Як Ізмаїльська громада допомагає Захисникам та їх родинам і вшановує пам’ять загиблих воїнів
13 марта в 14:46
Общество
З початком повномасштабного вторгнення рф в Україну Ізмаїльська міська територіальна громада
17 військових частин та структур Сил безпеки та оборони у сумі 61,7 млн. грн.
Але не менш важливим є соціальний захист наших воїнів та їх родин. У громаді діє «Ізмаїльська міська програма соціальної підтримки Захисників та Захисниць Української держави». Детально про її аспекти, про допомогу воїнам, ветеранам, родинам Захисників, вшанування пам’яті загиблих Героїв журналістці видання «Південь сьогодні» розповів заступник Ізмаїльського міського голови Сергій Лузанов.
«Для нас питання соціального захисту Захисників і Захисниць України та їх родин є принциповим. Це дійсно дуже важливо, і ці люди, ці родини мають відчувати, що поруч з ними є ті, хто допоможе», – підкреслив посадовець.
Згадана вище програма приймається щорічно та розрахована на Захисників і Захисниць, членів їх родин та на соціальну допомогу родинам загиблих. У 2024 році загальна сума програми складала майже 5,5 мільйонів гривень. На поточний рік заплановано понад 7 мільйонів гривень. Як повідомив Сергій Лузанов, відпрацьовуються будь-які звернення від зазначених категорій. Відповідним рішенням в кожній структурі та виконавчому органі Ізмаїльської міської ради було визначено представників, відповідальних за контакт з родинами загиблих. У складі управління праці та соціального захисту населення працює відділ у справах Захисників і Захисниць України. Заступник Ізмаїльського міського голови наголошує, родини Захисників знають, що будь-яке питання, яке в компетенції міської влади, буде вирішено – від місця у дитячому садочку до соціально-побутових проблем, які можуть виникати.
Кожна родина отримала пам’ятку з контактами фахівців структурних підрозділів, які відповідають за відпрацювання того чи іншого звернення. Окрім цього, співробітники відділу у справах Захисників і Захисниць України регулярно самі телефонують родинам, щоб дізнатися про потреби.
«Це процеси, вони живі. Фахівці постійно з родинами на зв’язку. У них є певний графік, коли вони обдзвонюють родини, щоб ми розуміли чи потрібно щось тут і зараз», – наголошує Сергій Лузанов.
Ізмаїльська громада також надає фінансову допомогу – родини загиблих отримують по 5000 гривень щомісячно, по 2000 гривень – Захисники, які отримали інвалідність внаслідок бойових дій. Крім того, оперативно вирішуються побутові проблеми або питання необхідності матеріальної підтримки. Наприклад, міські заклади охорони здоров’я доставляють ветеранів на медичні обстеження до обласних комісій.
Також в Ізмаїлі приступили до роботи двоє спеціалістів із супроводу ветеранів. Вони працюють на першому поверсі будівлі Ізмаїльської міськради, де облаштовано безбар’єрний доступ – є відповідні пристосування та маркування.
Окремо Сергій Лузанов зупинився на організації поховань загиблих Захисників України. Ізмаїльська міська громада бере на себе організацію та всі витрати по похованню загиблих Героїв. Фахівці одразу зустрічаються з родиною і допомагають пройти шлях від оформлення документів до усіх етапів скорботної процедури.
«Ми беремо на себе витрати на поховання, після цього ми беремо на себе витрати по встановленню пам’ятників. Родини це знають, з ними працюють. Ми узгоджуємо з родиною яку вони хочуть фотографію, яким чином вони б хотіли щоб було враховано, що Герой мав державну нагороду – тобто всі ці речі проговорюються. Наразі встановлено 24 пам’ятника. І робота буде продовжена цього року», – розповідає Сергій Лузанов.
Догляд за могилами також місто взяло на себе.
«Звичайно, більшість родин постійно приходять, але на жаль, є в нас загиблі Захисники, які були самотніми, і до них на могилу прийти нікому. Але це не означає, що могила стоїть занедбана. Для нас важливо, щоб кожен з Героїв отримав достойне поховання та догляд за могилою», – зазначає заступник Ізмаїльського міського голови.
В Ізмаїлі проводяться заходи з меморіалізації наших загиблих Героїв, вони розділені на декілька напрямів. Один з основних – встановлення меморіальних дошок у закладах освіти, в яких навчалися Захисники. Проєкт дошок узгоджувався із родинами Захисників.
«Ми збирали представників родин загиблих Героїв і пропонували кілька варіантів меморіальних дошок. Родини обрали один з них. Це ще один приклад того, що ми намагаємось зробити, щоб пам’ять залишалася постійно поруч, щоб діти в закладах освіти знали про наших Героїв. Меморіальні дошки відкриваються на вході до шкіл за участі родин та учнів», – розповів посадовець.
Також у кожному закладі освіти створюють куточки пам’яті, в яких експонати – особисті речі Захисників, інформація про них. У відділі Ізмаїльського військово-історичного музейного комплексу, у будівлі діорами, функціонує постійно діюча виставка, присвячена загиблим Героям. Родини для експозиції виділяють особисті і пам’ятні речі та нагороди, саме вони передають емоції та розповідають, наскільки різними були наші Захисники, наскільки вони любили свою Батьківщину. Виставку відвідують і військовослужбовці, і школярі, приходять курсанти, студенти, жителі і гості міста. Вона затребувана і безкоштовна для всіх відвідувачів. Сергій Лузанов підкреслює – це питання шани і пам’яті.
Окремо заступник Ізмаїльського міського голови зупинився на питаннях створення Алеї Слави у середмісті Ізмаїла:
«Ми пройшли великий складний шлях для створення Алеї Слави в місті Ізмаїлі. Була створена робоча група, яка відпрацьовувала питання меморіалізації. До цієї робочої групи входили наші спеціалісти, представники громадського суспільства, а також рідні загиблих Героїв. Відбулися дискусії, було голосування за можливі місця розташування, потім — зустрічі, присвячені тому, як має це виглядати. Всі проекти або дизайнерські пропозиції візуалізації Алеї Слави були розроблені архітектурними організаціями та незалежними архітекторами нашого міста абсолютно безкоштовно. На момент звернення до фахівців ми мали результати голосування, що Алея Слави має бути розташована на перетині двох проспектів. Після того, як архітектори надали кілька пропозицій, ми знову зібрали представників родин загиблих Героїв і представили їм ці всі варіанти. Для нас було перш за все важливим, щоб вони побачили ці варіанти і сказали, що їм подобається. Родини загиблих обрали один варіант, який, на їхню думку, є дуже яскравим і символічним. Саме цей варіант було покладено в основу проєктної документації, яка вже пройшла державну експертизу. Наразі робота триває — відповідними органами оголошено процедуру закупівлі робіт зі створення Алеї Слави».
Заступник міського голови Сергій Лузанов запевнив, що Ізмаїльська громада й надалі буде проводити роботу як із соціальної допомоги Захисникам та Захисницям держави, ветеранам, родинам загиблих Героїв, так і зі збереження пам’яті тих, хто віддав своє життя за незалежність України.