Чому дитині не можна казати, що вона "доросла не за віком": пояснення психологів

Чому дитині не можна казати, що вона "доросла не за віком": пояснення психологів

Невинна, на перший погляд, фраза "ти дорослий/доросла не за віком", сказана до дитини, може впливати на неї у дорослому віці, вважають психотерапевти. Насправді ці слова мають прихований глибокий сенс, пише Huffpost. 

"Я думаю, що зазвичай це сприймається як комплімент. Але, попри добрі наміри, це може мати потенційно негативні наслідки", - пояснив ліцензований клінічний соціальний працівник із Філадельфії Джастін Вафа Вільям.

На деяких дітей ці слова не впливають ніяк, але для інших вони можуть бути потенційно шкідливими Терапевти пояснили, чим вони загрожують.

Перекладання на дитину ролі дорослого

"Я думаю, що це може бути особливо шкідливим, якщо розглядати дитину крізь призму того, наскільки вона доросла", - сказав Вільям.

Йдеться про ту ситуацію, коли дитина бере на себе фізичну, емоційну чи розумову відповідальність за своїх батьків, братів і сестер. За словами Вільяма, це може мати форму виконання домашніх обов’язків, якими зазвичай повинен займатися дорослий (наприклад, оплата рахунків, приготування їжі чи купування продуктів), догляд за вашими батьками чи молодшими братом або сестрою.

Занадто швидке дорослішання

Коли дитині кажуть, що вона доросла для свого віку, це може означати, що їй довелося вирости швидше, ніж належить, сказала ліцензована професійна консультантка із Нью-Джерсі Меггі Ланціоні.

Іншими словами, ця дитина не стала дорослою для свого віку за власним бажанням, а це відбулося, "щоб вижити, щоб задовольнити свої потреби, щоб піклуватися про себе та інших".

Така дитина, піклуючись про своїх молодших братів і сестер, не зможе спілкуватися вдосталь із друзями або зосередитися на своєму хобі, каже екпертка. Це означає, додала вона, що цій дитині не дали повною мірою насолодитися дитинством.

Дитина позбавлена можливості просто бути дитиною

Можливо, такій дитині не дозволяли бути веселою, безтурботною, проявляти спонтанно емоції або робити імпульсивні рішення.

"Цих дітей позбавляють можливості бути тими безтурботними малюками, які пізнають світ, припускаються помилок та вчаться на них", - каже Вільям.

Він додав, що ця відповідальність може зберігатися і в дорослому віці, викликаючи відчуття, що ви завжди маєте бути "зрілими" або "опікуном" для інших.

Діти, яких називали "зрілими не за віком", дорослі вважають надійними

Ці діти зазвичай демонструють стійкість, емпатію і уважність до інших. Вони зазвичай стають улюбленцями дорослих, бо слухняні, легко знаходять спільну мову та легко догоджають іншим, пояснила Ланціоні.

Однак це несправедливо – очікувати від дитини зрілості та покладати на неї дорослі обов’язки. У дорослому житті це може призвести до труднощів зі встановленням особистих кордонів, страху просити про допомогу та схильності догоджати, додала вона.

Як "дорослість" впливає на подальше життя

За словами Ланціоні, люди, яких у дитинстві називали дорослими, у справді дорослому віці можуть відчувати труднощі з довірою, їм буває важко попросити про допомогу, навіть коли вона потрібна.

Ці люди часто схильні знецінювати власні почуття й потреби, вони важко встановлюють особисті кордони, часто мають проблеми із психічним здоров’ям, страждають через тривожність за інших.

Щоб побороти всі ці прояви, їм доведеться приділяти посилену увагу самодогляду – фізичному, емоційному, ментальному та духовному. Це ніби компенсувати ту любов, якої не вистачило в дитинстві, зазначила Ланціоні.

Що казати дітям замість "ти дорослий не за віком"

Якщо ви хочете похвалити дитину, краще коментувати конкретну поведінку, дії, вчинки, слова, а не загальну "зрілість".

"Замість "Ти дорослий не за віком" можна сказати: "Мені подобається, як ти висловлюєш свої почуття" або "Ти такий незалежний, але пам’ятай, що завжди можеш попросити мене про допомогу', - радить Ланчіоні.

За її словами, це дозволяє дітям залишатися дітьми і не створює в них відчуття, що їхня "дорослість" - це найважливіше.

"Правда в тому, що діти не повинні бути зрілими. Вони повинні мати можливість поводитися відповідно до свого віку", - підкреслила Ланціоні.

Формувати зрілість і відповідальність у дитини можна, не навантажуючи її ролями, які їй не пасують, додав Вільям.

Джерело:  УНІАН



Загрузка...