Сьогодні відбудуться вибори президента США: як проходитимуть та коли стануть відомі результати
Сьогодні, 5 листопада, відбудуться президентські вибори в США, де основними кандидатами є чинна віце-президентка, 60-річна демократка Камала Гарріс та експрезидент США, 78-річний республіканець Дональд Трамп.
Розкажемо, як проходитимуть вибори в США та коли будуть відомі результати.
Як відбуваються вибори президента США
Президентські вибори в Сполучених Штатах Америки проходять кожні 4 роки у перший вівторок після 1 листопада. При цьому в цю ж дату відбувається оновлення Конгресу – проходять вибори до обох палат.
Сам процес виборів відбувається через колегію виборщиків яких загалом 538 від 50 штатів. У кожному штаті їх кількість є відповідною до кількості населення. Зокрема, у найбільш населеній Каліфорнії 54 виборці, Техасі – 40, у Нью-Йорку – 28, в Арізоні – 11, у штаті Мен – 3.
У більшості штатів (окрім штату Мен та Небраска) виборщики віддають свої голоси кандидату, за якого віддала свій голос більшість населення штату. Для перемоги у президентських виборах необхідно отримати щонайменше 270 із 538 голосів колегії виборщиків.
Що таке "штати-гойдалки" (swing states)
Так звані "штати-гойдалки" найбільше впливають на результати виборів, оскільки усі інші мають прогнозований результат через послідовність обрання кандидатів від Демократичної ("сині") чи Республіканської ("червоні") партії.
Вирішальні баталії між Трампом та Гарріс прогнозують у семи штатах – Аризоні, Джорджії, Мічигані, Неваді, Північній Кароліні, Пенсильванії та Вісконсині.
Кандидати
У США склалася двопартійна система з Демократичної та Республіканської партій, кандидати від яких перемагають на президентських виборах з 1852 року. Однак це не єдині існуючі в США партії, зокрема, основними з третіх партій є Лібертаріанська, Партія зелених, Конституційна партія.
Кандидатами в президенти США цьогоріч є:
- Демократична партія: чинна віце-президентка Камала Гарріс (60 років), колишня сенаторка, генпрокурорка Каліфорнії і прокурорка Сан-Франциско, яка претендує на те, щоб стати першою жінкою і першою темношкірою жінкою, обраною президенткою США.
- Республіканська партія: експрезидент США Дональд Трамп (78 років), бізнесмен, перший президент, якому двічі оголошували імпічмент і якого визнали винним у скоєнні злочину.
- Лібертаріанська партія: Чейз Олівер (39 років) маловідомий кандидат, балотувався до сенату штату Джорджія у 2022 році і набрав 2% голосів; його партія зазвичай набирає 3% або менше голосів на національному рівні, але її члени можуть відіграти вирішальну роль у штатах, що вагаються.
- Партія зелених: Джилл Стайн (74 роки), яка балотувалася на президентські вибори у 2016 році; її нинішня кампанія розпочалася зі звинувачень демократів у тому, що вони знову і знову зраджують свої обіцянки "щодо робітників, молоді та клімату – тоді як республіканці навіть не дають таких обіцянок".
- Незалежний кандидат: політичний активіст, філософ і науковець Корнел Вест (71 рік), докладає зусиль для залучення більш прогресивних, демократично налаштованих виборців.
Голосування
Мільйони американців вже віддали свої голоси достроково поштою або особисто. Всі штати, окрім Алабами, Міссісіпі та Нью-Гемпширу, надають можливість особисто проголосувати на виборчій дільниці до дня виборів. За даними Axios, понад 75 мільйонів американців вже достроково віддали свої голоси.
Усі інші йдуть до виборчих дільниць у день проведення президентських виборів, тобто сьогодні, 5 листопада. Дільниці в різних штатах відкриваються у різний час. За даними BBC, перші виборчі дільниці закриються 6 листопада о 01:00 за київським часом, а останні – 6 листопада о 08:00.
Коли будуть відомі результати
Зазвичай після закриття дільниць спочатку підраховуються голоси, подані в день виборів, потім голоси, подані достроково та поштою, ті, що були оскаржені, а потім голоси, подані за кордоном та військовослужбовцями.
ЗМІ прогнозують переможця вже в ніч виборів на основі аналізу вже підрахованих голосів, кількості голосів, що залишилися, і розриву між кандидатами. Однак, ці дані не є офіційними.
Підрахунок бюлетенів завершують протягом кількох днів після виборів і надсилають результати чиновникам, які затверджують результати і надсилають їх федеральним чиновникам. До 11 грудня кожен штат повинен назвати виборщиків, які повинні зібратися в столицях своїх штатів, щоб віддати свої голоси за президента і віце-президента 17 грудня.
І лише 6 січня Палата представників і Сенат на спільному засіданні підрахують результати голосування. Віце-президент виконує обов'язки президента Сенату і формально головує при прийомі та підрахунку голосів виборців та оголошує результати. У цьому випадку Гарріс оголосить власну перемогу або поразку.
Коли відбудеться інавгурація президента
Інавгурація Президента США відбудеться 20 січня 2025 року на території Капітолія США. І цьогоріч буде 60-та президентська інавгурація в історії США. Новообраний президент складе присягу, пообіцявши дотримуватися Конституції, а потім виступить з інавгураційною промовою.