Фестиваль Виделкаfest в Одесі пройде під гаслом «Пам’ятай. Борись. Плекай»: про три дні літературних заходів, кінопоказів та музичних виступів

Фестиваль Виделкаfest в Одесі пройде під гаслом «Пам’ятай. Борись. Плекай»: про три дні літературних заходів, кінопоказів та музичних виступів

Вже завтра, 25 липня, в Одесі стартує третій Благодійний фестиваль української культури Виделкаfest, у програму якого входять читання та дискусії з вітчизняними авторами, кінопокази українських фільмів останніх років, музична сцена з живими виступами сучасних українських артистів та публічні обговорення про відновлення, ідентичність, культуру в часи війни. Насичений різноманітними заходами фестиваль триватиме три дні поспіль, кожен з яких має свою тематику: Виделкаfest втілює концепцію «Пам’ятай. Борись. Плекай». Детальніше про це організатори заходу розповіли під час пресконференції 24 липня, повідомляє видання «Південь сьогодні».

Нагадаємо, Благодійний фестиваль Виделкаfest був започаткований у 2023 році військовослужбовцем 56 окремої мотопіхотної Маріупольської бригади Сергієм Гнезділовим. Як і Сергій, сам фестиваль родом із міста Вилкове Одеської області. Саме там він був проведений у 2023 році. У 2024 році Виделкаfest прогримів у Чорноморську, що було пов’язано з обмеженнями воєнного часу. Наразі насичений на події захід відбудеться в Одесі 25-27 липня й представить відвідувачам одразу три сцени: літературна, музична та кіносцена. Відвідування – безкоштовне.

Як раніше журналістам видання «Південь сьогодні» розповідав Сергій Гнезділов, у фестивалю три мети. Перша і найголовніша – це пам’ять. Пам’ять про тих, хто загинув і на нього ніколи не потрапить. Друга – це привезти українську культуру в українські міста, в яких її дуже мало. Третя ціль – це збір на потреби підрозділу, у лавах якого вже шість років боронить Україну Сергій Гнезділов.

Виделкаfest втілює концепцію «Пам’ятай. Борись. Плекай». Перший день фестивалю буде присвячений пам’яті. В першу чергу про тих, хто загинув, боронячи Україну, і, на жаль, більше ніколи не зможе відвідати фестиваль. А також пам’яті про історичні події України та усвідомленню впливу нашого минулого на наше теперішнє:

«Пам’ять і розуміння причинно-наслідкових зв’язків: чому ми живемо зараз так, як ми живемо, чому відбуваються ті процеси, які відбуваються», – пояснює виконавча директорка фестивалю Іванна Антонюк.

Другий день присвячений боротьбі. Не варто й казати, що це слово є наскрізним в історії нашої країни, і залишається актуальним до сьогодні. Боротьба за існування, за національну ідентичність, свободу, культуру та традиції – триває.

«Тому що Україна, мені здається, Богом обраний народ, який приречений на вічну боротьбу… Поки ми існуємо – ми повинні боротися. І без цього ми можемо зникнути не тільки як країна, а і як нація», – каже Іванна Антонюк.

Третій день – плеканню: культури, спільноти, мистецтва, мови, пам’яті.

«Плекай – це про дослідження реальної культури, глибокої, цікавої культури, яку не знищила радянська влада, або вона намагалася знищити, але ми намагаємося її перевідкрити для людей, які приходять на наші заходи», – розповіла виконавча директорка фестивалю Виделкаfest.

Кожного дня фестивалю відвідувачі зможуть обрати подію собі до душі: літературну сцену з читаннями та дискусіями, кіносцену або музикальну, або декілька одразу. Зазначимо, що графік на ці три дні ми залишимо нижче у публікації.

Літературна сцена

Значну увагу цього року організатори намагались приділити саме літературі, про що розповіла Марина Горбатюк – координаторка літературної сцени фестивалю.

«Ми обирали авторів за тими цінностями, які можуть бути для нас спільними. На жаль, не вдалося залучити всіх-всіх цікавих, а їх насправді безліч в Україні. На щастя, відколи російська книга вийшла з нашого ринку, виявляється, у нас є неймовірно багато цікавих авторів, цікавих жанрів. Шалений розвиток фентезі, фантастики, ми в останній момент додаємо Світлану Тараторіну. Тобто ми намагалися наповнити наші події максимально різними темами для того, щоб залучити якомога ширше коло зацікавлених. Тому що, я думаю, коли література працює лише для людей, які цікавляться літературою – цього мало. Нам потрібно виходити на ширші рівні, з різних боків підходити, залучати, зацікавлювати», – поділилась Марина Горбатюк.

