Доторкнутися до історії: як самостійно організувати подорож в Помпеї(фото)

Доторкнутися до історії: як самостійно організувати подорож в Помпеї(фото)

Загибель давньоримського міста Помпеї в результаті землетрусу під час виверження вулкана Везувій – одна з наймасштабніший трагедій за весь час існування людства. Нині ж його руїни привертають увагу мільйонів туристів, які хочуть власноруч доторкнутися до історії. УНІАН.Туризм з власного досвіду розповість, як найкраще організувати самостійну екскурсію до цього місця.

Відвідуючи італійське Неаполь (наш великий матеріал про місто можна почитати за посиланням), більшість туристів неодмінно вирушають на екскурсію до руїн давньоримського міста Помпеї, повністю стертого з лиця землі під час виверження вулкана Везувій у 1 столітті нашої ери. У величезному археологічному парку, що належить до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, відвідувачі можуть загубитися ледь не на весь день, особливо коли вони їдуть туди самостійно і їх нікуди не підганяє гід-екскурсовод.

  • Трохи історії
  • Нові Помпеї
  • Як доїхати в Помпеї
  • Коли можна потрапити в Помпеї
  • Що взяти з собою в Помпеї
  • Як придбати квитки в Помпеї

УНІАН.Туризм самостійно відвідав Помпеї і готовий поділитися цінними порадами, як туди потрапити і що варто врахувати.

Трохи історії

Ми не будемо надто глибоко занурюватися в історію – все це ви самі можете почитати у Вікіпедії. Якщо коротко, давньоримське місто Помпеї було засновано в 6 столітті до нашої ери в районі сучасного регіону Кампанія в Італії, неподалік від Неаполя. Це було процвітаюче та багате місто, де було усе – від розкішних вілл і величних храмів до громадських туалетів і публічних будинків.

Однак усе це було зруйноване вщент у 79 році нашої ери, коли в результаті виверження вулкана Везувій загинули самі Помпеї, а також сусідні міста Геркуланум та Стабії. Лава, попіл та руйнівний землетрус налетіли настільки швидко, що у місцевих жителів не було жодних шансів на порятунок.

Пізніше розкопки виявили ці міста під багатометровою товщею лави такими, якими вони були до лиха: вулиці, будинки з повним облаштуванням, фрески, а також застиглі люди та тварини, які не встигли врятуватись.

Що залишилося від Помпеїв / фото Марина Григоренко
Що залишилося від Помпеїв / фото Марина Григоренко

Нині туристи можуть побачити на території величезного археологічного парку "Помпеї" залишки його вулиць, руїни Форуму, релігійних споруд, житлових будинків, в тому числі дуже заможних, та різноманітних установ, в яких місцеві жителі влаштовували своє дозвілля.

На вході ж до парку гостей зустрічає амфітеатр, де 1972 році давав великий концерт культовий рок-гурт Pink Floyd – у ті часи, коли Роджер Вотерс ще не з'їхав з глузду і не почав підтримувати диктатури та терористичні режими. Нині в коридорах амфітеатру можна побачити інформаційні стенди та постери, присвячені цьому шоу.

У 1972 році в Помпеях виступав гурт Pink Floyd / фото Марина Григоренко
У 1972 році в Помпеях виступав гурт Pink Floyd / фото Марина Григоренко

Особливу увагу привертають фрески на стінах будівель в Помпеях. Вчені й досі ламають голови над секретами їхньої технології, адже ці картини не лише добре збереглися до наших часів попри всі удари долі, але й мають надзвичайно яскраві фарби.

Нові знахідки, що проливають світло на цю трагедію, продовжують знаходити й досі.

Нові Помпеї

Нині прямо біля входу до зруйнованих Помпеїв розташоване сучасне однойменне місто з населенням трохи більше 25 тисяч людей, датою заснування якого вважається 1891 рік, хоча, звісно, і до цього в цій місцевості проживали люди.

Але саме на стику 19-20 століть його почали активно розбудовувати, головним чином завдяки зусиллям та фінансуванню італійського адвоката Бартоло Лонго з вельми насиченою біографією. Хоча він був вихідцем з глибоко віруючої католицької родини, під час навчання в університеті Лонго сплутався з дурною компанією та навіть приєднався до сатанинського культу. Далі були депресія та прагнення спокути, задля якої він у 1871 році перебрався до Помпеїв, де приєднався до благочинної групи, що допомагала бідним. Невдовзі після він почав активно розбудовувати місто (звісно, починаючи з церков). Бартоло настільки активно спокутував свої гріхи, що у 2003 році Папа Іоанн Павло ІІ навіть канонізував його.

Помер Лонго аж 1926 році у віці 85 років, за цей час встигнувши зробити з Помпеїв доволі симпатичне містечко. Найвідомішою спорудою там є зведена ним Церква Діви Марії Розарія – площа, на якій вона розташована, нині носить ім'я її творця.

Загалом, радимо виділити трохи часу, щоб прогулятися затишним містечком Помпеї, щоб роздивитися місцеву архітектуру та перекусити у місцевих кафешках.

Як доїхати в Помпеї

Власне, якщо добиратися до археологічного парку "Помпеї" своїм ходом з Неаполя (або Сорренто, Позітано чи Салерно), вам так чи інакше найзручніше буде їхати потягом чи автобусом до згаданого вище містечка.

