Психолог розповів про навичку, яку потрібно опанувати до 25 років, аби досягти успіху
Підлітки, які занадто багато приділяють часу соцмережам та смартфонам, можуть залишитися без життєво необхідної навички, яка потрібна для досягнення успіху. Таку думку висловив соціальний психолог та професор Нью-Йоркського університету Джонатан Хайдт, передає CNBC make it.
Згідно зі звітом Common Sense Media за 2021 рік, діти віком від 13 до 18 років в середньому проводять у соцмережах 8 годин та 39 хвилин на день. Також один зі звітів компанії "Constant Companion" за 2023 рік показав, що підлітки отримують майже 240 сповіщень кожного дня та перевіряють свої телефони понад 100 разів.
Тому, як підкреслив Хайдт, це покоління людей, які не можуть зосередитися. За його словами, зосередженість є важливою навичкою для досягнення успіху у житті та на роботі.
"Якщо ви [сидите на телефоні до 10 годин на день] до 25 років, то шкода може бути незворотною. До 25 років лобова кора головного мозку вже майже не змінюється. ... У цей момент буде набагато важче повернути вашу увагу назад", - пояснив психолог.
За його словами, соціальні мережі "розсіюють" увагу, адже створені для того, аби відволікати людей.
Хайдт каже, що нездатність сконцентруватися може заважати вам в особистому та професійному житті, адже стає важче підтримувати особисті стосунки або навіть зосередитися на роботі.
Проте дослідження показали, що соціальний розвиток може страждати, якщо діти та підлітки залежать від соцмереж замість того, аби спілкуватися особисто.
Тому Хайдт порадив відновити свою здатність зосереджуватися та намагатися менше користуватися телефоном. Також він рекомендує залучити до цього друзів та членів сім'ї, аби вони спробували провести такий експеримент разом з вами.
"Якщо ви зможете знайти трьох інших членів сім'ї, трьох друзів, щоб зробити це разом, ви матимете більше шансів позбутися звички і зможете зосередитися. Я б порекомендував відмовитися [від соціальних додатків] на місяць, якщо це можливо", - зауважив Хайдт.
Психолог додав, якщо вам хочеться взяти телефон, то одразу подумайте про те, чим його можна замінити. Замість того, аби сидіти в соцмережах, можна почитати, пописати в щоденнику, подивитися фільм або ж вийти на вулицю.
Своєю чергою гарвардський психіатр та дослідник мозку Шріні Піллай рекомендує послухати музику, аби зосередитися. За його словами, попри те, що це може здатися нелогічним, музика може допомогти вам у цьому.
"Існує багато способів, як музика може впливати на здатність мозку зосереджуватися. Один із механізмів полягає у зменшенні стресу та кортизолу, що дозволяє центру уваги мозку працювати без перерв", - пояснив Піллай.