В Ізмаїлі відкрилась експозиція дитячих малюнків «Торгівля людьми очима дітей»(фото)

В Ізмаїлі відкрилась експозиція дитячих малюнків «Торгівля людьми очима дітей»(фото)

До Всесвітньго дня протидії торгівлі людьми, який відзначаєься щорічно 30 липня, в Ізмаїльському історико-краєзнавчому музеї Придунав’я відбулося відкриття експозиції дитячих малюнків «Торгівля людьми очима дітей». Організаторами такої ініціативи виступили представники Благодійного фонду «Карітас Одеса УГКЦ» у партнерстві з Цільовим фондом добровільних внесків ООН для жертв торгівлі людьми.

 

Виставка являє собою 20 малюнків місцевих дітей, які зображують ті чи інші аспекти експлуатації або містять заклик дбати про власну безпеку чи спрямувати зусилля для подолання злочину торгівлі людьми, переплетені з 10 деперсоналізованими історіями постраждалих від цього злочину, яких співробітники «Карітас Одеса УГКЦ» ідентифікували та яким надали стабілізаційну допомогу у період від початку повномасштабного вторгнення. Для більшої експресивності, історії побудовані у формі наративу від першої особи та описують кожен з етапів: потрапляння до фактичного рабства, протікання експлуатації та стан людини на моменті, коли вона звернулася по допомогу.

До малювання запрошувалися усі найменші жителі та гості Ізмаїлу, законні представники яких могли заявити про участь дитини в експозиції, заповнивши відповідну форму. 20 малюнків, які найбільш відповідно демонструють злочин торгівлі людьми, були відібрані для демонстрації та представлені на експозиції: найменшій авторці усього лише 5 років, а найстаршому учаснику – 15 років. Кожен з них отримав подарунок від Фонду за небайдужість та власний вклад у протидію торгівлі людьми у такому віці – тематичний екошопер з гаслом «Діти – не товар» у патріотичних тонах та з переліком номерів, до яких варто звертатись по допомогу. Такий захід корелює зі світовою спільнотою, адже за пропозиції Управління ООН зі злочинності та наркотиків, тематичним напрямком цьогорічного Дня протидії торгівлі людьми є саме діти та їхнє вразливе становище у цьому злочині.

На відкриття завітали діти Ізмаїлу з різних закладів освіти, які наразі мають табірну програму в Ізмаїлі. У ході заходу, присутні найперше вшанували пам’ять загиблих українських військовослужбовців та цивільних хвилиною мовчання. Після чого, менеджер соціальної сфери Благодійного фонду «Карітас Одеса УГКЦ» Юрій Берлінський провів коротку презентацію експозиції, а також інтерактивний практичний захід для присутніх дітей щодо доступного розуміння злочину торгівлі людьми та його видів, а також способів отримання допомоги дітьми. У другій частині з малечею попрацювала практична психологиня з багаторічним досвідом роботи з дітьми та молоддю Ольга Тимошенко, яка, враховуючи ситуацію в Ізмаїлі, сконцентрувалася на убезпеченні психічних станів дітей під час викликів війни: разом, присутні та тренерка вивчили декілька корисних технік самозаспокоєння, які допоможуть маленьким містянам як під час ворожих атак і обстрілів, так і у хвилюючих моментах життя.

«З минулого року напрямок протидії торгівлі людьми став особливо суттєвий для Ізмаїлу, адже до цього наш Фонд мав постійну команду боротьби з цим злочином лише в Одесі, - зазначив менеджер соціальної сфери Благодійного фонду «Карітас Одеса УГКЦ» Юрій Берлінський, - з 2023 року в Ізмаїлі почав реалізовуватись проєкт з запобігання торгівлі людьми у формі навчання населення, а у 2024 році його було продовжено, а також додатково запущено проєкт стабілізаційної допомоги для постраждалих від цього злочину у партнерстві з Цільовим фондом добровільних внесків ООН для жертв торгівлі людьми. Наразі ми намагаємося відшукати таких людей, щоб надати їм безкоштовну допомогу психологів та юристів, соціальний супровід в отриманні статусу постраждалого, а також матеріальну допомогу у розмірі майже 30,000 грн».

Експозиція буде залишатися відкритою та безкоштовною для відвідувань до 25 серпня за ініціативою адміністрації Музею, адже, як зауважили власне фахівці закладу культури, це - теж сторінка історії Незалежної України, хоча й темна.

