Ізмаїльський державний гуманітарний університет у міжнародному проєкті Liberal Arts(фото)

Ізмаїльський державний гуманітарний університет у міжнародному проєкті Liberal Arts(фото)

Науково-педагогічні працівники ІДГУ у рамках проєкту «BNI-UE-2023-23: Співпраця Університету Адама Міцкевича з університетами України в рамках альянсу Європейських університетів» взяли участь у Liberal Arts Workshop у м. Познань (Польща) в Університеті Адама Міцкевича.

Основна концепція Liberal Arts полягає у тому, що це переважно гуманітарна освіта, яка більш спрямована на розвиток особистості студента, ніж на його підготовку до певної спеціальності. Це робить Liberal Arts освіту актуальною в ХХІ столітті: вона дає можливість студентам підготуватися до складності та різноманітності сучасного світу, а також до ймовірних змін професійних виборів у сучасному світі.

Протягом Workshop учасники мали можливість ознайомитися із досвідом впровадження освітньої концепції Liberal Arts відомих європейських закладів вищої освіти (Adam Mickiewicz University, Maastricht University, College of Liberal Arts & Sciences, Justus-Liebig-University, University College Freiburg, Uniwersytet Warszawski, Bard College Berlin, Leuphana University Lüneburg, Utrecht University). Під час обговорення було визначено, що основна мета Liberal Arts освіти – надання широких можливостей для розвитку особистості, зокрема, розвинути глибокі аналітичні здібності, критичне мислення; розвинути творчі здібності, продуктивність мислення, креативність; розвинути здатність і прищепити бажання проводити дослідження; здобути навички ефективної усної й письмової комунікації; розвинути суб’єктність, спроможність висловлювати незалежні судження; розвивати лідерство і партнерство; здатність працювати в команді, створювати колективні проєкти; підтримувати інфо- та медіаграмотність; формувати активізм і громадянськість; розвинути здатність навчатися впродовж життя; швидко перенавчатися, гнучко адаптуватися.

Поряд з актуальністю освітньої концепції Liberal Arts, присутні також певні ризики та проблемні питання її впровадження в університетах України.

Переваги та недоліки впровадження Liberal Arts у вітчизняну освіту були визначені на зустрічі учасників Workshop із заступником Міністра освіти і науки України Винницьким М. І. та головою Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти Бутенко А. П.

Було зазначено, що реалізація освітніх програм за моделлю Liberal Arts в українських закладах освіти передбачає врахування таких її особливостей, як:

  • широке дисциплінарне охоплення та глибина вивчення окремих предметів;
  • міждисциплінарність та міжгалузевість;
  • індивідуальна освітня траєкторія студента з можливістю обрати спеціалізацію вже після вступу або можливістю її змінити;
  • тьюторінг;
  • тісна взаємодія, партнерство викладачів та студентів;
  • демократичність процесу навчання; студентоорієнтоване середовище;
  • студентоорієнтоване навчання й оцінювання;
  • відмова від лекційного викладання;
  • ключові методи навчання – інтерактивні;
  • свобода викладача у виборі стилю викладання;
  • серед обов’язкових видів завдань (окремих курсів чи форм занять) такі: письмові роботи (есе, дослідницькі роботи), публічні виступи; семінар першого року (дослідження актуальних проблем наукового знання); груповий проєкт (він повинен мати суспільне, громадське значення, результатом якого є реальний продукт, але в якому оцінюється не стільки кінцевий результат, а вміння працювати у команді).

Щиро дякуємо організаторам за чудову можливість отримати ґрунтовні знання та досвід із впровадження концепції Liberal Arts.

Доц. кафедри УПТД Мурашко І. С.

 


Загрузка...