Забудували торговими та приватними об’єктами: які площі назавжди зникли з карти Ізмаїла

Забудували торговими та приватними об’єктами: які площі назавжди зникли з карти Ізмаїла

Площі, які сьогодні знайомі кожному ізмаїльцю, існували не завжди. А ще в місті було чимало площ, які не збереглися до наших часів. Про це у Фейсбук розповів журналіст та краєзнавець Ігор Огнєв.

Отже, на момент складання плану міста Тучкова (Ізмаїла), датованому початком 1830-х рр., Покровська соборна церква височіла у центрі міста на Головній площі (пізніше Соборній). Ця площа до наших днів не збереглася, на ній згодом було розбито садово-паркові зони (Міський сад та нинішній Соборний сквер).

Спочатку територія площі була одним із головних центрів міської торгівлі. З архівних документів відомо, що ще у 1830 році ізмаїльські купці обладнали на ній дерев’яні крамниці для торгівлі дріб’язковими товарами. А в 1837-му на місці цих крамниць з’явився гостиний двір, що складалася з 62 кам’яних будівель. Тут торгували м’ясом, рибою та холодними закусками. Частина цих будов дійшла до наших днів. Знаходяться вони на вулиці Садовій.

Приблизно у той самий час у місті існувала Лісова площа. Щоправда, сьогодні її локалізувати досить складно, оскільки з архівних документів випливає, що вона знаходилася «біля карантину (розташовувався на березі Дунаю – Ігор Огнєв) між Свято-Миколаївською та Дмитрівською церквами (знаходилися набагато вище на Дунайському проспекті – Ігор Огнєв)». Тут у ті роки розгорталися щоденні базари.

Починаючи з першої половини ХІХ століття, в місті існувала також і Дмитрівська площа. Вона примикала до однойменної, нині зруйнованої церкви. Тут здійснювався продаж зернового хліба.

Грецька площа теж вказується на вищезгаданому плані міста Тучкова (Ізмаїла), тобто скоро можна буде відзначати її 200-річчя. Згодом вона була перейменована на Новобазарну площу. Нині це щільно забудована територія Ізмаїльського ринку.

Буквально за один квартал від неї розкинулася Сінна площа. Сама назва свідчила про її призначення – у колишні віки тут здійснювалася торгівля фуражем. Нині це Чкаловський сквер. Крім того була у місті Рибна площа, яка розташовувалась у квадраті нинішньої міської забудови, обмеженої вулицями Грецькою, Українського фронту, Дмитрівською та Савицького. Судячи з її назви, тут торгували рибою.

Була в місті ще одна, Нижня площа, що не збереглася до сьогоднішнього дня. На її місці нині знаходяться старообрядницька Свято-Нікольська церква та приватні житлові будинки.

На плані Ізмаїла 1908 року також позначена Госпітальна площа. Вона розташовувалася на схід від вулиці Олександрівської (нижня частина сьогоднішнього пр. Незалежності). У дореволюційну пору вона служила плацем для огляду військових підрозділів, які дислокувалися в нашому місті. Проте не лише. На парній стороні вулиці Німецької (нині Телеграфної) знаходився військовий шпиталь. Зараз ця територія повністю забудована. Це район тієї частини вулиці Телеграфної, де раніше розташовувався Окремий контрольно-пропускний пункт «Ізмаїл» прикордонних військ та будівля спортзалу «Авангард».

На цьому ж плані була позначена Гарманна площа (обмежувалася вулицями Німецькою, Ново-Бессарабською, Безіменною та Килимовою). Нині цього майдану не існує. Практично вся ця територія забудована приватними будинками. Також тут височіє єдиновірна Свято-Різдвяна церква.

Підготувала Діана ГЕРГІНОВА

Джерело: Південь сьогодні



Загрузка...