У Дамаску, який взяли повстанці, святкують падіння режиму друга Путіна. Асад покинув столицю Сирії(фото)

У Дамаску, який взяли повстанці, святкують падіння режиму друга Путіна. Асад покинув столицю Сирії(фото)

На головній площі Дамаска - столиці Сирії, збираються люди для святкування падіння режиму Башара Асада. Повстанці вже увійшли до столиці і заявили про її захоплення та падіння режиму. Сам диктатор Башар Асад вночі покинув столицю. 

Повстанці також захопили важливу тюрму біля Дамаска, де утримувались противники режиму. Керівник уряду вже заявив про готовність передати владу. 

На площі Омейядів у центрі Дамаска вже почали збиратися люди, які святкують повалення режиму Башара Асада. На цій площі розташовані важливі урядові установи, включаючи міністерство оборони.

На відео, яке розповсюджується в соціальних мережах, видно, як грає музика і близько десятка людей танцюють навколо танка, який, вочевидь, кинули військові.

Вчора повстанці захопили низку важливих міст Сирії, зокрема Хомс і Дар'а і взяли курс на столицю.

Росія, яка є союзником режиму у Сирію й допомагала йому утримуватись при владі останні десятиріччя, засуджує події у країні.

Туреччина, США та інші ключові гравці в регіоні закликали до припинення ескалації та досягнення компромісу. 

При цьому усі сторони висловлюють занепокоєння, щоб у регіоні не відновили свої позиції радикальні ісламісти. 

Володимир Путін багато років був головною опорою режиму Башара Асада

27 листопада ісламістське угруповання "Хаят Тахрір аш-Шам" розпочало наступ на урядові сили на півночі країни. Вони швидко взяли Алеппо та стрімко почали рух углиб країни. Хоча це угруповання раніше було відоме своїми радикальними ідеями та діями, зараз вони переконують у своїй поміркованості. 

Союзники Башара Асада - Росія та Іран не змогли швидко допомогти йому зберегти владу. 

Росія мала у Сирії військовий контингент у близько 7 тисяч людей та морську і авіаційну бази. Росіяни намагались завдавати масованих авіаударів по містах, які зайняли повстанці. 

Проте, як кажуть оглядачі і навіть обраний президент США Дональд Трамп, Путін витрачає усі свої ресурси на війну в Україні і не мав сил допомогти своєму союзнику. 

Так само зараз не мали ресурсів для допомоги Асаду Іран та "Хезболла". 

Башар Асад та його батько правили країною 53 роки. З 2011 року у країні тривала громадянська війна. 

За допомогою Росії Асад стабілізував ситуацію і зберіг контроль над більшою частиною країни та великими містами, проте деякі її регіони і далі контролювали різні угруповання, зокрема і курдські сили, яких підтримують США. 

Асад утік

Агентство Reuters з посиланням на двох високопосадових сирійських офіцерів повідомило, що президент Сирії Башар Асад залишив Дамаск у невідомому напрямку. 

Сирійський центр моніторингу за дотриманням прав людини (SOHR), що базується у Великій Британії, також повідомляє, що приватний літак, що вилетів з аеропорту Дамаска, ймовірно, перевозив Асада.

Урядові війська, які перебували в аеропорту, за даними моніторингової групи, евакуювались після його вильоту.

Влада Сирії поки що не коментувала повідомлення про прорив повстанців у Дамаск. ВВС не може оперативно підтвердити цю інформацію.

За даними Сирійського центру моніторингу за дотриманням прав людини (SOHR), що базується у Великій Британії, сотні військовослужбовців сирійської армії та сил безпеки у Дамаску знімали військову форму після того, як їм повідомили, що вони звільнені через падіння режиму.

Повстанці у столиці

Центр Хомса

"Наші сили почали входити до столиці Дамаск", - заявили повстанці у своєму телеграм-каналі.

New York Times уточнює, що повстанці також повідомили, що захопили в'язницю Сайєдна на північ від міста.

Повстанці увійшли до столиці і сирійські війська відступають, пише газета з посиланням на двох членів іранського Корпусу вартових ісламської революції.