Як зазначили представники Фонду, в Ізмаїлі зараз діють два проєкти даної тематики: «Стабілізаційна допомога постраждалим від торгівлі людьми» дозволяє людям, що піддавалися цьому злочину, отримати необхідну комплексну допомогу, включаючи безкоштовні послуги юристів, психологів та соціальних працівників, а також матеріальну підтримку у розмірі майже 30,000 грн; у той час як проєкт «Запобігання торгівлі людьми серед уразливих верств населення в Україні» має на меті навчити якомога більше населення способам виявлення та убезпечення себе та своїх близьких від цього злочину. Отримати консультації, детальну інформацію або обговорити можливість організації навчання можна за номером телефону: 050 314 22 63 – усі звернення є конфіденційними.

ДОВІДКОВО:

Благодійний фонд «Карітас Одеса УГКЦ» провадить діяльність у сфері протидії торгівлі людьми на Одещині починаючи з 2009 року. За 2023 рік представники Фонду виявили та надали різнобічну допомогу 26 людям, які постраждали від торгівлі людьми та перебували в Одесі чи Одеській області. Усього за рік було проведено 74 освітні заходи, практичних тренінгів та інформаційних кампаній, які разом дозволили Фонду охопити 54,469 людей.

В Україні офіційна кількість осіб, яких визнано постраждалими від торгівлі людьми, зросла на 71% - такий висновок можна зробити з аналізу статистики Національної соціальної сервісної служби України за кількістю наданих статусів особи, що постраждала від торгівлі людьми за перший квартал 2024 року. Якщо у першому кварталі 2023 року їх було 25, то за відповідний період 2024 року було надано 89 таких статусів.

Незмінними залишаються загальні тенденції: так, чоловіки частіше стають жертвами цього злочину (14 за період 2023 року та 53 - за 2024, у порівнянні з 7 за 2023 та 33 - за 2024 з числа жінок). Серед постраждалих майже не змінилася динаміка щодо дитячої експлуатації та рабства - статуси було надано 3 дітям у 2024 році та 4 - у 2023.

Якщо у 2023 році переважна більшість заявників (13) була жертвами використання у збройних конфліктах, то у 2024 році тип експлуатації змінився на змішаний (50), що говорить про ускладнення схем злочинців та використання постраждалих для одразу багатьох цілей. Разом з тим, кількість тих, кого використовують у військових конфліктах не лише не зменшилась, а й зросла: такий статус було надано 15 постраждалим за період перших чотирьох місяців у 2024 році.

Якщо у 2023 році на 26 встановлених статусів приходилася 1 відмова, то у 2024 році Нацслужба відмовила у встановленні статусу кожному 12ому заявнику з 89 людей, які зверталися за відповідним захистом.

Українці продовжують експлуатуватися здебільшого всередині країни: таких видів було виявлено 21 у 2023 році та 55 - у 2024 році. Разом з тим, якщо транскордонний вид експлуатації у 2023 році складав усього 16%, то за аналогічний період 2024 року він збільшився майже вдвічі та складає 38%. Країною, на території якої відбувається експлуатація, стала росія (94%), Польща та Італія (по 3% відповідно).

Географічний "антитоп" у минулому році відкривали Житомирська область (6 людей), Київська та Херсонська області (по 5 людей в кожній). За аналогічний період 2024 року географія змінилася: найбільша кількість постраждалих встановлена у Миколаївській області (17 постраждалих), Одеській та Закарпатьскій областях (по 13 постраждалих у кожній) та у місті Київ (13 постраждалих).

При цьому, встановлення статусу особи, постраждалої від торгівлі людьми - складна процедура, яка зіткається з чисельними перешкодами. Серед суб'єктивних - банальне незнання людей, що таке торгівля людьми і, відповідно, неможливість усвідомити, що вони стали жертвою цього злочину; небажання розповідати свою історію правоохоронним органам через страх, сором, зневіру тощо; відсутність знань, куди звернутися по допомогу та як це зробити. Об'єктивними ж причинами є тривалість процедури встановлення такого статусу; обов'язковість наявності певних критеріїв, визначених у законодавстві; невизначений час перебування людини у заручниках зловмисників, допоки їй не вдасться втікти чи отримати допомогу. Тому реальні статистичні показники є значно вищими, ніж заявлено - хоча й існуюча статистика, відверто, жахає.

Текст - Максим Юр'єв

Світлини - Оксана Картельян
Джерело: Місто 24


Загрузка...