25 липня серед усього відбудеться творчий вечір Олександра Ірванця – одного з засновників постмодернізму в Україні, а також дискусія про мову з Остапом Сливинським й лекція про Івана Багряного. Також виступатиме іноземний гість Джонатан Фінк з подкастом про ідеологію та пропаганду. Весь розклад можна побачити на фото нижче.

26 липня, другий день фестивалю, буде присвячений військовослужбовцям, їхній творчості, а також дискусіям та презентаціям творів, відбудеться вечір комбатантської поезії. Свої вірші читатимуть чинні військовослужбовці, ветерани російсько-української війни: Артем Полежака, Ярина Чорногуз, Василь Духновський, Ігор Мітров, Федір Рудий. Сергій Пантюк в рамках фестивалю зокрема розповість про те, як говорити з дітьми про війну.

Традиційно, окрім текстів учасників, зі сцени також пролунають вірші поетів і поеток, які з різних причин не можуть особисто взяти участь у фестивалі. Музичний супровід заходу здійснюватиме Діана Гульцова – піаністка, заслужена артистка України, солістка Одеської обласної філармонії імені Давида Ойстраха.

27 липня презентуватимуть сучасних українських авторів, виступатимуть з перформансами, розповідатимуть про те, які є виклики та досягнення у сфері українського книговидання, як читати українських класиків та писати рецензії. Пропонуємо ознайомитися детальніше з програмою на фото нижче.

Координаторка Літературної сцени фестивалю Марина Горбатюк наголосила: чим більше професійних читачів – тим більше критичного сприйняття інформації серед суспільства.

«Я думаю, що література, як реакція на об’єктивну дійсність, мусить бути якомога чіткішою, формулювати смак і формулюватися зі смаку зрештою… Власне, наша літературна програма – про закриття всіх больових точок, які можемо покрити цього року».

Музична сцена

А ось на музичній сцені, як розповіла виконавча директорка фестивалю Іванна Антонюк, переважно представлені поки що маловідомі молоді українські виконавці та гурти. Організатори Виделкаfest вірять, що саме завдяки таким можливостям молоді музиканти зможуть знайти нову аудиторію та заявити про себе, стати більш конкурентноспроможними.

«Музична сцена цього року стала більше як майданчик для пошуку нової аудиторії і знайомства з нею великої кількості молодих музикантів, молодих гуртів, в тому числі одеських. Тому що ми дуже хочемо, щоб на наших сценах були не тільки давно популярні гурти, про яких всіх знають… Але хотілося б ще дати можливість молоді стати конкурентноспроможними у цьому морі виконавців, показати себе, познайомитись із новою аудиторією. У нас виступають «Пиріг та Батіг», «Мертвий Півень», але в нас виступають і молоді гурти – «Забавка і Дмитрик», «КРОКІС»… Це про молоді гурти, про які ви швидше за все ще не чули, але ми сподіваємося, що після фестивалю почуєте».

Сергій Гнезділов додав, що в перший рік існування Виделкаfest до виступу запросили ще тоді не надто відомий «Пиріг та Батіг» – за символічну плату, а вже зараз гурт відомий по всій Україні.

«Тому я впевнений, що такі гурти буквально через два роки буде знати вся країна, бо вони дійсно – це якісна музика, це те, що має сьогодні грати на радіостанціях», – каже Сергій.

Серед переліку виконавців ви зможете побачити і вже відомих вам музикантів. Розклад на фото нижче.

Кіносцена

По вечорах 25-27 липня відвідувачі заходу зможуть переглянути кінострічки. Цього року акцент робився саме на документальних стрічках, які в умовах сучасної реальності України порушують глибокі та актуальні теми. Наприклад, «Будинок Слово» режисера Тараса Томенка розповідає нам про історію, яку не можна забувати – про письменників та поетів «Розстріляного відродження», радянський режим та трагічні долі. Буде представлено фільм «Real» про російське вторгнення в Україну режисера Олега Сенцова, який, маючи патріотичну позиції, у 2014 році боровся за український Крим, був затриманий ув’язнений в рф та в 2019 році повернутий в рамках обміну до України. Після початку повномасштабної війни вступив до лав армії. «Стрічка часу» режисерки Катерини Горностай розповість глядачам про вчителів та учнів під час війни. Це перший український фільм за останні майже 30 років, включений до основної конкурсної програми Берлінського міжнародного кінофестивалю. Крім того, в останній день фестивалю відвідувачам буде представлений перший короткометражний фільм режисерки-початківиці з Вилкового Катерини Дівущак «Зооморфна скульптура». Розклад – на фото нижче.

