Кого не призиватимуть з 1 листопада: хто не підлягає мобілізації в Україні у 2024 році

Кого не призиватимуть з 1 листопада: хто не підлягає мобілізації в Україні у 2024 році

В Україні продовжують призивати до ЗСУ військовозобов'язаних, які визнані придатними для служби. Але деякі громадяни за законодавством звільняються від призову до ЗСУ. Спеціально для УНІАН адвокатка розповіла, які категорії людей не потрапляють під мобілізацію і кого не призиватимуть у листопаді 2024 року.

Який вік не підлягає мобілізації в Україні

За законами України мобілізують військовозобов'язаних осіб віком від 18 до 60 років, які не мають права на відстрочку, не заброньовані та визнані придатними до служби. Тут важливо розуміти, що, коли говорять "від 18 років", то йдеться про громадян, які мають статус "Військовозобов'язаний" - наприклад, відслужив в армії, закінчив військовий виш. Решта хлопців у віці від 18 до 25 років перебувають у статусі призовника і можуть бути мобілізовані тільки за своїм бажанням.

Не можуть призвати на службу в обов'язковому порядку і після 60 років, а військовозобов'язані після 50 років зараз підлягають мобілізації після наказу Генштабу ЗСУ.

Хто не підлягає мобілізації у 2024 році - підстави

Адвокатка Тетяна Савченко в ексклюзивному коментарі для УНІАН роз'яснила, хто звільняється від мобілізації в Україні у 2024 році:

  • насамперед мобілізувати не повинні осіб, які мають право на відстрочку - це передбачено статтею 23 закону "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а раніше УНІАН детально розповідав, для кого передбачена відстрочка від мобілізації;
  • до війська не повинні відправляти заброньованих осіб - детально про організацію, порядок бронювання та тих, хто не підлягає мобілізації за новим законом, написано у статті 25 закону, як отримати бронь від мобілізації ми також розповідали раніше;
  • призову не підлягають особи, яких визнано непридатними до військової служби в порядку наказу Міноборони №402 від 14.08.2008 року - у цьому документі вказано перелік хвороб, які призводять до непридатності.

"Крім того, не можуть призвати на службу тих, хто був визнаний непридатним чи виключений з військового обліку (не за станом здоров'я)", - каже Тетяна Савченко.

Тут важливо розуміти, що "знято з військового обліку" і "виключено з військового обліку" - це різні речі. Так, у першому випадку (коли військовозобов'язаного знято з обліку), він продовжує перебувати в статусі військовозобов'язаного, має проходити медкомісію, оновлювати дані тощо. Тобто, зняти з обліку можуть на певний час, а потім знову поставити. Виключають же з військового обліку в таких випадках:

  • людина померла або визнана зниклою безвісти;
  • військовозобов'язаний припинив громадянство України;
  • людину визнали непридатною до служби;
  • військовозобов'язаний досяг граничного віку для перебування в запасі.

При цьому ті, хто не підлягає мобілізації 2024 у зв'язку із зняттям з військового обліку (якщо вони не померли і не пропали безвісти), усе-таки мають військово-обліковий документ, до якого вносять зміни щодо їхнього статусу.

Джерело: unian



Загрузка...