Росіяни витрачають багато грошей на подорожі та коньяк, але це триватиме недовго, - BI
Росіяни витрачають багато коштів та відчувають себе добре щодо свого фінансового становища. За даними великої незалежної соціологічної компанії в Росії "Левада-центр", у червні споживчі настрої громадян РФ досягли найвищого рівня з 2000-х років, пише Business Insider.
"Індекс споживчих настроїв Левади неухильно зростає з квітня 2022 року, тобто лише через два місяці після вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року. Попри широкомасштабні санкції, російська економіка виявилася стійкою завдяки зростанню, спричиненому державними витратами воєнного часу на військову діяльність та субсидіями. Це зростання значною мірою сприяє підвищенню доходів у Росії на тлі гострої нестачі робочої сили, частково через скорочення населення", - йдеться у матеріалі.
За даними російської компанії, у другому кварталі 2024 року ВВП РФ зріс на 4% порівняно з минулим роком. Якщо порівнювати з США, то економіка Штатів зросла на 2,8% у другому кварталі 2024 року.
Згідно з аналізом офіційних даних, яке провело видання Financial Times минулого місяця, споживчі витрати у РФ зросли на культуру, готелі, транспортні та особисті послуги.
У виданні зазначили, що споживання на душу населення у РФ зросло більш ніж на 20% з 2021 по 2023 роки, а саме витрати на подорожі зросли більш ніж на 90% завдяки зростанню внутрішнього туризму.
Водночас за оцінкою видання Economist, російський імпорт коньяку та ігристого вина зріс на 18% та 80% порівняно з 2019 роком, відповідно.
"Споживання процвітає завдяки поєднанню величезних бюджетних витрат і дефіциту робочої сили, що призводить до сильного тиску на заробітну плату", - пояснив минулого місяця Бартош Савіцкі, ринковий аналітик фінтех-компанії Conotoxia, у своїй записці.
Однак економічне зростання може скоротитися у два рази в другій половині 2024 року, тому "хороші часи навряд чи триватимуть довго".
Зокрема економісти для агентства Bloomberg зазначили, що зростання сповільниться близько до 2% у другій половині року.
За словами економіста Bloomberg Алекса Ісакова, теперішній бум є "останнім ривком зростання" перед тим, як російська економіка "почне помітно охолоджуватися".
"Цивільні" галузі навряд чи зможуть слугувати замінником зростання, оскільки все більше споживачів стикаються з реальністю запозичень за ставками 20% і вище", - зауважив Ісаков.