У Нацпарку на Одещині відпочиває гість з Франції: чому його візит такий важливий для установи

У Нацпарку на Одещині відпочиває гість з Франції: чому його візит такий важливий для установи

Домінік вирушив з Вюлетт-сюр-Мер (Veulettes-sur-Mer (Нормандія)) 17 березня 2025 року. За 4 місяці він подолав понад 6800 кілометрів, зупиняючись на ключових вузлових «пунктах» міграційного шляху. Домінік – качур широконіски (Anas clypeata). А зафіксувати його шлях вдалося завдяки GPS-маяку, встановленому у рамках проєкту Північно-Східноатлантичного наукового інституту (Institut Scientifique Nord Est Atlantique (INSNEA)). Про подорож качура розповіли у Ніжньодністровському НПП, передає видання «Південь сьогодні».

Шлях Домініка пролягав від боліт біля річки Дюрдан через Німеччину (зупинка 28 березня), Латвію, білорусь і росію з численними зупинками на великих річках і водосховищах – з березня до липня він трудився й збирався з силами.

Нарешті 16 липня Домінік прибув до Одещини – на територію Нижньодністровського національного природного парку.

«Це дивовижний епізод, адже качур-далекобійник обирає наші плавні, води та лугові ландшафти, як важливий пункт проміжного відпочинку. Дані De Facto –  GPS-трекінг підтверджують маршрут, що поєднує західноєвропейські болота з нижньодністровською екосистемою. Домінік демонструє життєву залежність від щільно розташованих водно-болотних угідь уздовж великого маршруту. Зупинка паха в парку підкреслює значення регіону як «екологічного вузла» для перелітних птахів. Це ще один доказ того, що Нижньодністровський нацпарк – стратегічно важливе місце для збереження миграційних маршрутів птахів», – зазначають працівники установи.

Проект INSENA з 2012 року фінансує дослідження для дійсно масштабного наукового аналізу. Збір подробиць про зупинки кожного птаха дозволяє побудувати реальні карти пересування, які потрібні створення зон охорони та проведення заходів збереження.

Фахівці продовжать стеження за переміщеннями Домініка: він може зупинитися на нових ділянках заплав, що розташовані на території інших пам’яток природи.

Відвідувачі Нацпарку можуть долучитись до спостережень: переглядати GPS-маршрут Домініка онлайн, вести фотозвіти, записувати спостереження за качками та іншими водними птахами.

Шлях качура може стати темою освітньо-просвітницькі акції – лекції або посту, присвячених Домініку, з фотодокументацією, актуальними текстами і роз’ясненням важливості транснаціональних програм охорони пернатих.

«Домінік – символ єдності екосистем. Його поява – це не просто приємна новина для парку, а реальний сигнал: українські плавні – важливий вузол на карті світових миграційних шляхів. Пташиний маршрут проходить через країни, політики, мови – але природа не знає кордонів. Домінік – далеко не один. Його історія надихає працювати над збереженням місць зупинки, надавати спокій і безпечні умови для проходу пернатих», – додають екологи.

Підготувала Діана ГЕРГІНОВА

Джерело: «Південь сьогодні»



Загрузка...