На Одещині прокинулись отруйні багатоніжки-хижаки (фото)
Отруйна, швидка та агресивна багатоніжка – сколопендра в Україні зустрічається в південних областях та Криму. І хоча ці тварини активні переважно вночі, одна з них нещодавно потрапила у фотооб’єктив серед білого дня, на людній заасфальтованій вулиці міста Південне, що на Одещині.
Багатоніжка-хижак, яку цими вихідними побачила авторка цих рядків, сягала близько 12-14 сантиметрів у довжину. Відмітимо, що максимальний розмір для сколопендр, які зустрічаються саме в Україні – близько 15 сантиметрів. А їхні родичі з тропічних країн можуть виростати аж до 30 сантиметрів у довжину!
При першому погляді важко повірити, що ця багатоніжка може нести серйозну загрозу, але вона є небезпечною для людини. Сколопендри – хижаки, які полюють на все, що можуть здолати. Вони також мають отруйні залози та можуть боляче вкусити.
Ба більше, ці тварини мають «запальну вдачу», вони агресивні й можуть атакувати навіть набагато більшу за них ціль. У чому на власному досвіді переконалась й журналістка.
Авторка цих рядків просто сфотографувала тварину, при цьому перебуваючи на певній відстані та ніяк її не чіпаючи. Та сколопендрі було достатньо й того, що неподалік хтось зупинився. І в якийсь момент вона буквально кинулась у бік направленого на неї об’єктиву камери. На щастя, авторці цих рядків вдалося відскочити. Та сколопендра ще кілька метрів дуже швидко повзла за «надокучливою журналісткою», поки її не злякала автівка, що наближалась. На згадку про цю дивну зустріч лишилось фото.

Сколопендра на одній з вулиць міста Південне. Квітень 2025 року. Фото: “Гривна”.
Та попри все вищезгадане знаходяться люди, які хочуть мати у себе небезпечну сколопендру та навіть готові за це платити гроші. Принаймні пропозиції на такий «товар» є. На одній з українських онлайн-платформ з купівлі-продажу ми знайшли декілька відповідних свіжих оголошень. Обидва оголошення розмістили жителі Одещини, й обидва датовані квітнем цього року.

Оголошення про продаж сколопендр на olx.ua.
Один з продавців має у наявності аж 10 сколопендр довжиною по 8 сантиметрів. Інший – лише одну, але велику – близько 14 см у довжину. До слова, автор оголошення готовий передати отруйну тварину покупцеві як особисто, так і відправити поштою.
Характерні для лише півдня, та чи надовго?
Як зазначалося вище, небезпечні сколопендри хоч і полюбляють темряву й вологу, однак перевагу надають спекотному клімату. Тому в Україні ці тварини живуть у південних регіонах. Останнє повідомлення про контакт сколопендр з людьми на Одещині, яке нам вдалось знайти, датоване 2013 роком. Тоді навалу отруйних багатоніжок зафіксували в одному з селищ неподалік Одеси, повідомляв сайт trassae95.com, з посиланням на місцевого жителя, який виклав фото сколопендр на одному з одеських форумів.
«Травив паразитів, і ця гидота попалася. Вони живуть тільки в сирих місцях на кшталт люків. Як тут неодноразово говорилося, укус отруйний. Ці – невеликі, сантиметрів 8-10», – написав чоловік та виклав фото багатоніжок у банці.
Інші мешканці селища повідомили, що бачили кількох розчавлених сколопендр на дорогах.

Фото: «Одеський форум».
Небезпечних багатоніжок час від часу зустрічають й жителі Миколаївщини. Так, у 2022 році в групі «Комахи України» користувач В’ячеслав Шевченко виклав фото сколопендри, яку впіймав у передмісті Миколаєва.
«Виявлена за допомогою котів, піймана і випущена неушкодженою на двір», – зазначив автор фото.
Фото: В’ячеслав Шевченко, Фейсбук.
Проте не завжди все обходиться лише короткотривалими зустрічами. Так, сколопендри не один місяць буквально тероризували літнє подружжя зі Станіслава на Херсонщині. Про негативний досвід своїх батьків «Гривні» розповіла херсонка Наталя.
«Це було ще до великої війни. У будинку моїх батьків завелись ці сколопендри. Це був жах! Вони лазили по хаті, могли заповзти навіть у ліжко!
Звідки вони вилазили я не знаю, ми припускали, що з щілин у старій деревинній підлозі. Можливо, там якась сирість була, то вони там і завелись. Та в якийсь момент вони почали постійно лазити по будинку. Навіть одного разу вкусили мою маму, та так, що довелося навіть звертатися за допомогою до лікарні!», – розповіла Наталя.
І хоча вважається, що сколопендри характерні лише для півдня України, нині їх появу фіксують вже і в інших українських областях. У березні цього року велику сколопендру виявили на Дніпропетровщині. Як повідомляє місцевий сайт «Дніпро Регіон», цей екзотичний вид все частіше зустрічається в області. Збільшення кількості сколопендр на Дніпропетровщині є тривожним сигналом, що свідчить про зміни в екосистемі, спричинені глобальним потеплінням.