Не стало 115-річної американки, яка встигла поділитись своїх секретом довголіття
У США померла найстаріша жителька країни - Елізабет Френсіс. Їй було 115 років і 89 днів. Мешкала у штаті Техас.
Елізабет вважали третьою найстарішою людиною у світі, повідомляє міжнародна база даних про довгожителів LongeviQuest.
Жінка пішла з життя 22 жовтня 2024 року в оточенні своєї родини.
"Вона була 54-ю найстарішою людиною, яка коли-небудь жила у світі, і 21-ю найстарішою американкою в історії.
У квітні 2023 року пані Френсіс дала таку життєву пораду:
"Якщо Господь дав вам цей дар, використовуйте його. Говоріть те, що думаєте, не тримайте язика за зубами", - сказала жінка.
Кому тепер належить рекорд
Найстарішою жінкою у світі зараз вважається 116-річна японка Томіко Ітоока, яка народилася 23 травня 1908 року.
Друге місце посідає жителька Бразилії Іна Канабарро Лукас віком 116 років і 139 днів, а третє - жителька Британії Етель Катерхем, якій зараз 115 років і 65 днів.
Водночас найстарішою людиною у США тепер вважатимуть Наомі Вайтхед, яка живе у Грінвілі та має вік 114 років і 29 днів.
Як жила Елізабет Френсіс
Елізабет Френсіс народилася 25 липня 1909 року в Луїзіані у сім'ї з пʼятьма братами й сестрами. Після смерті їхньої матері дітей відправили жити в різні місця, і Френсіс опинилася в Х'юстоні, де її виховувала тітка.
Жінка стала мамою у 1928 році. У Хʼюстоні вона мала власну кавʼярню, якою керувала майже два десятиліття.
Жінка вийшла на пенсію в 1975 році, але вела активний спосіб життя. Крісло колісне знадобилося їй аж у 108 років.
На думку онуки, Елізабет дожила до 115 років завдяки вірі в Бога та здоровому способу життя. Елізабет ніколи не палила і не вживала алкоголь, а також сама вирощувала овочі й уникала вживання фастфуду.
"Вона любила Господа. Її віра була надзвичайно сильною. Вона завжди була веселою, питала: "Як справи? У тебе все гаразд?"
"Вона завжди казала: "Поводься з людьми так, як хочеш, щоб поводилися з тобою". Це був її девіз", - згадує 69-річна онука Елізабет, Етель Гаррісон.
До 112 років Елізабет мала трьох онуків, чотирьох правнуків і двох праправнуків. Старша сестра Френсіс також була довгожителькою і померла у віці 106 років, коли молодшій було 102.
Попри поважний вік, Елізабет казала, що почувається молодою. Свій 115-й день народження вона відсвяткувала з великим тортом у колі сім'ї. Рідні діляться, що сумуватимуть за нею.
"Вона була чудовою матір'ю і бабусею для всіх нас. Вона була нашою опорою", - сказала донька Елізабет, 95-річна Дороті Вільямс.
Японські довгожителі не їдять багато м'яса і приділяють багато часу сім'ї. Однак у них є й інші звички. Про них розповіла дослідниця довголіття Юмі Ямамото, чия прабабуся дожила до 116 років.
Японці харчуються збалансовано, вони не їдять і не п'ють надміру. І це стосується не тільки їжі і напоїв, а й таких речей, як не засиджуватися допізна та не горбитися і тримати спину прямо.