Найпотужніший телескоп у світі показав Сонце з небаченою чіткістю

Найпотужніший телескоп у світі показав Сонце з небаченою чіткістю

Телескоп передав приголомшливо деталізоване зображення сонячної плями, відкривши нові можливості для вивчення Сонця.

На Гаваях, на висоті понад 3 тисячі метрів над рівнем моря, на вершині вулкана Халеакала встановили найбільший і найпотужніший у світі сонячний телескоп Daniel K. Inouye Solar Telescope (DKIST). Завдяки йому науковці отримали одне з найчіткіших зображень поверхні Сонця за всю історію астрономії, повідомляє Popular Science.

У кадрі – велика сонячна пляма, розміром із Швейцарію (приблизно 40 тисяч км²), де видно найдрібніші магнітні структури. Фото зроблене у видимому світлі з довжиною хвилі 588,9 нм – у відомій "лінії натрію NaD", що дозволяє побачити виняткові деталі. Кожен піксель відповідає лише 10 км на поверхні зірки!

Сонячні плями є зонами надпотужних магнітних полів, що блокують вихід гарячої плазми. Їхня активність часто супроводжується сонячними спалахами та викидами корональної маси – явищами, які можуть спричиняти серйозні збої в роботі супутників, GPS та електромереж на Землі.

Телескоп DKIST – це справжній гігант: його "серце" займає два поверхи та важить понад 5 тонн. Розробка тривала понад 15 років у Німеччині, а встановлення на Гаваях – кілька місяців.

За словами директора Національної сонячної обсерваторії Крістофа Келлера, головна мета телескопа – глибше розуміння фізики Сонця як головного джерела космічної погоди.

Цьому сприяє надсучасний інструмент VTF (видимий тюнер-фільтр), який дозволяє з рекордною точністю вимірювати магнітні поля, температуру, тиск і швидкість потоків на Сонці. Це відкриває нові горизонти для прогнозування сонячної активності та її впливу на нашу планету.

Раніше повідомлялося, що марсохід NASA Perseverance зафіксував рідкісне космічне явище: "картопляне затемнення", коли супутник Марса Фобос на короткий час закрив собою Сонце.

Джерело: korrespondent



Загрузка...