Як відзначити Івана Купала 2024: українські традиції та купальські ворожіння(фото)
Щороку в середині літа в Україні відзначається свято Івана Купала, яке з'явилося ще в язичницькі часи. Відтоді купальські традиції не забулися, а свято залишилося популярним серед молоді. Особливо містичною та сповненою чудес вважається Купальська ніч. Привітайте близьких з Івана Купала 2024 і дізнайтеся, як цей день відзначали наші предки.
- Свято Івана Купала та його історія
- Коли свято Івана Купала у 2024 році
- Традиції дня та що не можна робити на Івана Купала
- Прикмети та ворожіння на Івана Купала
Свято Івана Купала та його історія
Свято Івана Купала з'явилося ще в дохристиянські часи. Імовірно, цього дня відзначалося літнє сонцестояння - найдовший день у році. Наші пращури раділи середині літа, початку плодоношення рослин і настанню тепла.
Після хрещення Русі та поширення християнства церква почала боротьбу з язичницькими урочистостями. Купалу перенесли на кілька днів уперед і приурочили до Різдва Іоанна Предтечі, а також намагалися замінити купальські традиції християнськими. Назва "Іван Купала" є народним варіантом імені святого.
Коли свято Івана Купала у 2024 році
Дата торжества кілька разів змінювалася. Спочатку Купала було приурочена до літнього сонцестояння (20 або 21 червня). Потім церква перенесла свято на на Різдво Іоанна Предтечі 7 липня. А в 2023 році ПЦУ перейшла на новоюліанський календар, у якому всі церковні дати відзначаються раніше на 13 днів.
Івана Купала 2024 року Україна відзначатиме 24 червня за новим календарем і 7 липня - за старим.
Хоча правильніше було б відзначати Купалу саме в літнє сонцестояння, який 2024 року випадає на 20 червня, коли настає найкоротша ніч у році.
Традиції дня і що не можна робити на Івана Купала
Купальські традиції існують багато століть. Наші пращури зустрічали цей день із танцями, піснями, хороводами та ворожіннями. Веселощі тривали до пізньої ночі.
У кожному селі до свята робили з сіна і трав два опудала - Купалу і Марену. Їх прикрашали вінками та намистом. У розпал свята опудала топили або спалювали, а потім самі люди занурювалися у воду. За прикметою, в урочистість обов'язково варто скупатися.
Дівчата на Івана Купала плели вінки і ворожили за ними на суджених. А юнаки вночі вирушали в ніч, щоб знайти легендарну квітку папороті, що має чудові властивості.
Обов'язковим обрядом свята було розпалювання великого багаття в центрі села. У вогонь кидали зламані та старі речі, щоб очиститися від усього зайвого в житті. Закохані пари намагалися перестрибнути через полум'я, не розмикаючи рук - так перевіряли силу почуттів.
За старих часів вважалося, що той, хто не з'явився біля купальського багаття - або відьма, або чаклун.
За народними прикметами, вода в це свято набуває очищувальних і цілющих властивостей. Тому сьогодні кожному варто вмитися водою з джерела, колодязя чи роси.
Чи можна купатися на Івана Купала? Так, у свято обов'язково потрібно скупатися, але зробити це потрібно до заходу сонця.
Найвідоміша легенда найкоротшої купальської ночі - у цей час раз на рік, рівно опівночі і на дуже коротку мить, розквітає папороть. Якщо її знайти вночі в лісі, то вона покаже скарб, а також принесе щастя і багатство. Звісно, цвіт папороті охороняють темні сили, тож не кожному дано його знайти та використати.
Окрім пошуку чарівної квітки в це свято займалися збором лікарських рослин, які засушували і використовували в народній медицині. Люди вірили, що на Купалу рослини набувають особливих лікувальних властивостей. Крім цілющих трав збирали квіти іван-да-мар'я, які вважалися потужним оберегом будинку від злодіїв, чаклунів і нечисті.
Є у свято Купал і низка заборон:
- у ніч на Купала не можна спати - у гості може нагрянути нечисть і нашкодити домашнім тваринам;
- не можна в купальську ніч ходити до лісу - нечисть може нашкодити (тому за квіткою папороті вирушають тільки найвідважніші);
- не варто купатися вночі - з тієї самої причини, що й ходити в ліс;
- у саме свято не можна давати в борг - погана прикмета, яка обіцяє злидні та проблеми з грошима.
Продавати або віддавати свої речі на Купала теж не можна, а також піднімати з землі гроші, знайдені на свято, - привернеш у дім хвороби і неприємності.
Прикмети та ворожіння на Івана Купала
Популярними на Купалу були ворожіння з вінками на суджених. Поширеним на Полтавщині був ритуал, у якому наречений мав дістати з річки вінок своєї коханої. Аби він міг упізнати потрібну прикрасу з багатьох, дівчина додавала до нього особливу квітку чи стрічку.
Ще один поширений обряд - запуск вінків по воді. Чий пропливе найдовше, та дівчина першою вийде заміж. А якщо вінок потоне, то його власниця залишиться незаміжньою цього року.
Ворожили також за траєкторією спущеної на воду прикраси:
- у який бік попливе вінок - у той бік і будеш заміжня;
- вінок, що далеко поплив, означає швидке заміжжя або довге життя;
- якщо вінок крутиться на місці, то заміжжя потрібно відкласти до наступного року.
Якщо ж вінок тоне, то дівчина вийде заміж ще не скоро.
За прикметами, якщо в ніч на свято зоряне небо - буде багато грибів, а якщо багато роси на Купалу - до багатого врожаю огірків. Є також ще одна цікава прикмета - кажуть, що будь-яке бажання збудеться, якщо на Івана Купалу перелізти через дванадцять різних огорож.