Ізмаїльський район з теплом, проте із незапланованими витратами

Ізмаїльський район з теплом, проте із незапланованими витратами

В усіх громадах Ізмаїльського району вже розпочався опалювальний сезон. Про це на нараді голови Ізмаїльської РДА Родіона Абашева з головами громад розповів його перший заступник Сергій Проданов.

Раніше за всіх – 23 жовтня – опалення увімкнули у Ренійській громаді. Трохи пізніше, з урахуванням погодних умов, – у Вилківський. Оскільки котельні тут індивідуальні, їх запускали поступово з 25 жовтня. З 4 листопада тепліше стало в установах та закладах Кілійскої, Суворовської та Саф’янівської громад, з 6 листопада почався опалювальний сезон і в Ізмаїлі.

Наразі всі об’єкти житлово-комунального, паливно-енергетичного господарства та соціально-культурної сфери району підключені до опалення.

До початку опалювального сезону підготовлено 102 котельні. Здійснений капітальний ремонт п’яти котелень та виконана заміна трьох котлів.

Станом на 12 листопада  заготовлено 3725,76 тон вугілля з необхідних 4894,54 тонн, 276,3 м3 дров з необхідних 295 м3 та 283 м3 пелет з необхідних 452 м3. Територіальні громади завершують тендерні процедури із закупівлі та підписання договорів на поставку твердого палива.

На території району готові до роботи 12 водопровідних та 15 каналізаційних насосних станцій, 12 водозаборів з поверхневих джерел та 52 свердловини.

Також підготовлено 396 багатоквартирних житлових будинків та 165 об’єктів соціально-культурної сфери, серед яких 44 дошкільних навчальних закладів, 58 закладів загальної середньої освіти та 63 заклади охорони здоров’я .

За словами чиновника, всі життєво важливі об’єкти критичної інфраструктури в Ізмаїльському районі захищені та забезпечені генераторами відповідної потужності.

В територіальних громадах Ізмаїльського району проведена інвентаризація всіх автономних джерел електропостачання, які можливо задіяти при виникненні надзвичайних ситуацій.

Згідно попередніх даних від територіальних громад, станом на 12 листопада в наявності 268 генераторів, з них:

  • 16 одиниць для забезпечення роботи котелень централізованого теплопостачання, що є стовідсотковим забезпеченням;
  • 37 одиниць для забезпечення об’єктів роботи водопровідно-каналізаційного господарства. Ц 68% від потреби. Наразі є необхідність закупівлі ще 16 одиниць для комунальних підприємств з водопостачання в селах Ренійської ТГ;
  • 122 одиниці для забезпечення роботи закладів освіти. Тут є дефіціт у п’ять відсотків;
  • 56 одиниць для забезпечення закладів охорони здоров’я, що складає сто відсотків від потреби.

«Також продовжується робота з територіальними громадами Ізмаїльського району щодо  забезпечення закладів середньої та дошкільної освіти потужними альтернативними джерелами живлення харчоблоків. Потреба по Ізмаїльському району складає 35 одиниць», – зазначив посадовець.

Наявні генератори забезпечені необхідним запасом палива із розрахунку на 5 діб роботи. Паливо зберігається на базах сертифікованих ліцензованих підприємств та в резервуарах на комунальних підприємствах. Також на постійній основі з територіальними громадами ведуться роботи з вжиття заходів щодо систематичного поповнення запасів палива. На сьогодні забезпеченість рідким паливом по району складає більше 100%.

З метою активізації розбудови розподіленої генерації для підтримки енергетичної системи й підготовки до опалювального сезону, в  Ізмаїльському районі протягом 2024 року встановлено 3 одиниці СЕС загальною потужністю 68,05 кВт та 1 блочно-модульну котельню на 1 МВт.  Остання розташована на території Ізмаїльської міської центральної лікарні.

Наразі розроблені проєкти  для будівництва 4 – х СЕС на об’єктах критичної інфраструктури на території Ренійської територіальної громади на об’єктах водопостачання та соціальної сфери  загальною потужністю 430 кВт.

На стадії будівництва 2 газопоршневі  установки ( по 1,5 МВт) загальною потужністю 3 МВт  на території приватного підприємства у місті Ізмаїл.

