В Ізмаїлі військові та волонтери зустрілися із представниками влади: розмова відбулася на підвищених тонах(фото)
У суботу, 10 травня, в Ізмаїлі відбулася зустріч військових, ветеранів –переважно жителів району, та волонтерів із заступниками Ізмаїльського міського голови Сергієм Лузановим та Катериною Татаринцевою. Основні питання, які обговорювалися, – місце розташування та будівництво Алеї Слави, зустріч полеглих Героїв та організація хвилини мовчання. Відразу зазначимо, що військові були на емоціях, тому розмова відбувалася на підвищених тонах.
Військові висловилися проти розташування Алеї Слави у північній частині площі Перемоги. По завершенню зустрічі вони встановили прапор України там, де хотіли б бачити місце вшанування полеглих захисників – на протилежній стороні площі.

У бік міської влади лунали звинувачення, що військових ніхто не запитав ні про місце розташування, ні про концепцію Алеї Слави. На що Сергій Лузанов відповів, що у 2023 році була створена робоча група, яка відпрацювала усі пропозиції. Заступник Ізмаїльського міського голови зазначив, що присутня на зустрічі волонтерка Наталія Мостовенко також входила у робочу групу та підтримала сім із дев’яти рішень, що зафіксовано протоколами. Окрім цього, представники робочої групи регулярно спілкувалися з членами сімей загиблих захисників України. У результаті до громадського обговорення було представлено три локації: Свято-Покровський сквер, Площа Перемоги, Парк Пам’яті та Покаяння. За підсумками інтернет-голосування місцем розташування Алеї Слави в Ізмаїлі стала північна частина Площі Перемоги. На інтернет-майданчиках міської влади декілька разів повідомлялося про голосування, ці повідомлення публікували усі регіональні ЗМІ. Тож було зроблено усе, щоб мешканці Ізмаїла дізналися про можливість висловити свою думку.
Також військові висловили незгоду з проєктом Алеї Слави. Вони вважають, що місце вшанування повинно бути облаштовано у більш простому та дешевому форматі, а кошти потрібно витратити «на дрони».
Як нагадав Сергій Лузанов, у вересні 2024 року відбулася розширена зустріч робочої групи та членів родин загиблих захисників України, на якій було обговорено місце розташування та проєкти можливої візуалізації Алеї Слави. Саме представники родин обрали варіант, який було покладено в основу проєктно-кошторисної документації. На Алеї Слави будуть представлені усі загиблі захисники міста Ізмаїл. Також посадовець повідомив, що проєктно-кошторисна документація з облаштування Алеї Слави пройшла експертну оцінку державним підприємством ДП «НДІпроектреконструкція», а закупівля робіт – моніторинг Південного офісу Держаудитслужби в Одеській області.
Раніше Ізмаїльський міський голова Андрій Абрамченко повідомляв, що це буде капітальний об’єкт. При виконанні робіт будуть використовуватися довговічні будівельні матеріали, такі як граніт, нержавіюча сталь, високоміцне та довговічне скло типу «Триплекс», високоміцний бетон.

Що стосується допомоги Збройним Силам України, Сергій Лузанов відповів, що Ізмаїльська міська рада завжди задовольняє запити військових частин. З його слів, міська влада жодного разу не відмовила підрозділам. Як повідомила Катерина Татаринцева – механізм надання субвенції військовим такий: потрібен офіційний запит від підрозділу та узгодження Одеської обласної військової адміністрації. Тобто міська влада не може закривати запити окремих військових або волонтерів.

Зазначимо, що у 2024 році Ізмаїльська міська територіальна громада на потреби Сил оборони профінансувала 65 млн. 688 тис. 800 грн. Станом на 9 травня 2025 року – 14 млн 800 тис. грн.
Військові також висловили невдоволення тим, що на вулицях міста ізмаїльці не вшановують загиблих хвилиною мовчання. Вони вважають, що міська влада повинна людям нагадувати про їх обов’язок кожного дня о 9.00 зупинитися та вшанувати пам’ять полеглих захисників. Як розповів Сергій Лузанов, наразі завершилося тестування нової системи оповіщення, тож вже скоро вона буде повідомляти не лише про повітряні тривоги, але й про хвилину мовчання. Також військові висловили побажання, щоб для вшанування загиблих патрульні поліцейські у цей час зупиняли рух транспорту на дорогах міста, а також хвилина мовчання діяла і для відвідувачів Ізмаїльського центрального ринку.

Обговорили й організацію зустрічі захисників «на щиті». Була висловлена думка, що скорботний кортеж повинен проїхати проспектом Незалежності як мінімум до центру, щоб ізмаїльці та гості міста могли вшанувати загиблих Героїв.

Також на зустрічі були присутні представники декількох родин загиблих Героїв із Саф’янівської громади. Вони висловили бажання, щоб на Алеї Слави в Ізмаїлі були розміщені і стели з фото та інформацією про їхніх рідних, які загинули, захищаючи Україну. Алея Слави полеглим захисникам Саф’янівської громади розташована в адмінцентрі – селі Саф’яни. Але мешканці громади там практично не бувають з тієї причини, що адміністрація громади працює на території Ізмаїла, адмінпослуги населенню також надаються у місті. Тож людям немає потреби бувати у Саф’янах, таким чином, окрім мешканців села Алею Слави ніхто не бачить. Окрім цього деякі родини переїхали жити в Ізмаїл і хотіли б бачити фото свого рідного захисника саме у місті.

Сергій Лузанов зазначив, що Алея Слави – це рішення та відповідальність громад, де проживали захисники. Кожна громада формує свою Алею пам’яті та вшанування. Функція Алеї Слави – нагадувати мешканцям громади про кожного свого земляка – захисника, який віддав життя за Україну, за наше майбутнє. Алея Слави – це не лише нагадування родинам про чоловіка, брата, батька, у першу чергу – це вшанування пам’яті захисників усіма жителями громади. Адже саме там будуть проводитися заходи з меморіалізації. Міська влада Ізмаїла відповідає лише за те, що відбувається на території міста. Також в Ізмаїлі не можуть підходити вибірково до розміщення банерів з інформацією про захисників – наприклад розмістити тих, чиї родини переїхали в місто, або мешканців лише Саф’янівської громади. Ізмаїльський район – це також і Суворовська, Кілійська, Вилківська та Ренійська громада. Кожна з них вже облаштувала Алеї Слави у своїх адмінцентрах, де проводяться заходи з меморіалізації.
Зазначимо, що крапка у діалозі не поставлена. Більшість питань залишилися відкритими. Військові збираються зустрітися з начальником Ізмаїльської районної військової адміністрації Родіоном Абашевим, Ізмаїльським міським головою Андрієм Абрамченком, головою Саф’янівської сільської ради Наталією Тодоровою. Журналісти видання «Південь сьогодні» будуть й надалі інформувати читачів про діалог між військовими, волонтерами та представниками місцевих влад.
Джерело: yug.today, Альона ХОДАРЧЕНКО