Скільки українців читають книги - дослідження
У 2024 році 76% книг, прочитаних українцями, були українськомовними, а 40% опитаних заявили, що віддають перевагу українській класиці.
Такі дані оприлюднилодослідницьке агентство Info Sapiens за замовленням Українського інституту книги (УІК).
Порівняно з 2023 роком, популярність українськомовних видань зросла щонайменше на 20%, досягнувши 76%. Експерти пояснюють це ухваленням закону, який обмежує ввезення книг із Росії, Білорусі та тимчасово окупованих територій.
Однак не всі українці включають читання у своє дозвілля: третина дорослих (34%) зовсім не читає книг. Найчастішими причинами цього називають брак часу (45%), фізичні труднощі (27%) або відсутність інтересу до читання (24%). Також жителі півдня та сходу вказують на стрес і вплив війни як чинники, що ускладнюють зосередженість на читанні.
Водночас 38% українців читають книги у вільний час щонайменше кілька разів на тиждень.
Серед літературних уподобань 40% обирають українську класику. Приблизно по третині респондентів читають сучасних українських авторів, зарубіжну класику та твори сучасних іноземних письменників. Найактивніше сучасних іноземних авторів читає молодь віком до 29 років.
Мотиви читання різноманітні: для самовдосконалення (43%), задля відпочинку (31%) або через любов до книг (38%). Вибір книг найчастіше залежить від порад друзів (48%) та популярності автора (28%).
Щодо витрат, 46% українців за останні три місяці витратили на книги від 500 до 2 тис. грн. Найактивніше книги купують люди віком 30-39 років, тоді як група 40-49 років виявила найменшу активність у цьому питанні.
Лише 5% дорослих регулярно відвідують бібліотеки (не рідше одного разу на місяць), а ще 7% заходять туди хоча б раз на рік.
Щодо дітей, то у 2024 році 52% з них читали книги виключно для задоволення, що на 13% більше, ніж у 2023 році. Дослідження також показує, що діти, чиї батьки є активними читачами, в 1,5 раза частіше отримують задоволення від читання та вдвічі частіше діляться враженнями про прочитані книги.