Еколог про зміни у кліматі, їдкий запах в Одесі та перетворення регіону на пустелю
Другий тиждень мешканці Одеси та передмістя відчувають їдкий неприємний запах: ввечері людям доводиться закривати вікна, а кондиціонер увімкнути неможливо. Про цю проблему, а також причини та наслідки, зміну клімату у регіоні тощо розповів в інтерв’ю виданню «Новини.Live» еколог Владислав Балінський.
Отруйний запах в Одесі
Як пояснює еколог, такий неприємний запах у повітрі – це результат спеки, проте насправді проблеми виникли задовго до цього:
«Треба розуміти, що такого не було в минулі роки, аби такий неприємний запах так довго відчувався. Після торішньої диверсії на Каховській ГЕС дуже велика кількість прісноводної рослинності та відходів потрапила до Чорного моря. І воно все довго накопичувалося на дні та виробляло сірководень».
Крім того, на стан води у морі може впливати і мор флори та фауни, яка не витримує підвищення температури. Також впливає й фактор людської діяльності. Владислав Балінський каже, що перш за все це стосується забруднення стічними водами, що не має відбуватися у літній період:
«Це біологічні забруднення, які є джерелом розмноження багатьох мікроорганізмів. І от коли підвищується температура води, швидкість розмноження цих мікроорганізмів теж підвищується».
Сірководень у Чорному морі
Сам по собі сірководень — це газ, який має неприємний запах та є небезпечним. Завдяки своїм властивостям він добре розчиняється у воді та формує шар без життя, який складає переважну частину акваторії Чорного моря. Водночас з цим рівень кисню поступово зменшується, а люди допомагають цьому статися. Проте екологи кажуть, що рано бити на сполох, адже вода — нестабільна структура та все ще може повернутися. Тому треба стежити за повітрям.
«Є рекомендації ВООЗ і норми за змістом сірководню в повітрі, адже це отруйна сполука, яка може спричинити погіршення стану людини: головний біль, запаморочення та нудоту. У першу чергу, це саме стосується одеського узбережжя, яке розташоване на розі вітрів та може принести багато неприємного», — зазначає еколог.
Наразі ця проблема не критична, але дощ може погіршити ситуацію. Зливою на пляжі Одеси, які огороджені хвилерізами, може принести багато шкідливих речовин. І через відсутність водообміну вони можуть там накопичуватися протягом тривалого часу та псувати стан моря. Що стосується відкритої частини, там не так активно ці процеси відбуваються.
Чи безпечно купатися
Цьогоріч в Одесі раніше почали відкривати пляжі для відпочинку, і місцеві та гості міста активно користуються можливістю в таку спеку відвідувати море. Температура Чорного моря перевищувала позначку у +25℃, тож в комфортній воді купаються як дорослі, так і діти. Владислав Балінський запевняє, що небезпеки така температура для людей не становить, допоки не починають розмножуватися шкідливі бактерії:
«Для людини це може бути безпечно, але не з погляду завищення температури води, а з погляду потрапляння у воду бактерій. І от така висока температура призводить до більш активного розмноження цих бактерій, зокрема кишкової інфекції. Але джерело цієї інфекції — це не температура, а речовини, які потрапляють в воду. Тому саме після дощів максимально небезпечно купатися».
Варто наголосити, що оптимальну температуру для Чорного моря жоден фахівець не називає, бо її просто немає. Загалом море здатне очищуватися самостійно від внутрішніх процесів, на які не впливає людина. А вже зовнішні забруднювачі, каже еколог, завдають набагато більшої шкоди. І підвищення температури додає небезпеки:
«Такі температури можуть бути небезпечними для гідробіонтів. І це може призвести до масової загибелі так званих заморних явищ. І вже коли таке починається, це вже стан, небезпечний для людини», — запевняє експерт.
Вплив спеки на екологію
Аномальна спека, пояснює Балінський, — це не тимчасове явище, до якого доведеться звикати й надалі. Останнім часом ми спостерігаємо кліматичні зміни, й Одеська область, яка була раніше степом, може перетворитися на пустелю:
«У межах міста ми можемо бачити ці зміни лише як підвищення температури. А дика природа вже сама перелаштовується. Це ми можемо бачити за великою кількістю пожеж. І природна пустеля у нашому регіоні стає дедалі більшою», — каже Владислав Балінський.
Також фактором зміни клімату є обміління річок, з яких регіон отримує прісну воду. Якщо цю проблему не вирішити, то у подальшому може виникнути проблема з питною водою та вирощенням багатьох культур.
«В нас єдине джерело — це Дністер. Рівень Дністра дуже швидко змінюється. Тому це дуже важливе питання, але воно таке комплексне і дуже потребує джерел ідеї та фінансування», — підсумовує еколог.
Зваживши усі «за» та «проти», все ж наразі купатися у Чорному морі безпечно. Дефіцит електроенергії та відсутність світла спонукає одеситів проводити більше часу біля узбережжя. Водночас слід пам’ятати про елементарні правила: не вживати брудні фрукти та овочі, уникати потрапляння води до рота, не перебувати на пляжі без головного убору. Ці прості істини допоможуть уникнути багатьох проблем.
Фото – Новини.Live
Підготувала Амєлія МИЙНОВА