На Одещині планують відстрілювати птахів під час сезону розмноження: коментар директорки Нацпарку «Тузлівські лимани»

На Одещині планують відстрілювати птахів під час сезону розмноження: коментар директорки Нацпарку «Тузлівські лимани»

Кілька днів тому на сторінці Саратської селищної ради у Фейсбук було опубліковано сповіщення щодо наміру здійснення відстрілу птахів у межах здійснення моніторингу епізоотичної ситуації з інфекційних хвороб. Допис викликав багато запитань та обурення від місцевих жителів. Багато людей взагалі сприйняли допис, як фейк, передає видання «Південь сьогодні».  

Як пояснила пресслужба Саратської селищної ради, зазначена інформація була опублікована за дорученням Білгород-Дністровської районної державної (військової) адміністрації.

«На жаль, на ваші питання Саратська селищна рада не може надати відповідь, оскільки не є розпорядником інформації або виконавцем цих заходів. Публікуємо офіційний лист з даного питання, і для отримання детальної інформації рекомендуємо звернутися безпосередньо до відповідальної установи. Висловлюємо подяку за вашу активну громадянську позицію!» – пояснили у керівництві громади.

Ситуацію, що склалася, прокоментувала у Фейсбук директорка Нацпарку «Тузлівські лимани» Ірина Вихристюк.

У дописі Ірина акцентувала увагу на тому, що ініціатором відстрілу є головний державний ветеринарний інспектор України. А сам захід, який подається широкому загалу під виглядом «діагностичних відстрілів», фактично є полюванням в квітні на перелітних (мігруючих) птахів, більшість з яких зараз вже з малечею або на кладках.

«Ба більше, планується здійснювати відстріли в об’єктах природно-заповідного фонду та на окупованих територіях (?!) Звучить дико? Так. Але цей факт має місце бути в нашому житті, і ми є свідками, коли посадовці грубо порушують норми чинного законодавства і низки міжнародних угод, які забороняють або встановлюють обмеження на вбивство/турбування птахів певних видів і в особливий період відтворення», – зазначила науковиця.

За її словами, пташиний грип є у птахів, як є і певні специфічні інфекційні захворювання у будь-якого виду тварин. І є методики їх досліджень. І зокрема досліджувати птахів на інфекційні хвороби, чим займаються науковці, можна гуманними способами – збираючи екскременти для аналізу, а не вбивати, турбувати і руйнувати сформовані пари, або залишити малечу на загибель.

«Абсолютно не зрозуміло, які є обгрунтування щодо здійснення відстрілу і яким чином відстріл позитивно вплине на епізоотичну ситуацію? Де показники, де дані, де вогневища зараження, де кількість загиблих і досліджених, і яким чином ці дослідження трупів диких птахів вплинуть на ситуацію із захворюванням домашньої птиці на грип? Виникає чимало запитань, адже інформації про спалах хвороби у домашньої птиці також нічого не відомо», – додала Ірина.

Екологиня розповіла, що питання щодо вибіркового діагностичного відстрілу тварин для досліджень на особливо небезпечні інфекції врегульовано чинним законодавством, зокрема *Ст.32. ЗУ «Про мисливське господарство та полювання», Ст.36, ст.37, ст.52 ЗУ «Про тваринний світ» та Інструкцією про вибірковий діагностичний відстріл мисливських тварин для проведення державної ветеринарно-санітарної експертизи.

А далі виклала хронологію виникнення резонансної ситуації.

Отже, 4 квітня поточного року головний ветеринарний лікар України Володимир Кустуров своїм Розпорядженням №39 «Про організацію проведення моніторингу грипу птиці та хвороби Ньюкасла серед дикої перелітної птиці у 2025 р.» зобов’язав керівників управлінь Держпродспоживслужби в областях створити робочі групи по відбору проб (відстрілу), «здійснити виїзди в зони концентрації диких перелітних птахів під час міграції територією України» та забезпечити оформлення дозволів в обласних управліннях лісового та мисливського господарства, а в об’єктах ПЗФ – у департаментах екології обласних адміністрацій. Додатком до розпорядження є «Графік виїздів робочих груп в регіони України для відбору проб (відстрілу) для проведення досліджень». В цьому графіку першим пунктом зазначено Одеську область, зокрема і території об’єктів природно-заповідного фонду та окуповані території Херсонщини.

9 квітня 2025 року головний державний ветеринарний інспектор Одеської області Руслан Ахмадуллін своїм Розпорялженням №2 зобов’язав створити робочі групи по відбору проб (відстрілу), включивши в її склад представників Держпродспоживслужби та управління лісового та мисливського господарства, тобто тих, хто має надати дозвіл. При цьому зазначив, що має бути забезпечено виконання заходів правового режиму воєнного стану.

11 квітня заступник голови Одеської ОВА Андрій Фігель своїм листом зобов’язав голів райдержадміністрацій сприяти проведенню відбору проб (діагностичного відстрілу). При цьому, посилаючись на ст.32 ЗУ «Про мисливське господарство та полювання», зазначає Ірина, він грубо порушує цю статтю закону, як і Інструкцію про вибірковий діагностичний відстріл мисливських тварин для проведення державної ветеринарно-санітарної експертизи.

15 квітня в.о. голови Білгород-Дністровської РВА Тетяна Домчинська звернулась до голів громад, щоб ті повідомили населення про діагностичний відстріл «диких перелітних птахів в зонах їх концентрації під час міграції».

«В Саратській сільраді негайно виконали доручення, і таким чином ми дізнались про черговий злочин проти природи тих, хто зобов’язаний про неї дбати», – резюмувала директорка нацпарку.

І пояснила, перше і головне порушення законодавства в цій ситуації полягає в тому, що моніторингові дослідження птахів на грип здійснюється не шляхом їх відстрілу, а шляхом збирання посліду.

«Дивимось Інструкцію. В ній прописано, за яких умов здійснюється вибірковий діагностичний відстріл тварин.

1. Для діагностичного відстрілу мають бути підстави (тобто це якісь обгрунтовуючі матерали про потребу), яких по факту не міститься у розпорядженні головного ветінспектора.

2. Діагностичний відстріл проводиться з метою оцінки епізоотичної ситуації та вивчення стану захворювань серед мисливських тварин. (п.2.1). В графіку виїздів т.з. робочих груп бачимо, що планується відстріляти не лише мисливські види.

3. Дозвіл на відстріл (в межах мисливських угідь) видається представникам мисливських господарств, які здійснюють їх охорону. А в межах природно-заповідного фонду – працівникам служби державної охорони. (п.3.3)

4. Щоб отримати дозвіл, користувачі мисливських угідь подають заяву до Держлісагентства. У разі відсутності затвердженого ліміту добування мисливських тварин дозвіл на діагностичний відстріл не видається! (п.3.6) Зазначу, що в Одеській області на мисливський сезон 2024-25 років немає затвердженого ліміту.

5. В графіку зазначено, що планується також здійснювати діагностичний відстріл в межах природно-заповідного фонду, зокрема й в Національному природному парку «Тузлівські лимани», що є абсолютно протизаконним, тому що такої потреби не існує. Зазначу, що жодних повідомлень про заплановані дії в адміністрації Парку немає! Парк не звертався за дозволом, ніяких лімітів добування тварин в Парку немає і не може бути, як і не існує рішення науково-технічної ради установи про доцільність проведення діагностичного відстрілу! (п.3.5)» – роз’яснила позицію науковців директорка нацпарку.

Підготувала Діана ГЕРГІНОВА

Джерело: «Юг.Today»



Загрузка...