Польща втомилася від біженців: зростає неприязнь до українців

Польща втомилася від біженців: зростає неприязнь до українців

Українські біженці дедалі частіше стикаються з ворожим ставленням у Польщі.

За даними BBC, зростає кількість скарг на дискримінацію, булінг у школах та ксенофобські настрої в суспільстві.

Світлана, яка разом із донькою переїхала до Польщі після початку повномасштабного вторгнення Росії, пригадує, що на початку адаптація дитини проходила добре. Дівчинці подобалося у школі, й вона навіть не хотіла її змінювати після переїзду до іншого району. Проте останнім часом ситуація змінилася.

"Два тижні тому донька прийшла додому і сказала, що хлопчик їй сказав, повертайся в Україну'", - ділиться Світлана.

Вона одна з багатьох українців, які звернулися до BBC зі схожими історіями. За їхніми словами, випадки неприязного ставлення, особливо у школах і громадському транспорті, останнім часом почастішали. Люди також повідомляють про хвилю образ в соцмережах і публічному просторі.

Ці тривожні сигнали посилюються на тлі політичної напруги у Польщі, зокрема через президентську виборчу кампанію.

Станом на 2025 рік у Польщі проживає щонайменше 2,5 млн українців - близько 7% усього населення. У 2022-му польське суспільство продемонструвало вражаючу солідарність: приймало біженців, надавало житло, гуманітарну допомогу, організовувало перевезення.

"Це було неймовірно. Люди віддавали все - свої домівки, їжу, час і серця",- пригадує Наталія Панченко, очільниця організації "Стоїмо з Україною" у Варшаві.

Проте зараз, через три роки, вона відзначає зростання ксенофобії, особливо в інтернеті, що поступово переходить і в повсякденне життя.

"Все більше повідомлень про словесні образи в магазинах чи готелях - тільки через український акцент", - каже Панченко. Особливо боляче, за її словами, що об'єктами неприязні часто стають жінки й діти, чиї родичі воюють або загинули на фронті.

Дані соціологів підтверджують зміну суспільних настроїв. За результатами опитування CBOS у березні 2025 року, лише 50% поляків схвалюють присутність українських біженців у країні. Це на 7 відсоткових пунктів менше, ніж ще чотири місяці тому. Для порівняння, у 2023 році таких було 81%.

Попри це, більшість із понад мільйона офіційно зареєстрованих українців, які приїхали після лютого 2022 року, досі залишаються в Польщі. За оцінками експертів, утримання системи підтримки українців коштує польському бюджету близько 4,2% ВВП.

Джерело: gazeta



Загрузка...