На Одещині Чорне море викидає отруєних мазутом тварин
Вже третий тиждень працівники Національного природного парку «Тузлівські лимани» ведуть моніторинг за викидом мазуту на узбережжя Чорного моря в межах нацпарку і на прилеглих з парком ділянках. Про це у Фейсбук пише співробітник установи, еколог Іван Русєв, передає видання «Південь сьогодні».
Обстежуючи на днях чергову ділянку, працівники Нацпарку виявили викид медуз виду Аурелія вухата. На відрізку протяжністю 2 кілометри тільки на піску, на межі з водою, нараховували 2-3 медузи на 1 метр пересипу.

«А загалом тільки на піску біля води було майже 5000 дрібних медуз розмірами від 2 до 10 сантиметрів (у середньому 5 сантиметрів). У воді на мілководному шельфі було їх більше, але порахувати їх було неможливо. Це перше таке наше спостереження на узбережжі моря взимку», – поділився підрахунками еколог.
Іван Русєв зазначає, що, як відомо, медузи відповідають параметрам для надійних видів біоіндикаторів з метою виявлення впливу забруднень, таких як нейротоксичні сполуки, важкі метали забруднення пластиком та інші токсичні речовини. Aurelia aurita також має слиз, у якому містяться бактерії, що споживають вуглеводні, зокрема і сиру нафту. Крім того, слиз медуз може агрегувати краплі різних нафтопродуктів з товщі води. Є гіпотеза про те, що більша кількість живих медуз призводить до швидшого та більш повного споживання нафтопродуктів через поживні речовини, що містять азот і фосфор у їх слизу, що підтримує ріст специфічних бактерій. Відомо, що медузи – хижаки, що харчуються переважно дрібними планктонними тваринами. Їжу вони захоплюють ротом, через який безперервно видаляються рештки. Імовірно з планктоном медузи вживали і нанофракції нафтопродуктів.

Медузи – це безхребетні водні тварини, що мають желеподібне тіло, яке на 98% складається з води. Їх зарахували до тваринного світу лише через наявність травної системи та м’язових волокон. До речі, травна система медуз складається з великого кишківника, шлунка та ротової порожнини, яка, як не дивно, і поглинає їжу, і видаляє відходи. Відтворення медуз відбувається доволі швидко, вони здатні розмножуватися статевим і нестатевим способом.
Аурелія вухата – найчисельніший вид медуз наряду з медузою корнерот. Її тіло рожево-фіолетового кольору. На краях купола є тонкі щупальця з клітинами, що жалять. Ротові лопаті нагадують ослячі вуха. Звідси і назва – аурелія. Цей вид медуз зазвичай концентрується в глибоководній частині моря, і лише поодинокі представники наближаються до узбережжя.
«У зв’язку з масовим викидом на берег моря аурелій, слід нагадати, що у рік повномасштабного вторгнення рашистів в Україну у 2022 році, ми реєстрували як Чорне море взимку викидало медузу виду корнерот. Тоді море дуже страждало забрудненням різної природи від війни рашистів – забруднення у результаті підриву греблі Каховської ГЕС, хімічне, зокрема нафтове забруднення від підірваних і затонувших рашистських суден, включаючи «москву» та інші. Але такі явища, на жаль, не були ретельно досліджені.
Зараз хвильові процеси моря за декілька днів вже перетворили медуз на «біологічний пил», який і буде залучений у харчовий ланцюг морських та лиманних екосистем і ймовірно по ланцюгу «біологічний пил» знову буде вражати інших гідробіонтів», – додав Іван Русєв.
