Лебеді, баклани, шпаки – скільки та яких ще птахів планують відстрілювати на Одещині
Кілька днів тому видання «Південь сьогодні» розповідало про те, що за розпорядженням головного ветеринарного лікаря України Володимира Кустурова на Одещині планують відстріл птахів. Запланований захід, який обурив суспільство, пояснюється необхідністю «діагностичного відстрілу». А приводом є епідемія пташиного грипу, про яку, як каже директорка Нацпарку «Тузлівські лимани» Ірина Вихристюк, тут нічого не відомо. Відповідь на питання, нащо відстрілювати пернатих в сезон розмноження, шукали журналісти ТСН.
У відділі організації протиепізоотичної роботи ГУ Держпродспоживслужби на Одещині журналістів ТСН запевнили, що ситуація з грипом птахів у регіоні контрольована та стабільна. Але є потреба щодо відповідних заходів реагування. Вони виконуються з плановою метою, щоб достеменно знати епізоотичну ситуацію в дикій фауні, оскільки ситуація в сусідніх країнах не зовсім благополучна.
«У сусідніх державах, що межують з Україною – Румунії, Молдові – ситуація щодо пташиного грипу складна. У Румунії вже було зареєстровано 7 спалахів захворювання. У Молдові – 4. Останній випадок щодо грипу птиці у Молдові був зареєстрований у квітні, саме серед дикого птаха. Зважаючи на те, що ми безпосередньо межуємо з цими країнами і те, що шляхи міграції диких перелітних птахів проходять через територію Одеської області, виникає ризик потенційного занесення збудника грипу птиці на територію області. Особливо навесні, у березні-квітні», — розповів журналістам начальник відділу організації протиепізоотичної роботи ГУ Держпродспоживслужби на Одещині Руслан Олійник.
Чиновник додав, що з урахуванням перерахованого вище, головним ветеринарним інспектором Одеської області видано розпорядження щодо організації та проведення моніторингу грипу птиці.
«У квітні планується забрати проби для дослідження грипом птиці. А саме — 250 проб пташиного посліду та 35 голів дикої птиці на території трьох районів на півдні Одеської області. Все це робиться з метою з’ясування епізоотичної ситуації саме серед дикого перелітного птаха», — зазначив Руслан Олійник.
Чиновник пояснив, що головне управління Держпродспоживслужби на Одещині звертається до відповідних організацій та повідомляє, що є необхідність у проведенні діагностичного відстрілу. Йдеться про 35 голів диких перелітних птахів. Це може бути: баклан великий, гусак сірий, лебеді кликуни та шипуни, сіра чапля, білий лелека, шпаки та інші види, які є в переліку.
«З огляду на це, відповідні організації приймають рішення, якщо для цього є правові підстави щодо оформлення відповідних дозволів. І якщо буде видобуто диких птахів, фахівці державних установ ветеринарної медицини виїжджають на місце, відбирають на проби матеріали та відправляють до державної лабораторії, де проводяться дослідження на грип птиці. Йдеться про 35 голів у рамках проведення моніторингових досліджень на території трьох районів Одещини. Про масовий відстріл птиці не йдеться», – запевнив Руслан Олійник.
У вчених та захисників природи дуже багато питань до оприлюдненого графіка проведення відстрілів. Їх планують виконувати навіть у національних природних парках та заповідниках, серед яких відзначені Асканія-Нова та Чорноморський біосферний заповідник. При цьому слід зазначити, що ці території перебувають під окупацією росіян.
«Вражають і масштаби запланованого – відстріли перелітних диких птахів заплановані у кожному регіоні України. Лише на першій сторінці графіка планують заради досліджень пташиного грипу знищити майже 200 птахів: Одеський — 35 голів, Херсонський — 25 голів, Миколаївський — 36, Вінницький — 35, Хмельницький — 30, Рівненський — 35 голів. Відстріл у березні-квітні заплановано навіть у мисливських угіддях Луганської області, а у жовтні-листопаді на Донеччині.
Навіщо вбивати так багато птахів, ми поцікавилися у головного ветеринарного лікаря України, надіславши відповідний інформаційний запит до Держпродспоживслужби України», – прокоментували журналісти.
Судячи зі змісту статті, відповіді від автора документу, яким регламентовано знищення птахів, поки що не надходило.
Підготувала Діана ГЕРГІНОВА