Яким має бути по-справжньому зрілий партнер: 3 важливі ознаки
Американський психолог Марк Треверс назвав ознаки того, що партнер емоційно зрілий.
"Це той, хто допомагає тримати курс, залишається м'яким навіть за найважчих обставин і робить емоційну безпеку пріоритетом у будь-яких стосунках - чи то сім'я, дружба, чи то романтичний зв'язок", - пояснив він у своїй статті для Forbes.
Він зазначив, що нове дослідження, опубліковане в журналі Current Psychology, вивчило взаємозв'язок між емоційною зрілістю і психічним здоров'ям серед понад 200 студентів.
Науковці встановили, що саме емоційна зрілість пояснює майже все розмаїття рівнів тривожності та депресії, а в поєднанні з розвиненими комунікативними навичками ефект стає особливо вираженим і безпосередньо пов'язаний з поліпшенням психоемоційного стану.
"Це говорить про те, що емоційна зрілість - не просто ключ до стосунків. Це основа психологічної стійкості. Однак зрілість не приходить автоматично з віком. Вона формується через розвиток самосвідомості та усвідомлене застосування цього знання: вміння брати на себе відповідальність, бути включеним і залишатися чесним", - додав психолог.
При цьому він назвав три ознаки того, що поруч емоційно зрілий партнер:
Він дбайливо ставиться до емоцій. Емоційно зрілі люди вміють піклуватися про свої почуття і тонко сприймають чужі. Поруч із ними можна почуватися в безпеці. Немає страху бути засудженим, якщо поділитися думками або показати вразливість. Дослідження 2021 року, опубліковане у Frontiers in Psychology, показало, що люди з високим емоційним інтелектом частіше використовують стратегії на кшталт когнітивної переоцінки - вміння поглянути на ситуацію по-новому, знижуючи емоційне навантаження. Також вони вдаються до усвідомленого придушення емоцій, якщо збереження стосунків важливіше за миттєвий сплеск почуттів.
Він уміє спілкуватися і встановлювати зв'язок. Емоційна зрілість проявляється не тільки в управлінні емоціями, а й у тому, як людина взаємодіє з іншими. Такий партнер говорить осмислено, слухає зі співчуттям і готовий йти назустріч болю, а не від нього. Дослідження 2017 року в журналі Couple and Family Psychology виявило важливість для формування близькості так званої романтичної компетентності - поєднання емоційної усвідомленості, поваги та саморегуляції. З таким партнером діалог сприймається як повноцінний обмін.
Він стабільний у підтримці щодня. Метааналіз 2022 року в Personality and Individual Differences показав, що високий рівень емоційного інтелекту зумовлює задоволеність стосунками. Що вищий емоційний інтелект партнера, то більші задоволення і стабільність у парі.
Джерело: unian