У громаді Білгород-Дністровського району фермер самовільно захопив майже три гектари степу
Навесні степ нагадує чудові букети квітів. Цвітуть ковила волосиста і периста, горицвіт, шафран сітчастий, воронець, астрагал, ромашка та інші трави. Неосяжний уквітчаний смарагдовий килим – суміш запахів, звуки численних комах, барвисті метелики і розмаїття птахів. Це український степ. Але напевне варто сказати «був». Так починається допис начальника Шаганського природоохоронного науково-дослідного відділення Вадима Самсона на сторінці Нацпарку «Тузлівські лимани».

Автор пише, що в матеріальному світі справжні цінності нівелюються. І сакральний для українців степ знищується шаленими темпами сучасними манкуртами.
«Переважно руйнується через оранку сільгоспвиробниками. Степи в Україні в час шаленого агровиробництва та суцільного нехтування законами, це вже щось більше ніж природна екосистема, це вже цінність з категорії особливих пам’яток, які втративши, не зможемо відродити.
В уяві середньостатистичного українця степ це фактично поле, де вирощують сільгоспкультури. А те що насправді є степом, то для них не угіддя, де «земля гуляє», а степова рослинність, зокрема й види рідкісні, то «бур’ян». Тому деякі сільгоспвиробники намагаються «окультурити» степ і розорюють його навіть за межами своїх та орендованих ділянок», – зазначив еколог.
Зокрема він акцентував увагу на прибережних захисних смугах Тузлівських лиманів. Це ділянки, де збережено невеличкі масиви Причорноморського степу. Але ці цінні екосистеми, каже Вадим Самсон, потерпають від фермерів-суміжників.
«Фахівці парку систематично фіксують факти знищення (шляхом розорювання) степових та лучних екосистем. Так, в березні 2025 року фахівці нацпарку в присутності представника Лиманської сільської ради, залучивши сертифікованого інженера-землевпорядника, зафіксували черговий факт знищення (розорювання) земель водного фонду – прибережної захисної смуги лиману Малий Сасик біля рекреаційної зони «Расєйка». В результаті проведених робіт встановлено факт самозахоплення земель водного фонду державної власності ФГ «Чебаненко С.І.-1» з метою вирощування сільгоспкультур загальною площею 2,96 га, із них 0,62 га – територія нацпарку.
На керівника ФГ «Чебаненко С.І.-1» складено протокол та направлено до Татарбунарського районного суду за ст. 91 КУпАП «Порушення правил охорони та використання територій та об’єктів природно-заповідного фонду». Також розрахована шкода заподіяна природно-заповідному фонду внаслідок розорювання і вона складає 1 млрд 369 млн. грн.
Справа буде розглядатись у суді і за встановленого факту, порушник має сплатити штраф і у подальшому відшкодувати збитки», – розповів фахівець.

Він також додав, що нацпарк звернувся до Одеської обласної державної адміністрації для належного реагування, адже землі водного фонду державного значення – це сфера їх відповідальності. Крім того, надано повідомлення до «Екозагрози».
Підготувала Діана ГЕРГІНОВА