На полях Бессарабії через спеку різко зростає кількість небезпечного для посівів шкідника
11 июля в 15:33
На пшеничних полях Причорномор’я через посушливу спекотну погоду різко зростає кількість жука кузьки хлібного. Багаторічними дослідженнями встановлено, що наймасовіші розмноження цього шкідника спостерігаються у теплі та посушливі роки, як зараз літом 2024 року, тоді як холодні та дощові викликають різкий спад їхньої чисельності. Яку небезпеку несуть ці жуки, розповів представник НПП «Тузлівські лимани» Іван Русєв, повідомляє «Бессарабія INFORM».
Великої шкоди посівам озимим та ярим завдають як самі жуки, так і личинки. У фазі наливання зерна жуки вигризають внутрішню частину зерна. Під час дозрівання вони виїдають ендосперм із боків, ближче до зародка.
Таке зерно під час обмолоту потрапляє у відходи. Зріле тверде зерно жуки не пошкоджують, а вибивають із колоса. Один жук протягом життя з’їдає 7-8 г зерна, але ще більша шкода від жука-кузьки у тому, що, розкушуючи м’які зерна, він вибиває вже затверділі. Жук здатен знищити 9-10 колосків, або 50-90 зерен. Підраховано, що за масової появи жуків втрати становлять понад 100 кг/га зерна.
«Заходів по захисту полів від жуків неймовірно багато, але всі вони розраховані на використання хімічних препаратів, які не тільки вбивають жуків але багато інших тварин, зокрема корисних комах. Природні можливості по регуляції чисельності на межі і тільки баланс площ природних та аграрних екосистем здатен стримати шкідників. Але сьогодні критично не вистачає природних екосистем і потрібно розширювати площі природно-заповідного фонду, про що доречі прописано в Угоді про асоціацію України з Європейським Союзом», ─ зазначив Іван Русєв.
Загрузка...