випадки сказу серед тварин, що становить небезпеку для людей, а також лептоспірозу. Станом на 1 січня 2025 року в області зареєстровано 32 населених пункти ендемічних з лептоспірозу. Ця інфекція становить епідеміологічну загрозу, оскільки збудник інфекції може передаватися як при контакті з інфікованими тваринами, так і через забруднену воду відкритих водоймищ. Епідеміологічний аналіз демонструє сезонне зростання захворюваності в літньо-осінній період, що зумовлено більш активним контактом населення з відкритими водоймами та ґрунтами, в яких поширені гризуни — основні носії інфекції.
Підвищений ризик інфікування мають особи, які займаються сільськогосподарськими роботами, рибальством, відпочивають на природі або працюють в умовах підвищеної вологості, особливо без належного захисту, а також ті, що проживають у сільській місцевості і мають тісний контакт з тваринами (домашніми або дикими). Збудники небезпечних інфекційних хвороб постійно циркулюють серед гризунів і диких тварин, формуючи природні осередки інфекцій на території області. З метою вивчення їхньої активності в природних біотопах і агроценозах фахівці ЦКПХ щорічно здійснюють епідеміологічний, епізоотологічний та паразитологічний моніторинг навколишнього середовища з відбором зразків матеріалу для лабораторних досліджень. Так, у 2024 році було досліджено 116 мишовидних гризунів, з яких у 9-ти виділено збудник лептоспірозу.
Отримані результати лабораторних досліджень свідчать про активну циркуляцію лептоспір у природних осередках регіону, що потребує посиленого епідеміологічного нагляду та реалізації профілактичних заходів. У першу чергу це стосується забезпечення належного санітарного стану територій, особливо у зонах підвищеного ризику, а також виконання комплексу дератизаційних заходів. Особливу увагу слід приділити місцям масового скупчення та розмноження гризунів — підвалам багатоквартирних житлових будинків, сміттєзвалищам, сільськогосподарським угіддям, складським приміщенням, каналізаційним спорудам, об'єктам торгівлі та громадського харчування.
Зниження чисельності популяції гризунів — головних резервуарів лептоспір — у цих осередках є необхідною та ключовою умовою запобігання поширенню лептоспірозу серед населення та свійських тварин.
Відповідно до Законів України «Про систему громадського здоров’я» та «Про захист населення від інфекційних хвороб» суб’єкти господарювання та громадяни зобов’язані забезпечувати проведення профілактичних дезінфекційних, дезінсекційних та дератизаційних заходів згідно із санітарними Регламентами, правилами та нормами. Це стосується як житлових приміщень, так і виробничих, адміністративних, навчальних, санітарно-побутових будівель і споруд, місць масового відпочинку населення та рекреаційних зон та інших об'єктів і місць, де можливе розмноження переносників збудників інфекційних хвороб.
Питання забезпечення санітарно-епідемічного благополуччя населення області було розглянуто на засіданні комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Одеської обласної державної адміністрації, що відбулося 17 червня 2025 року. За результатами обговорення, протокольним рішенням № 7 визначено низку важливих заходів, спрямованих на поліпшення санітарного стану населених пунктів та зменшення епідеміологічних ризиків, пов’язаних із перебуванням населення у громадських місцях.


Загрузка...