Одещина – у лідерах із захворюваності та смертності від ВІЛ/СНІД

Одещина – у лідерах із захворюваності та смертності від ВІЛ/СНІД

Одеська область залишається одним із регіонів із найвищими показниками поширеності ВІЛ-інфекції в Україні.

За інформацією Одеського обласного центру контролю та профілактики хвороб, станом на 1 квітня 2025 року рівень поширеності становить 833,5 випадки на 100 тисяч населення, що є другим найвищим показником по країні після Дніпропетровщини.

За перший квартал 2025 року в області зареєстрували:

  • найвищий показник захворюваності на ВІЛ-інфекцію — 12,7 на 100 тисяч населення;
  • результативність тестування — 0,75%, що також є серед найвищих в Україні.

Разом з тим, зафіксували зниження диспансерної групи на 24,5%, що може свідчити як про міграційні процеси, так і про виклики в системі тестування та виявлення нових випадків.

Поширення за шляхами інфікування:

  • статевий шлях — 82,2% (з тенденцією до зростання);
  • парентеральний шлях (через ін’єкційне вживання наркотиків) — 16,8%. 

Показник смертності, зумовлений СНІДом, в області є найвищим в країні — 2,08 на 100 тисяч населення.

 

 На антиретровірусній терапії (АРТ) в Україні перебуває 116 730 осіб, значна частина з яких — в Одеській області.

Одеський обласний центр контролю та профілактики хвороб продовжує реалізацію заходів із раннього виявлення та  профілактики ВІЛ-інфекції, а також зміцнення співпраці з громадами та медичними закладами області для зменшення епідемічного навантаження.

З 2025 року  в межах програми «Стійка відповідь на епідемії ВІЛ і ТБ в умовах війни та відновлення України» мобільна амбулаторія безоплатно надає послуги з тестування і профілактики соціально значущих хвороб у Одеській області.

Програма спрямована на зниження рівня соціально значущих інфекційних захворювань в Україні та підвищення рівня раннього виявлення небезпечних хвороб, що сприятиме ефективнішому лікуванню та зменшенню ризику поширення інфекцій у громадах.

Спеціалізовані авто для регіонів закуплені в рамках співпраці Міністерством охорони здоров’я України та Глобального Фонду через UNICEF та обладнані Центром громадського здоров’я України.

Що необхідно знати про ВІЛ та його профілактику. 

Джерело інфекції при ВІЛ-інфекції– безпосередньо інфікована вірусом людина. 

Зараження можливе при:

  • статевому контакті з інфікованим незалежно від статевої орієнтації;
  • кровообміні з інфікованим (у т.ч. при ін’єкційному вживанні наркотиків, пересадці органів інфікованої людини здоровій);
  • вигодовуванні грудним молоком інфікованою матір’ю малюка.

Якщо ВІЛ-інфікована жінка народжує дитину, то дитина не обов’язково має бути носієм вірусу. При проведенні антиретровірусної терапії (далі – АРТ) ризик передачі вірусу від матері до дитини значно знижується.

 

ВІЛ не передається у таких випадках:

  • через обійми або поцілунок (проте ВІЛ може передатися, якщо в слині є домішки крові, а у партнерів є відкрита рана в ротовій порожнині);
  •  через рукостискання;
  • через кашель та чхання;
  • при проживанні в одній квартирі, використанні спільної ванни або туалету, спільного посуду для їжі, користуванні спільним басейном;
  • через укуси комах;
  •  при використанні спільного телефону;
  • через піт або сльози.

Основна умова профілактичних заходів – ваша поведінка!

1. Спеціальне виховання дітей і лекції для дорослих з питань захисту й запобігання.

2. Статеві контакти – найбільш розповсюджений шлях передачі вірусу. Тому надійний спосіб запобігти зараженню – уникнення випадкових статевих контактів, використання презервативів.

3. Вживання ін’єкційних наркотиків не тільки шкідливо для здоров’я, але і значно підвищує можливість зараження вірусом. Як правило, ті, хто вводять внутрішньовенні наркотики, використовують загальні голки і шприци без їхньої стерилізації.

4. Використання будь-якого інструментарію (шприци, системи для переливання крові) як у медичних установах, так і в побуті при різних маніпуляціях (манікюр, педикюр, татуювання, гоління тощо), де може міститися кров людини, зараженої ВІЛ, потребує його стерилізації. Вірус СНІДу нестійкий, гине при кип’ятінні миттєво, при +56ºС протягом 10 хвилин. Також можуть бути використані спеціальні розчини для дезінфекції. Спирт не знищує ВІЛ!

5. Перевірка донорської крові обов’язкова.

Джерело: medicine.rayon.in.ua



Загрузка...