Закінчився строк добровільного виходу релігійних громад з УПЦ МП: скільки з них перейшли до ПЦУ на Одещині
20 травня 2025 року завершився термін для добровільного виходу релігійних громад із Української православної церкви московського патріархату (УПЦ МП), встановлений Законом №3894-ІХ. За весь період з 2019 року в Одеській області до Православної Церкви України перейшли лише 5 громад. Про це пише 048.ua, передає видання «Південь сьогодні».
За даними голови Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Віктора Єленського, загалом від часу отримання Томосу в 2019 році понад 1900 громад по всій Україні перейшли до ПЦУ. Однак це становить лише невелику частку від загальної кількості релігійних організацій УПЦ МП.
«На сьогодні в Україні залишається понад 10 тисяч громад Української православної церкви московського патріархату. На підконтрольній території України їх близько 8 тисяч – майже стільки, як і громад ПЦУ», – повідомив Єленський представникам ЗМІ.
За словами чиновника, найбільше релігійних громад перейшло у Волинській, Київській і Хмельницькій областях. «Складна ситуація» спостерігається в Дніпропетровській області, де небагато переходів, а також на Одещині, Донеччині та Херсонщині.
«Але ж зрозуміло. Бо там, де ведуться активні бойові дії, не до переходів», – прокоментував Єленський ситуацію в прифронтових регіонах.
Станом на травень 2025 року в Одеській області до ПЦУ перейшли лише 5 релігійних громад:
- Село Пужайкове, Балтський район – громада святого Димитрія Солунського першою в області оголосила про перехід у січні 2019 року.
- Селище Сарата – громада вирішила перейти з УПЦ (МП) до ПЦУ також у січні 2019 року.
- Село Концеба, Подільський район – 31 жовтня 2024 року релігійна громада разом із настоятелем отцем В’ячеславом перейшла до ПЦУ.
- Село Дахталія – 11 березня 2025 року митрополит Вінницький і Барський Симеон прийняв настоятеля храму святого великомученика Димитрія Солунського до ПЦУ.
- Село Старі Бросківці – громада також здійснила перехід до ПЦУ протягом останніх років.
Православна Церква України в Одесі продовжує активну діяльність під керівництвом архієпископа Одеського і Балтського Афанасія. Єпархія включає численні парафії, зокрема Кафедральний собор Різдва Христового, Свято-Троїцький храм, храм святого великомученика Юрія Переможця та інші.
У квітні 2025 року стало відомо про плани побудови нового собору ПЦУ в Одесі на місці колишнього Центрального військового храму біля скверу Космонавтів, що символізує відновлення історичної справедливості та духовної спадщини міста.
Журналісти нагадують, що у серпні 2024 року Верховна Рада України ухвалила Закон №3894-ІХ «Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій», який передбачає заборону діяльності релігійних організацій, пов’язаних з російською православною церквою.
Закон надавав релігійним громадам УПЦ (МП) дев’ять місяців для добровільного виходу з-під юрисдикції московського патріархату. Цей термін офіційно завершився 20 травня 2025 року.
Попри прийняття закону та завершення терміну добровільного переходу, переважна більшість громад УПЦ (МП) в Україні залишилася під юрисдикцією московського патріархату, що створює нову правову та релігійну реальність в країні.
Наразі невідомо, як питання переходу до ПЦУ буде вирішуватися надалі з тими громадами, які так і залишилися під московським патріархатом після завершення терміну добровільного виходу.
Додамо, що, згідно положень Закону, зокрема, правочини, пов’язані з використанням майна (оренди, найму, лізингу, інших форм користування чужим майном), строк дії яких не закінчився, вчинені між резидентами України та відповідною іноземною релігійною організацією, діяльність якої в Україні заборонена, а також із зареєстрованими в Україні юридичними особами, власником, учасником яких є така іноземна релігійна організація, що не привели свою діяльність у відповідність із цим Законом у строк, встановлений частиною третьою статті 4 Закону №3894-ІХ , припиняються достроково.
Також у Законі визначається, що «іноземна релігійна організація, діяльність якої в Україні заборонена, не може бути власником, учасником зареєстрованих в Україні юридичних осіб. Такі юридичні особи повинні привести свій склад учасників у відповідність із цим Законом протягом трьох місяців з дня заборони діяльності в Україні відповідної іноземної релігійної організації. У разі якщо юридична особа не приведе склад учасників у відповідність із цим Законом у встановлений строк, така юридична особа припиняється на підставі рішення суду за наслідками розгляду позову центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері релігії.
Підготувала Діана ГЕРГІНОВА