Перемога для України? Що кажуть сторони про нарешті підписану угоду між Трампом та Україною
Україна та США підписали угоду щодо корисних копалин. Подія отримала резонанс як з українського, так і з американського боку. Реакції Києва та Вашингтона не забарилися — документ активно обговорюють, називаючи його ключовим етапом співпраці та справедливим щодо інтересів України.
Віцепрем’єрка та міністерка економіки Юлія Свириденко повідомила про підписання угоди з міністром фінансів США Скоттом Бессентом на Facebook:
"Як домовились Президент Володимир Зеленський та Президент Дональд Трамп, спільно із міністром фінансів США Скоттом Бессентом підписала Угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови США–Україна".
Тему угоди почали активно обговорювати в українському інформпросторі. Зокрема, прем’єр-міністр України Денис Шмигаль зауважив на п'яти ключових принципах, серед яких:
- Рівноправність. Фонд створюється на засадах 50/50 й обидві сторони мають рівне право голосу.
- Збереження контролю. Україна зберігає повний контроль над надрами, інфраструктурою та природними ресурсами.
- Нові інвестиції, а не борги. Жодних боргових зобов’язань угода не передбачає.
- Гарантовані інвестори та покупці. Фонд інвестуватиме в проєкти та буде гарантувати комерційні закупівлі продукції на умовах "бери або плати".
- Узгодженість з євроінтеграційним курсом. Угода не становитиме перепони для набуття Україною членства в ЄС.
"Фонд буде наповнюватися внесками США та України. Прибутки Фонду будуть реінвестуватись виключно в Україну, - підкреслив він. - Завдяки цій угоді зможемо залучити значні ресурси для відбудови, розпочати економічне зростання, отримати новітні технології від партнерів та стратегічного інвестора в особі США".
Український економіст, президент Київської школи економіки (KSE), колишній міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, асоційований професор економіки Піттсбурзького університету Тимофій Милованов з цього приводу також зауважив, що угода є величезною політичною і дипломатичною перемогою для України:
"Це величезна політична і дипломатична перемога для України! Вона дає Трампу внутрішню політичну перемогу, і через це більш позитивне ставлення до України. Україна змогла захистити свої інтереси в цій угоді! Всі драконівські бажання іншої сторони, попри шалений тиск, який собі складно уявити, були скасовані. І угода виглядає справедливою".
Вона також, за словами Милованова, відкриває можливість для нової військової допомоги Україні від США.
"Я тільки що прочитав повний текст угоди, щоб переконатись в цьому. Там немає репарацій чи будь якого повернення попередньої допомоги США. Там є внески, які оцінюється за фактичною вартістю. Від України це надходження від нових проєктів, а від США потенційно зараховується військова допомога. Там немає вимоги все обовʼязково продавати США, або інвестувати тільки через цей фонд; там ж вимога надавати справедливі ринкові можливості створеному фонду приймати участь в нових інвестиційних проєктах", - звертає увагу на деталі економіст.
З американського боку також коментують підписання угоди. Міністр фінансів США Скотт Бессент заявляв, що ця угода чітко сигналізує Росії, що адміністрація Дональда Трампа віддана мирному процесу, в центрі якого - вільна і суверенна Україна в довгостроковій перспективі.
У пресрелізі на сайті Мінфіну США наводять наступну його цитату:
"Президент Трамп задумав це партнерство між американським народом і українським народом, щоб продемонструвати прихильність обох сторін до тривалого миру і процвітання в Україні. І, щоб було зрозуміло, жодній державі чи особі, яка фінансувала чи забезпечувала російську військову машину, не буде дозволено отримати вигоду від відбудови України".
Американський лідер Дональд Трамп, коментуючи укладену угоду, в ефірі телеканалу
заявив:"Сьогодні ми уклали угоду, в рамках якої теоретично отримуємо набагато більше, ніж $350 млрд".
За його словами, нібито саме таку суму колишній президент Штатів Джо Байден спрямував Україні у вигляді готівкових коштів і військової техніки.
"Ми уклали угоду, в рамках якої наші гроші в безпеці, і ми можемо почати видобувати і робити те, що повинні, - наголосив Трамп та додав. - Це також добре для України, тому що американська присутність на місці розкопок допоможе захистити країну і запобігти втручанню зловмисників у районі, де будуть проводитися роботи".