Отруйна риба, яку почали зустрічати в Чорному морі, може відкрити нові можливості для бізнесу

Отруйна риба, яку почали зустрічати в Чорному морі, може відкрити нові можливості для бізнесу

Риба-куля або тетраодон сріблястий викликала хвилю занепокоєння в Одесі після повідомлення Держекоінспекції Південно-Західного округу про її появу біля українських берегів. Проте, як розповів Суспільному доктор біологічних наук та фахівець з інвазивних видів риб Юрій Квач, ці випадки поодинокі і загрози для відпочивальників під час курортного сезону немає.

Нагадаємо, у Держекоінспекції Південно-Західного округу повідомили про тетраодона сріблястого — отруйну рибу з родини скелезубих, відому здатністю роздуватися при небезпеці. У дописі йдеться, що цей інвазивний вид має потенціал витіснити місцеву фауну, загрожує біорізноманіттю, а при вживанні – може спричинити отруєння через смертельну речовину тетродотоксин.

«Навіть крихітна доза може спричинити смерть», – попередили в Держекоінспекції.

У повідомленні також наголосили, що хижак живиться молюсками, рибою та ракоподібними, розгризає сітки, псує улов і завдає економічної шкоди рибалкам.

Морський біолог Юрій Квач скептично оцінив повідомлення про загрозу. Він наголосив: поява тетраодона в Чорному морі – не новина, але даних про його популяцію поблизу Одеси немає:

«Оце що розказали, що «біля берегів Одеси, зазвичай зустрічаються в дельті Дунаю, в Одесі» – це щось перекручено і перебільшено… Коли там її взагалі ніколи не бачили і вона там не буде жити. Це тихоокеанський вид – їй Чорне море взагалі не підходить».

Біолог також вважає, що ймовірна поява тетраодона – поодиноке явище, пов’язане з випадковим занесенням через судна. За його словами, риба-куля –  вид, який потребує високої солоності.

«По-перше, її тут (в Чорному морі, – ред.) немає. А навіть якщо одна-дві штуки є, то я готовий заплатити гроші, якщо мені принесуть цілу свіжу», – запевнив Юрій Квач.

Юрій Квач підтвердив: тетраодон – це саме та фугу, яку в Японії подають у ресторанах. Проте їсти її без належної обробки небезпечно.

«Отруйна тільки жовч. Її готують лише професійні кухарі, які вміють її чистити… У Туреччині й Греції її вже ловлять, наймають японців, які роблять шоу з приготування фугу», – додав фахівець.

Юрій Квач наголосив: навіть якщо тетраодон з’являтиметься, боятися його не варто:

«Не треба цього боятися, що ви будете заходити купатися в море, а на вас будуть оці тетраодони кидатися – це теж повна дурня. Риба не така дурна, щоб в руки до людини потрапити. Вона буде тікати, і її треба буде ще спеціально ловити».

Науковець не виключає, що тетраодон може з часом адаптуватися, але наразі це не підтверджено. Натомість прикладом успішної адаптації є інший інвазивний вид – корейський кам’яний окунь:

«В районі Фонтанки та Чорноморська були останні знахідки, і ловлять її на вудочку. Скільки їх взагалі в морі – ми не знаємо, тому що промислового вилову немає. Я спілкувалася з болгарами – у них рибалкам корейський окунь вже масово трапляється в тралових уловах. Це промисловий вид, тобто він адаптувався, хоча він теж живе в Тихому океані і йому потрібна більша солоність».

Попри потенційну шкоду для морського біорізноманіття, риба-куля може стати новою нішею для бізнесу. Таку перспективу морський біолог не виключає:

«Для соціуму – ми можемо на цьому заробити. Тому не треба цього боятися… будемо відкривати японські ресторани і за великі гроші туристам продавати фугу – ми ще й заробимо на цьому».

Втім, він наголошує: це можливо лише за умови контролю, обережності й наявності фахівців, які вміють безпечно готувати цю рибу.

Підготувала Діана ГЕРГІНОВА

Джерело: Південь сьогодні



Загрузка...