«Тузлівські лимани» в Україні – це особлива територія з різноманітною дикою природою та вражаючим природним середовищем(фото)

«Тузлівські лимани» в Україні – це особлива територія з різноманітною дикою природою та вражаючим природним середовищем(фото)
Інновації екологічної практики здобувачів вищої освіти ІДГУ
Національний природний парк «Тузлівські лимани» в Україні – це особлива територія з різноманітною дикою природою та вражаючим природним середовищем. У парку сформувалися різноманітні екосистеми, водно-болотні угіддя, солончаки, лимани, які є надійним притулком для численних видів рослин і тварин. Системна робота працівників парку включає обмеження доступу до природно-заповідних територій, створення буферних зон навколо життєво важливих середовищ існування та відродження деградованих екосистем, збереження природної різноманітності ландшафтів, генофонду тваринного і рослинного світу, підтримання загального екологічного балансу, організація природоохоронної діяльності.
Саме з цією метою налагоджена багаторічна партнерська співпраця Національного природного парку «Тузлівські лимани» з Ізмаїльським державним гуманітарним університетом.
До Дня працівника природно-заповідної справи ректорат Ізмаїльського державного гуманітарного університету відзначив преміями та подарунками викладачів, здобувачів вищої освіти та керівництво Національного природного парку «Тузлівські лимани».
Символічно, що завдяки плідній співпраці з керівництвом Національного природного парку «Тузлівські лимани» на базі Ізмаїльського державного гуманітарного університету відкрилася нова освітня програма для ОС бакалавра з професійної підготовки фахівців у сфері екології.
Так, у межах виробничої (екологічної) практики під керівництвом відомих громадських діячів і екологів Ірини Вихристюк та Івана Русєва до діяльності на території парку долучилися здобувачі вищої освіти (ОС магістра) освітньої програми Соціальна екологія, природоохоронний контроль, інспектування спеціальності 231 Соціальна робота.
Екологічні проблеми сьогодення країни є нагальними та мають значний вплив на довкілля, здоров’я населення та економічний розвиток. Саме тому вибір бази практики був стратегічним: вона дозволила глибше зануритися у реальні місцеві екологічні виклики і дослідити шляхи їх вирішення на півдні Одещини.
Екологічна практика проводилася з метою поглиблення знань про екологічні проблеми, аналізу стану довкілля та вивчення перспектив збереження місцевих природних екосистем.
Основними завданнями, розв’язаними під час виробничої (екологічної) практики, стали: аналіз екологічного стану території, оцінка якості ґрунтів, водних ресурсів, рослинного і тваринного світу, вивчення антропогенного впливу на екосистему, а також розробка рекомендацій щодо його зменшення та впровадження екологічних ініціатив.
Це дозволить зберегти унікальність природи півдня Одещини, забезпечити безперервне наукове спостереження, а також підтримати цілісність природних процесів життєдіяльності численних видів флори та фауни.
Практиканти спостерігали та картографували особливі території парку, проводили лабораторний аналіз проб води та ґрунту, проводили опитування серед місцевих жителів та представників адміністрації, а також ініціювали просвітницькі заходи з екологічної тематики (застосування більш ефективних методів утилізації відходів, посилення контролю за дотриманням екологічних норм, реалізація заходів щодо відновлення природних територій та ін.)
Як зазначив магістрант Віктор Кривоус, саме ця практика дала можливість оцінити рівень забруднення, ефективність впровадження системи екологічних заходів та реальний потенціал для впровадження нових інноваційних рішень. Виявлені проблеми – якість водних ресурсів, деградація ґрунтів та вплив промислових викидів – стали основою для розробки відповідних рекомендацій. До того ж наші спостереження під час практики були оформлені у наукові статті, які детально описують екологічний стан досліджуваної території та пропонують дієві заходи для покращення ситуації.
«Вивчення та аналіз отриманих даних дозволили сформувати обґрунтовані висновки щодо рівня забруднення та способів його зменшення, що стало важливим внеском у кваліфікаційні роботи, зокрема експериментальну частину. Ми закцентували увагу на питаннях раціонального використання природних ресурсів, впливу антропогенних факторів на довкілля та перспективи впровадження сучасних технологій для екологічного моніторингу в сучасних умовах кліматичних змін», – підсумував магістрант Євген Федоренко.
За словами магістранта Андрія Зарицького, ця практика була надзвичайно корисною, оскільки дозволила не лише отримати нові знання, а й практично застосувати нові методи екологічного моніторингу, інспектування.
Магістранти вдячні дружньому професійному колективу Національного природного парку «Тузловські Лимани». Саме завдяки їхньої самовідданої справи забезпечене своєчасне реагування на негативні тенденції деградації та можливість їх припинити, зберегти цілісність ланок природних процесів життєдіяльності чисельних видів рослинного і тваринного світів.
Цей досвід став важливим етапом у професійному зростанні майбутніх фахівців, сприяючи їхньому розумінню складних екологічних викликів та ролі соціальної екології у збереженні природних ресурсів.
Ася Рубан,
доцент кафедри права і соціальної роботи
Джерело: Danube Youth EcoLab


Загрузка...