Як на Одещині погода кінця квітня вплинула на розвиток польових і плодових культур

Як на Одещині погода кінця квітня вплинула на розвиток польових і плодових культур

Агрометеорологічними підсумками третьої декади квітня по Одеській області поділилися у Гідрометцентрі Чорного та Азовського морів.

Третя декада квітня по території Одещини характеризувалася переважно теплою як для даного часу сухою погодою. Тільки 27-29 квітня, внаслідок переміщення холодних атмосферних фронтів, температурний фон був нижчим за середні кліматичні показники на 3-4º.

Тривалість сонячного сяйва становила 113-122 години або 157-164% від декадної норми.

Температура

Середня за декаду температура повітря з півдня на північ становила 14-15º тепла і виявилась на 1-3º вище за норму і торішні значення. В порівнянні із попереднім періодом температурний режим підвищився на 4-5º.

Максимальна температура повітря в найтепліші дні підвищувалася до 27-30º. Поверхня ґрунту нагрівалася до 48-62º.

Мінімальна температура повітря в найхолодніші ночі у більшості районів знижувалася до 0-5º морозу, місцями – до 1-3º тепла, в прибережній зоні – 6º тепла. Поверхня ґрунту охолоджувалася до 0-4º морозу, в прибережній зоні – плюс 1º. Заморозки відмічалися упродовж 1-3-х днів декади, на складних ділянках рельєфу – п’яти днів.

Середня за декаду температура ґрунту на глибині 10 см становила 17-19º тепла.

Середня місячна температура повітря становила 9-11º тепла і виявилась близькою до норми і на 3-4º нижче торішніх значень.

Опади та вологість повітря

Опади кількістю 1-11 мм або 11-122% від декадної норми спостерігалися лише в окремих пунктах області упродовж одного дня декади. Місячна кількість опадів у квітні на переважній частині території області не перевищувала 8-19 мм або 24-68% від норми. Тільки місцями в Ізмаїльському районі випало 33-36 мм, що відповідає місячній нормі.

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила 44-64%. Упродовж 3-8 днів декади у денні години відмічалося її зниження до 30% та менше.

Середній за декаду дефіцит вологості повітря становив 7-11 мб при середніх багаторічних значеннях – 5-6 мб.

Вітер переважав слабкий та помірний. Лише місцями упродовж одного дня декади відмічалося посилення швидкості вітру до 15-16 м/сек.

Вплив на розвиток польових і плодових культур

За даними метеорологів, наприкінці квітня, внаслідок тривалого періоду відсутності ефективних опадів, підвищеного температурного фону та низької відносної вологості повітря для рослинності, умови для повноцінної вегетації польових культур були несприятливими. До того ж в результаті інтенсивної витрати корисної вологи рослинами відбувалось суттєве погіршення вологозабезпечення посівів. Проте підвищений температурний режим обумовив стрімке накопичення ефективного тепла, внаслідок чого розвиток польових і плодових культур проходив на тиждень раніше середніх багаторічних дат.

Підготувала Амєлія МИЙНОВА

Джерело: «Південь сьогодні»



Загрузка...