Вчені хочуть "приглушити" Сонце: чи вдасться експеримент за $66 мільйонів
Британські вчені планують розпочати геоінженерні експерименти, щоб перевірити, чи допоможе «приглушення» сонячного світла боротися з глобальним потеплінням.
Про це повідомляє Times of London.
Геоінженерам з Управління передових досліджень та винаходів (Aria) у Сполученому Королівстві виділили понад 66 мільйонів доларів на експеримент із впорскування аерозольних частинок у стратосферу, що допоможе відбити сонячне світло і запобігти глобальному потеплінню.
Стратегія спрямована на блокування сонячного світла, що досягає поверхні Землі, у разі успіху це може тимчасово знизити поверхневу температуру та шкоду, яку завдає кліматична криза, даючи більше часу для глибокого скорочення глобальних викидів вуглецю. Враховуючи неспроможність світу зупинити зростання викидів на сьогодні і недавню серію рекордно спекотних років, прихильники сонячної геоінженерії кажуть, що дослідження проблеми є життєво важливим у разі необхідності екстреного гальмування.
В ході експерименту літаки будуть викидати частинки сульфату в стратосферу поблизу нижніх шарів атмосфери, а ті своєю чергою не дозволять деяким сонячним променям досягти землі, відбиваючи їх назад у космос.
Прихильники проєкту припускають, що цей суперечливий процес може бути дешевим способом охолодження планети для боротьби із загрозою глобального потепління.
Дрібномасштабні випробування в приміщенні можуть початися протягом декількох тижнів, а архітектори плану стверджують, що ці заходи необхідні, щоб уникнути потенційної катастрофи «переломного моменту» в майбутньому.
«Неприємна правда полягає в тому, що наша нинішня траєкторія потепління робить певну кількість таких переломних моментів цілком можливими протягом наступного століття, — розповів The Guardian Марк Саймс, керівник проєкту Aria, Агентства перспективних досліджень і винаходів. - Поспілкувавшись із сотнями дослідників, ми дійшли висновку, що важливою відсутньою частиною нашого розуміння є фізичні дані реального світу. Вони покажуть нам, чи справді спрацює якийсь із цих потенційних підходів і які можуть бути їхні наслідки».
Інші методи геоінженерії в рамках проєкту включають «освітлення морських хмар», за допомогою якого розпорошується морська сіль в атмосферу, щоб зробити хмари білішими та відбивати більше сонячного випромінювання. Ще одна стратегія включає розбивання тонких перистих хмар, які діють як теплозахисні ковдри.
Однак багато критиків висловили занепокоєння з приводу амбітної спроби контролювати погоду, стверджуючи, що затемнення Сонця матиме непередбачені наслідки для погодних умов і виробництва їжі.