У Дунаї помітили мальків риб, які в Україні перебувають на межі зникнення
В річці Дунай розпочався довгоочікуваний скат молоді осетрових. Про це повідомляють експерти Всесвітнього фонду природи WWF-Україна.
За словами фахівців, які зафіксували молодь трьох видів – стерляді, білуги та, що особливо важливо, осетра руського, це є свідченням успішного природного нересту цих цінних риб.
«Хоча цьогорічний скат дещо менш інтенсивний, порівнюючи з минулим роком, це все ж таки позитивний знак, який свідчить про існування популяції осетрових в Дунаї.
Ця новина є чудовим прикладом успішних природоохоронних заходів, спрямованих на збереження осетрових в Дунаї. Спільними зусиллями науковців, рибалок та влади вдалося створити сприятливі умови для розмноження цих рідкісних риб, що дає нам надію на їхнє майбутнє», – зазначають науковці.
За їхніми словами, важливу роль на цьому шляху відіграє також підтримка таких міжнародних проєктів як LIFE-Boat 4 Sturgeon, який покликаний врятувати від вимирання чотири види осетрових, що залишилися в Дунаї. З 2022 по 2029 рік партнери проєкту реалізують шість природоохоронних заходів для порятунку осетра руського, стерляді, севрюги та білуги.
«Переживши динозаврів, осетрові види риб в Україні опинилися на межі зникнення. З 26 видів осетрових, що існують у світі, в наших водах історично водились шість: білуга звичайна, осетер атлантичний, осетер російський, осетер шип, севрюга звичайна та стерлядь прісноводна. Усі вони занесені до Червоної книги України. На жаль, осетер атлантичний та осетер шип офіційно визнані зниклими на території України через браконьєрство, руйнування природних місць нересту та будівництво гребель. Інші чотири види хоч і збереглися, але перебувають на межі зникнення», – підкреслює керівниця напряму «Вода» Всесвітнього фонду природи Україна (WWF-Україна), кандидатка географічних наук Оксана Коноваленко.
Фахівці зазначають, що кожен громадянин може зробити власний внесок у порятунок осетрових в Україні. Для цього потрібно:
- Відмовитися від купівлі чорної ікри та продуктів з диких осетрових. Натомість надавати перевагу продуктам з осетрових видів риб, що вирощені аквакультурно, тобто на осетрових фермах. Боротьба з браконьєрством та незаконною торгівлею осетриною ведеться на державному рівні, зокрема рибоохоронними патрулями Держрибагентства. Водночас важливо, щоб споживачі віддавали перевагу легальній аквакультурі, адже таким чином знищується економічна основа браконьєрства, підтримується стійке рибальство і забезпечується екологічна безпека України.
- Підтримувати природоохоронні організації та проєкти.
- Підвищувати обізнаність. Розповідати друзям та родині про проблему зникнення осетрових та про те, що можна зробити для їх порятунку.
У рамках проєкту LIFE-Boat 4 Sturgeon буде створено живий генетичний банк для чотирьох останніх видів осетрових у Дунаї та посилено природні популяції за рахунок зариблення молоддю їхнього ареалу. Серед заходів проєкту – створення «LIFE-Boat 4 Sturgeon», плавучого інкубатору на Дунаї у Відні (Австрія) для утримання та відтворення маточного поголів’я і вирощування молоді. Додатково, для мінімізації ризиків, подібний інкубатор для маточного стада буде побудовано на річці Кьорьош (Угорщина). Ще один інкубаційний контейнер буде встановлено на березі річки Мура (Словенія).
Серед партнерів проєкту – Віденьський університет природних ресурсів і природничих наук (керівник проєкту), Федеральне міністерство сільського, лісового, регіонального та водного господарства Австрії, viadonau, місто Відень, WWF Австрія, WWF Румунія, WWF Україна, WWF Болгарія, Revivo і MATE. ЄС забезпечує більшу частину фінансування через Програму LIFE.
Жоден з малюків, представлених на фото, не постраждав! Усі осетрики були обережно вивчені та випущені в річку, в доросле життя.
Підготувала Діана ГЕРГІНОВА