Аграрії з Узбекистану проведуть семінари для своїх колег з Одещини, які займаються вирощуванням бавовнику
Інформаційна агенція «Юг.Today» вже не раз розповідала про експеримент з вирощування бавовнику, який цьогоріч проводять деякі фермери на Одещині. Метою такої ініціативи є забезпечення України сировиною для виробництва пороху. Через війну в Україні та світі виник гострий дефіцит пороху, тому власне виробництво бавовни, як сировини для нього, вважається стратегічно важливим. Про це у своїй статті вчергове нагадали журналісти видання Kurkul.com.
Бавовник — специфічна культура, яка має свої особливості збирання — у три етапи. І якщо висів можна робити звичайною сівалкою для зернових, то для збору треба використовувати спеціалізований комбайн. Вартість такої техніки сягає понад $1 млн. Але, за словами народного депутата Степана Чернявського, бізнес вже готовий купувати цю техніку і надавати послуги аграріям.
За словами директора Українського інституту експертизи сортів рослин Сергія Мельника, бавовник — це нова для України культура, яка ще не випробувана.
«Технологічні карти 80-х років, коли в Україні його вирощували, не працюють, адже вже дуже змінився клімат. Але з огляду на перші результати, можемо говорити, що найкраще показали себе сорти турецької селекції. І в умовах без зрошення на рослині формується більше коробочок. Додаткове зволоження дає ріст зеленій масі, але коробочок на цих рослинах менше. До того ж можу припустити, що зрошення може завадити росту коріння. Це посухостійка культура, яка здатна сама брати для себе вологу з підземних вод», — пояснив посадовець.
Тож, пишуть наші колеги, наразі українські аграрії, які спробували вирощувати бавовник, потребують додаткових консультації з аграріями-практиками з інших країн.
«Звичайно, ми відреагуємо на цей запит фермерів і проведемо консультації зі спеціалістами, зокрема Узбекистану, які вже 60 років вирощують бавовник. Проведемо два-три таких семінари. І це вже буде предметна розмова практиків», — прокоментував необхідність проведення навчальних заходів Степан Чернявський.
Підготувала Діана ГЕРГІНОВА