Соціолог розповів, скільки українських біженців хочуть повернутися додому
Попри всі вигоди життя за кордоном, назад в Україну хочуть повернутися близько 20-30% біженців. Про це заявив виконавчий директор Київського міжнародного інституту соціології Антон Грушецький в ефірі "Українського Радіо".
Він зазначив, що українські біженці, які через війну виїхали до певних країн ЄС, часто переїжджають до інших держав через кращі умови життя. За словами соціолога, "євросоюзівська міграція" відбувається інтенсивно.
"На початку повномасштабного російського вторгнення в Україну найбільше біженців було в Польщі. Зараз українських біженців найбільше в Німеччині. Це пов'язано з різним рівнем соціальних виплат, вирішенням житлового питання і можливостей працевлаштування. Багатьох людей мотивує переміщатися туди, де кращі умови", - пояснив Грушецький.
Чим більший рівень комфорту українці мають за кордоном, тим більші вимоги вони виставляють в опитуваннях щодо повернення в Україну, поділився соціолог. Він зазначив, що деякі з цих вимог майже нереально виконати з боку нашої країни.
"Звісно, є певна частка людей, які, незважаючи на всі вигоди за кордоном, хочуть повернутися додому. На жаль, таких людей не більшість - приблизно 20-30%. Більшість керуються побутовими інтересами, і чим більше часу минає, тим більше такі люди вкорінюються. Цих чинників багато. Це не тільки комфорт. Це залежить від того, чи є в сім'ї діти, чи ходять вони до школи тощо. Це питання і того, звідки люди виїхали: одна справа Київ чи Львів, а інша - прифронтові міста, які постійно обстрілюються Росією. Також важливо, чи є в людей житло, в яке повертатися, і місце роботи", - наголосив Грушецький.
Соціолог додав, що країни, в яких проживає найбільша кількість українських біженців, не обтяжені їхнім утриманням.
"Не дивлячись на офіційні заяви, що біженці мають повернутися в Україну, об'єктивно топ країн, де найбільше українських біженців, розуміють, що їх не обтяжує утримання таких людей. Так, є певні соціальні витрати, але ми говоримо про людей молодшого та середнього віку, про велику кількість дітей, які легко асимілюються в суспільство і посилюють його. Тому складно уявити, що будуть створені умови, які мотивуватимуть виїхати з цих країн. Багато країн Європи хотіли б, щоб українські біженці залишилися", - вважає Грушецький.
У розмові з журналістами соціолог заявив, що загалом населення ЄС має спокійну позицію щодо українських біженців. Проте він зазначив, що є й групи осіб, які негативно ставляться до українців.
"Ми бачимо в Європі відмінності між поглядами політичних еліт і населення. Наприклад, більшість опитаних німців проти надання нам зброї, оскільки вважають, що це призведе до ескалації. Разом з тим, вони нас підтримують. У випадку з біженцями аналогічна ситуація. Люди в Європі усвідомлюють користь від біженців. Однак, коли люди абстрагуються, вони починають реагувати на правопопулістські закиди щодо емігрантів. Українців можуть використовувати як політичну "лякалку" на виборах. Хоча загалом населення Європи має спокійну позицію щодо українських біженців", - сказав Грушецький.