На стадії переговорів будівництво вітрової електростанції потужністю 19,5 МВт на території Кілійської територіальної громади за підтримки інвестора з Нідерландів. У Суворовській громаді також планується будівництво вітрової електростанції потужністю 600 МВт, для цього вже  виділено земельну ділянку.

Проведено капітальний та поточний ремонт вулиць та доріг в Ізмаїльському районі загальним обсягом 44,00 тис. м2.

Зимове утримання автомобільних доріг загального користування державного та місцевого значення будуть здійснювати підрядні організації відповідно до укладених договорів із ДП «Служба місцевих автомобільних доріг» та Службою відновлення та розвитку інфраструктури в Одеській області.

Проте є в районі і проблеми, які потребують негайного вирішення.

Так, на території Вилківської та Кілійської територіальних громад Ізмаїльського району відсутнє централізоване опалення та газопостачання, що суттєво збільшує споживання електроенергії для забезпечення базових потреб мешканців багатоквартирних будинків, зокрема для опалення квартир у зимовий період.

З 2009 року Постановою НКРЕ від 13.01.2011 № 8, встановлені тарифи на електроенергію за пільговим тарифом, що відпускається населенню, яке проживає в багатоквартирних будинках населених пунктів, не газифікованих природним газам і в яких не функціонують системи централізованого теплопостачання.

Згідно з цим, всі квартири в багатоквартирних будинках, де відсутнє централізоване теплопостачання та газопостачання, віднесено до категорії споживачів, які мають право користуються пільговим тарифом на сплату за електроенергію.

Отже, з 2009 до 2021 року енергопостачальні компанії виставляли рахунки на оплату мешканцям будинків без газопостачання та централізованого опалення за пільговим тарифом, але на даний час в компаніях ДТЕК та ООЕК вимагають від мешканців таких багатоквартирних будинків індивідуальні проєкти на електроопалення.

На сьогодні ця категорія споживачів змушена сплачувати за електроенергію за повним тарифом, який діє для всіх побутових споживачів – 4,32 грн/кВт год.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2024 № 632 «Про внесення змін до постанови КМУ від 05 червня 2019 р. № 483», встановлено фіксовану ціну на електроенергію для споживачів обладнаних електроопаленням з 01.10.2024 р.  по 30.04.2025 р. при споживанні  до 2000 кВт в місяць на рівні 2,64 грн/кВт год.

Для вирішення цього проблемного питання, необхідне оновлення та перевірка відповідних даних в базі даних  ДТЕК щодо зазначених будинків та встановлення для них пільгового тарифу на рівні 2,64 грн/кВт год, як для будинків без газопостачання та теплопостачання.

Також, як зауважив чиновник, НКРЕКП скасувала нічний тариф на поставку електроенергії для юридичних осіб  у грудні 2018 року шляхом внесення зміни до власної постанови від 23.08.2018 №894.

Нічні тарифи дозволяли промисловим підприємствам скоротити удвічі плату за електроенергію, спожиту з 23:00 до 7:00.

В Ізмаїльському районі для розвитку рисової галузі, яка є однією з найбільш енергозатратних галузей в промисловості, необхідний регулярний полив плантацій, на що потрібен великий об’єм води. З метою економії підприємства здійснювали полив саме вночі.

У зв’язку з необхідністю здійснення постійного наповнення водосховищ для розвитку як рисовової галузі, так і розвитку рибної промисловості витрачається дуже багато електроенергії, і водночас ідуть великі витрати коштів з державного бюджету.

Нічний тариф давав змогу екомити на електроенергії підприємствам з випічки хлібних виробів, а зараз, у зв’язку зі збільшенням витрат на електроенергію, збільшується і вартість хлібних виробів.

Така ж ситуація і з вуличним освітленням , яке використовується в нічний час – нічний тариф давав змогу економити бюджетні кошти.

Тож, посадовець наголошує, що повернення нічного тарифу для підприємств вирішить багато проблемних питань з розвитку ключових промислових  галузей. Проте з тексту доповіді невідомо, чи звертатиметься керівництво району з цього питання до відповідних органів державної влади.

Підготувала Діана ГЕРГІНОВА

Джерело: Південь сьогодні



Загрузка...