CNN з посиланням на мешканця Дамаску повідомляло, що повстанці "перебувають у Барзесі", районі столиці Сирії. За його словами, там відбувались зіткнення та стрільба.

У кого влада у Дамаску

Передмістя Дамаска

Прем'єр-міністр Сирії Мухаммад Газі аль-Джалалі заявив, що готовий співпрацювати з будь-яким керівництвом, обраним сирійським народом, та вживати будь-яких заходів щодо "передачі" влади, передає саудівський телеканал Al Arabiya.

"Ця країна може бути нормальною країною, країною, яка будує добрі відносини зі своїми сусідами і з усім світом (...), але це питання вирішуватиме будь-яке керівництво, обране сирійським народом. Ми готові співпрацювати з ним, щоб забезпечити йому всі можливі умови", — сказав глава уряду у фейсбуці.

Він закликав зберегти всі інститути сирійської держави і заявив, що готовий підтримати подальше управління державними справами.

При цьому аль-Джалалі зазначив, що йому не потрібні будь-які посади та привілеї, і запевнив, що перебуває у своєму будинку і не має наміру залишати його.

Агентство AFP з посиланням на лідера повстанців повідомляє, що державні установи в Дамаску залишаться під контролем прем'єр-міністра до офіційної передачі влади.

Звільнення ключової в'язниці режиму

Сили повстанців у своєму телеграм-каналі стверджують, що захопили розташовану біля Дамаска в'язницю Сайєдна і звільнили ув'язнених.

Повстанці назвали це "кінцем ери несправедливості". На неверифікованих поки що відео, що розповсюджуються в соціальних мережах, видно, як люди залишають територію Сайєднаї.

Асоціація затриманих і зниклих безвісти у в'язниці Сайєдна, що базується в Туреччині, повідомляє, що звільнені ув'язнені прямують до Маніна — міста неподалік Дамаска.

У в'язницю Сайєдна від початку громадянської війни в Сирії в 2011 році поміщали противників режиму Башара Асада.

У 2017 році Amnesty International описувала це місце як "людську бійню". У звіті правозахисників стверджувалося, що за перші п'ять років війни тут за умов повної таємності стратили від 5 тис. до 13 тис. осіб.

Правозахисна група також заявляла, що страти, мабуть, були санкціоновані на найвищому рівні, і прирівнювала таку практику до військових злочинів та злочинів проти людяності.

Тоді уряд відхилив заяви Amnesty International як "безпідставні" та "недостовірні", наполягаючи на тому, що всі страти в Сирії проводились відповідно до належної правової процедури.

Хто такі "Хаят Тахрір аш-Шам"

Наступ повстанців у Сирії очолило воєнізоване угрупування ісламізму "Хаят Тахрір аш-Шам". Ця група вже багато років бере участь у сирійському конфлікті, пише Редактор ВВС з питань Близького Сходу Себастьян Ашер.

"Хаят Тахрір аш-Шам" (ХТШ), або "Організація звільнення Леванту" була заснована у 2011 році. Тоді вона називалася "Джебхат ан-Нусра" і була безпосередньою соратницею джихадистської організації "Аль-Каїда".

Одним із організаторів ХТШ був Абу Бакр аль-Багдаді - керівник так званої "Ісламської держави" (ІД).

ХТШ вважали одним із найбільш ефективних і смертоносних угруповань, які виступали проти президента Асада за часів громадянської війни в Сирії.

Однак її рушійною силою була скоріше джихадистська ідеологія, аніж революційний порив. Це було всепереч намірам основної коаліції повстанців, які діяли під прапором Вільної Сирії.

Однак у 2016 році лідер угруповання Абу Мухаммад аль-Джулані публічно порвав із "Аль-Каїдою", розпустив "Джабхат ан-Нусру" і створив нову організацію, яка через рік після злиття з кількома іншими аналогічними угрупованнями отримала назву "Хаят Тахрір аш-Шам".

Зараз він декларує більш терпиму політику і готовність до компромісів у всіх сферах.

Джерело: bbc



Загрузка...