Вокзал сучасного містечка Помпеї / фото Марина Григоренко
Вокзал сучасного містечка Помпеї / фото Марина Григоренко

Наприклад, з центра Неаполя до Помпеїв курсують прямі поїзди Trenitalia (або з однією пересадкою в Torre Annunziata) з квитками по 3,3 євро в один бік. Придбати їх можна на станціях перед посадкою (і не забувайте валідувати квитки в спеціальних терміналах, адже незакомпостований проїзний в Італії вважається недійсним та загрожує чималим штрафом).

Коли можна потрапити в Помпеї

Археологічний парк "Помпеї" працює круглий рік, окрім днів, коли його відвідування заборонене через сейсмічну активність в регіоні (а це тут трапляється доволі часто).

З 1 квітня по 31 жовтня парк відкритий з 9-ї ранку до 19-ї вечора, а з 1 листопада по 31 березня – з 9-ї ранку до 17-ї вечора.

Помпеї дуже великі, тому на екскурсію потрібно закладати весь день / фото Марина Григоренко
Помпеї дуже великі, тому на екскурсію потрібно закладати весь день / фото Марина Григоренко

При цьому варто врахувати, що парк дуже великий, тому на його відвідування краще закладати цілий день, розпочавши екскурсію максимально рано – краще раніше повернутися до готелю, якщо раптом швидко втомитеся, ніж не встигнути подивитися щось, бо поспішаєте до закриття чи на потяг.

Крім того, розпочавши екскурсію раніше, можна уникнути гуляння під відкритим небом на піку сонячної активності.

Що взяти з собою в Помпеї

По суті, візит до парку "Помпеії" – це повноцінний невеличкий похід, тому і готуватися до нього слід відповідним чином.

По-перше, оскільки там усюди бруківка, причому з доволі великих булижників, та ще й купа підйомів, там однозначно потрібне лише спортивне взуття, на кшталт трекінгових кросівок.

 

По-друге, погода в цьому регіоні на березі моря мінлива, тож посеред дня на вас легко може налетіти злива або ж навпаки палюче сонечко, а сховатися там особливо ніде. Тож при собі варто мати парасольку або дощовик, а також кепку.

По-трете, варто потурбуватися про перекус та воду, адже придбати їх можна лише біля входів до парку. Тож якщо ви раптом хотітимете води або зголоднієте через три години прогулянки, вам доведеться спершу пройти чималу відстань до найближчої точки продажу.

Магазини є лише біля входів в Помпеї / фото Марина Григоренко
Магазини є лише біля входів в Помпеї / фото Марина Григоренко

По-четверте, хоча на вході відвідувачам видають мапу парку "Помпеї", перед походом туди, особливо якщо не плануєте користуватися послугами гіда, краще завчасно вибрати для себе локації, які ви обов'язково хочете відвідати, і вже навколо них будувати свій маршрут – адже є ризик загубитися і щось впустити.

(Туалети на мапі також радимо пошукати завчасно).

Як придбати квитки в Помпеї

Найкращий варіант придбати квитки до парку – онлайн на офіційному сайтіна конкретну дату. Таким чином ще й вдається контролювати, щоб на локації не було одночасно забагато людей – бо яке ж то вже задоволення від екскурсії, якщо потрібно пробиратися скрізь натовпи і неможливо зробити красиве фото.

Наразі дорослий квиток в Помпеї при купівлі онлайн коштує 23,40 євро, тоді як жителі ЄС віком від 18 до 24 років можуть потрапити туди лише за 5,5 євро. Дитячі квитки коштують по 3 євро.

В Помпеях цілком реально уникати натовпів туристів / фото Марина Григоренко
В Помпеях цілком реально уникати натовпів туристів / фото Марина Григоренко

Ті, хто хочуть скористатися аудіогідом, мають доплатити 7,5 євро. У складі екскурсії з живим гідом буде ще дорожче – ближче до 40 євро.

Також можна придбати комбінований квиток на відвідування археологічного парку "Помпеї" та національного парку "Везувій" – вартість такого квитка становитиме від 39 євро. Також можна буде додатково замовити супутні послуги, наприклад, трансфер. При цьому відвідування обох локацію буде не в один день, а розбите на два – фізично пройти їх за один день дуже важко.

Інтер'єри в Помпеях / фото Марина Григоренко
Інтер'єри в Помпеях / фото Марина Григоренко

Насправді придбати квитки в "Помпеї" можна і на касі біля входу – і тоді зекономите парочку євро. Але тут є нюанс: все залежить від того, чи в топовий сезон ви йдете. Я відвідувала парк в листопаді в будній день, тому легко взяла квиток без черги об 11-й ранку. Втім, варто розуміти, що в "гарячий" сезон літніх відпусток в вихідний чи святковий день можна натрапити і на величезну чергу.

Помпеї варті того, щоб їх відвідати / фото Марина Григоренко
Помпеї варті того, щоб їх відвідати / фото Марина Григоренко

***

Помпеї – одне з тих місць на мапі світу, які туристам радять обов'язково відвідати хоча б раз у житті. Щойно прибуваючи туди, ви розумієте чому.

Марина Григоренко



Загрузка...