Про важливий збір для 56 Маріупольської ОМБ

В рамках фестивалю Виделкаfest буде оголошено про спільний збір із фондом Dignitas на 3 млн грн на евакуаційні роботизовані комплекси для 56 Маріупольської ОМБ. Сергій Гнезділов розповів, що на фронті існує значна проблема з евакуацією поранених:

«Ми зіштовхнулися з проблемою, що станом на зараз дуже важко навіть легкопораненого бійця евакуювати з лінії фронту. Тому що для того, щоб його евакуювати, нам потрібно мінімум чотири людини, які візьмуть ноші, дістануться туди, покладуть його на ноші і три кілометри будуть його нести. І відправляючи туди групу, ми наражаємо на небезпеку і цих чотирьох людей. В умовах тотального браку людського ресурсу Україна має роботизуватись».

Це перша така велика співпраця фестивалю з фондом, і організатори дуже сподіваються, що протягом заходу вдасться закрити цей необхідний збір.

Чи буде Виделкаfest на півдні Одещини?

Як вже неодноразово згадувалось, проведення фестивалю на території півдня Одеської області наразі ускладнено обмеженнями воєнного часу. Однак крім цього організатори намагаються масштабувати Виделкаfest, й у перспективі вбачають ідею організувати, так би мовити, філії фестивалю – по Одещині. Проте головне для реалізації такого задуму – це наявність охочих жителів міст області, які виявлять бажання долучитися до великої команди й організовувати фестиваль «у себе вдома».

«Ми б хотіли прийти до концепту, коли величезний триденний фестиваль відбуватиметься в Одесі, а сезонні спецподії і можливо навіть районні підрозділи фестивалю – вони відбувались б у містах Одещини. Чому я говорю про, як ми їх ще називаємо, соти фестивалю – я вважаю, що, наприклад, ізмаїльці мають робити для Ізмаїла щось. І, можливо, врешті-решт, ми зайдемо в Вилкове, знайдемо там цих п’ятьох людей, які в подальшому будуть в себе в місті робити те, що колись ми започаткували. Саме ініціатива і дає те, до чого ми намагаємось наблизитись – щоб суспільство на сьогодні було більш проактивним, ніж зараз. Бо проактивність населення – це те, що нам дуже потрібно».

Варто зазначити, що команда Виделкаfest працює на волонтерських умовах, або, по-іншому – на ентузіазмі. На організацію одного фестивалю йде близько семи місяців – адже усі члени команди мають свою основну роботу й живуть у різних місцях. Сам Сергій перебуває на передовій. Для підготовки наступного, четвертого фестивалю, планують виділити дев’ять місяців – робота над цим розпочнеться вже з початку осені. Тобто перепочинок триватиме зовсім недовго.

На питання, чи відчувають організатори Виделкаfest відгук від суспільства, Сергій зауважив – команда працює не заради подяк – а в першу чергу з розумінням важливості справи, в яку вкладаються зусилля, й цінність цих культурних заходів можуть оцінити навіть з роками:

«Я думаю, що це гра в довгу. Не можна щось зробити, і тобі всі мають бути одразу вдячні. Це історія як, наприклад, з великими фестивалями як Червона Рута. Я не думаю, що тоді, коли його робили, всі вважали, що мають бути вдячні організаторам. Але пройшло 20 років, і тепер люди по-іншому сприймають той фестиваль, який був, по-іншому переоцінюють його внесок у розвиток української культури. Це по-іншому сприймається з часом. Тому, я думаю, що жоден з членів команди тут не сприймає це, що ми приїхали вам робити, і ви нам маєте зараз бути вдячні. Ми підходимо до цього більше як до хобі, класної крутої справи, яку ми робимо спільно, і в цьому є дуже багато крутих речей. Бо коли ти спілкуєшся з класними людьми, в якомусь спільному процесі, це дуже класно насправді. Тому якщо є бажання у читачів – обов’язково приєднуйтесь до нашої постійної команди або до непостійної команди. Все залежить від вашої ініціативи, Одеський регіон».

Фестиваль реалізується громадською організацією «Ініціатива «ЛЮДИ»» в співпраці з Одеською ОВА та Одеською міською радою у межах мистецького конкурсу державної установи «Український інститут книги», Культурних Сил та PEN Ukraine за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», European Endowment for Democracy, America House Odesa, Odesa Business Club та Vivat. Медіапартнери — «Суспільне Одеса», Радіо «Культура». Організатори Виделкаfest зауважують – підтримка меценатів відіграє дуже значну роль у можливостях проведення фестивалю.

Амєлія МИЙНОВА

Джерело: «Південь сьогодні»



Загрузка...